Kinek ajánlott a haspad?

2024-04-30 19:58
2024-04-30 20:06
FittSport
Kinek ajánlott a haspad?

A hasizmok edzése kiemelkedő fontosságú az egészséges életmód és az erős, kiegyensúlyozott testalkat elérésében. A hasi edzés nem csupán az esztétikai célokat szolgálja, hanem fontos szerepet játszik a központi stabilizációban és a helyes testtartás fenntartásában is. Ráadásul ki ne vágyna kockahasra? A férfitest ikonikus eleme, mégis elég duzzogva edzünk hasra. Messze több időt és energiát fektetünk a mellre, vállra, bicepszre, tricepszre. Sőt, még a klasszikusan hiánycikk lábnapot is alulmúlja a has acélozását megcélzó edzések száma. Ennek több oka is lehet…

Nehézségek - azaz mennyire éri meg ezzel foglalkozni?

A hason teljesen jól érzi magát a zsír, kényelmesen elhelyezkedik rajta, és legkisebb táplálkozási „kilengésre” lelkesen gyarapodni kezd. Ráadásul igen makacsul ragaszkodik a pozíciójához. Olyannyira, hogy az az érzésünk, hogy onnan távozik utoljára. Első körben a táplálkozáson, másodikban az edzésen múlik a kockahas, és persze, ott van még a genetika is, amit valahogy mindig előre sorolunk. A hasi zsírlerakódás leggyakoribb oka az egészségtelen életmód, beleértve a helytelen táplálkozást és az alacsony fizikai aktivitást. A táplálkozást pedig egyáltalán nem könnyű azon a szinten és minőségen tartani, hogy ezek a rejtőzködő kockák előbújjanak. A hozzá tartozó edzés sem túl „szórakoztató”. Kezdőként már néhány célzott gyakorlat elvégzése után is garantált a többnapos izomláz. Tehát extrém fegyelmet igényel étkezési szempontból, és edzés szempontjából is. Aki súlyfelesleggel és pocakkal kezd el edzeni, annak nagyon távolinak, és elérhetetlennek tűnik, ezért inkább azokra az izomcsoportokra koncentrál, amik látványosabban, könnyebben fejleszthetőek, és persze „fájdalommentesebben”. A cél persze elérhető, csak roppant sok odafigyelést igényel. A legfontosabb, hogy ez nem sprint, hanem maraton. Kitartást, céltudatosan felépített, hosszú távon tartott életmódot igényel. Itt törik meg általában az ember, hogy nincs rövid idő alatt látványos eredmény, és helyezi parkolópályára a kockahas álmát. Férfiak esetében igen nagy a nyomás a média által, hölgyek esetében jóval megengedőbb, és elfogadóbb a feltűnő kockákra mutató trend.

 Aki súlyfelesleggel és pocakkal kezd el edzeni, annak elérhetetlennek tűnik a kockahas, ezért inkább a látványosabban fejleszthető izomcsoportokra koncentrál.

A táplálkozásról szóló tanácsokkal Dunát lehetne rekeszteni, roppant mennyiségű szakirodalom áll rendelkezésünkre. A kockahashoz alacsony testzsír százalék szükséges, ahhoz fogyás (vagy szinten tartás), a fogyáshoz pedig tartós kalóriadeficit. Azaz a ledolgozott kalóriaszámnak magasabbnak kell lennie a bevittnél. Az sem mindegy miből áll a „kalóriakosarunk”. Minél kevesebb szénhidrát és zsír, minél több fehérje (lehetőleg sovány hús, vagy táplálékkiegészítő formájában) az izmok fenntartásához és építéséhez. Sok-sok rost, vitamin, fontos ásványi elemek – ez adja magát, hogy igen sok zöldségnek kell szerepelnie a palettán. Mindezek mellett a folyadékháztartást is rendben kell tartani (a legegyszerűbb, legolcsóbb, és legcukormentesebb természetesen a víz).

Minél kevesebb szénhidrát és zsír, minél több fehérje (lehetőleg sovány hús, vagy táplálékkiegészítő formájában) az izmok fenntartásához és építéséhez.

Mozgás, edzés

Fogynunk, és izmosodnunk kell a kockákhoz. A fogyáshoz vezető legegyszerűbb út az egészséges táplálkozás mellett a kardió. Akik jelentősebb túlsúllyal rendelkeznek, és bár viszonylag rövid idő alatt hatékony fogyást érhetnének el vele, nem szeretik. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a súlytöbblet jelentősen befolyásolja a teljesítményt. Az izzadás, a levegő után kapkodás, a céltalannak tűnő kocogás a végtelen horizont felé, még ha eleinte csak öt percig tart is, hamar kedvét szegheti az embernek. Kitartás, nem szabad feladni! A has edzésére tökéletesek a különféle lábemelések, felülések, hasprések. A hasazás nélkülözhetetlen kelléke a klasszikus haspad. Ezek többnyire összecsukhatóak, kis helyen is elférnek, ha épp nincsenek használatban. Típusait, felépítését tekintve a haspadok is kellően változatosak. Igényeink szerint választhatunk merőben eltérő struktúrájú hasizomerősítő padot is. A római padok felépítése masszív, robosztus, a hagyományos padokhoz képest kisebb helyet foglalnak, viszont fontos szem előtt tartani, hogy nem összecsukhatóak. Ezek a legegyszerűbb, legkevésbé testreszabható padok. Ha inkább a sokoldalúságot, és a multifunkcionalitást helyezzük előtérbe, akkor a hyperhajlító/haspad lesz a megfelelő választás. Ezek komplexebbek, sokrétűbben állíthatóak, ötvözik az eddigiek előnyeit, és nemcsak a hasat, törzset, hanem a hátat is alaposan kezelésbe lehet velük venni.

A hasi edzés nem csupán az esztétikai célokat szolgálja, hanem fontos szerepet játszik a központi stabilizációban és a helyes testtartás fenntartásában is.

A fentiek tükrében tehát a haspad nagyjából mindenkinek ajánlott, aki:

  • Egyszerűen csak szeretne erősödni, de nemcsak hasban, hanem törzsben is.

  • Nem kockahasú, de nem retten vissza a kemény munkától, hogy elérje a kockahast.

  • Már kockahasú, és szeretne az is maradni.

  • Egy helytakarékos, hatékony eszközre vágyik, amivel az otthonában fitten tudja tartani magát.

  • A túlsúlyból fakadó betegségek kockázatát szeretné csökkenteni (szív- és érrendszeri  megbetegedések, a 76cukorbetegség, metabolikus szindróma, stb.).

  • Nem törődik bele abba, hogy „genetikailag” bele van kódolva a pocak.

A has edzésére tökéletesek a különféle lábemelések, felülések, hasprések. A hasazás nélkülözhetetlen kelléke a klasszikus, otthon is használható haspad.





i