Mellbevágó téma! Miért nem jön össze a domborodó, kockás mellizom? I.rész

Fekvőtámaszok és fekvenyomások tömkelege, mégis lapos marad a mellkasod? Valahogy nem akar fejlődni a mellizom? Összegyűjtöttünk pár lehetséges okot, ami mellesleg az utadban állhat!

Ha nem fejlődik optimálisan a mellizomzat, nézzünk utána, hogy milyen okok állhatnak a háttérben. Pl. étkezési hiba, tartáshiba, helytelenül kivitelezett gyakorlatok.

Milyen okok állhatnak a mellizom elégtelen fejlődése mögött?

1. Hiányzik a tömeg

Ahhoz, hogy bármelyik testrészedre izmot tudj pakolni, elengedhetetlen a tömeg, aminek megszerzéséhez az edzéseken és bizony az alap energiabeviteleden túl plusz kalóriákra lesz szükséged. Mivel a fehérje az izom építőeleme, a szénhidrát és a zsír az izommunka üzemanyaga, mindhárom makrotápanyagra szükséged lesz optimális felosztásban.

Vizsgáld felül, hogy az étrended fedezi-e a plusz tömeg megszerzéséhez szükséges kalóriákat és összetevőket!

2. A gyakorlatok helytelen végrehajtása is hátráltatja a mellizom fejlődését

A fekvenyomás tipikusan az a gyakorlat, amit pont az egyszerűsége miatt könnyű elrontani.

Hiba lehet:

  • Nem fixált lapocka, ekkor „lebegnek” a vállak és nem mellből, hanem vállból fogsz nyomni.
  • Kiakasztott könyök: a mozdulat végén teljesen kinyújtod a könyököd, ezzel az ízületen „pihen” a súly.
  • Nem engeded le mélyre, mellkasod még csak ki sem emelkedik leengedésnél akkor szinte tuti, hogy ismét csak a válladat túráztatod.
  • Fent tartod ki a súlyt és mellkasnál pattintod, ezt pont fordítva kellene, fent pattintani és mellkasnál egy pillanatra megtartani.
  • Egoból edzel. Több súlyt teszel rá, mint amit szabályosan meg tudnál mozgatni. Itt nem az erőltetett ismétlés elvét hurrogjuk le, hanem a szabálytalanságot, mivel ismét nagyobb lesz a vállak munkája.

3. Tartáshiba is okozhatja a mellizom elégtelen fejlődését

Gyakori a görbe testtartás az előre bukó vállöv. Ezzel együtt a széles hátizom és a mellizmok beszűkülése, megrövidülése, de attól, hogy az izom rövidült még nem biztos, hogy erős is. Ebben az esetben ugyanaz a helyzet fog előállni, mint az előző felsorolás „a” és „c” pontjánál, karból és vállból fogsz dolgozni. Ezért fontos az izomegyensúlyt és tartáshibákat is rendezni!

4. Beesett szegycsont/mellkas

Enyhébb esetekben gyógytornával, edzéssel még kezelhető, súlyosabb esetek műtéti úton orvosolhatóak.

5. Szájlégzés

"Hogy mi van?" ???? - kérdezheted jogosan.

Ha a nyelv nincs jó helyen, gyakran kialakul a szájlégzés, ekkor:

  • a rekeszizom mozgása nem lesz teljes,
  • ebből következhet a bordaközi izmok és fűrészizmok beszűkülése,
  • az előre eső fejtartás a hanyagtartás és

már meg is érkeztünk a 3. pontban tárgyalt tartáshiba következményeihez.

6. Rossz edzés intenzitás, gyakorlati sorrend

Nem fogsz tudni megfelelően fejlődni, ha túl kicsi/nagy a súly. Gyakori, hogy valakinek a mell alsó/felső része van lemaradva, ekkor külön erre célzott gyakorlatokat érdemes bedobni, különböző edzéselveket behozva, mint amilyen pl.: a rá- és az előfárasztás elve.

A következő részben részletesen tárgyaljuk a mellizom adottságaihoz használható gyakorlatokat, melyiket mikor érdemes bevetned!

 

i