A csodatevő zsírégető zóna

Talán nem is gondoltad volna, de létezik egy olyan zóna, melyben extra gyorsan ég le rólad a zsír! Ismerd meg a fogyás nagy titkát, és válassz hozzá edzéstervet! Biztos sokan próbáltatok már ki különböző módszereket, hogy megszabaduljatok a felesleges kilóktól, vagy egyszerűen feszesebb és formásabb alakot érjetek el. És az is biztos, hogy nagy százalékotok sikertelenül, csalódva hagyta abba terápiáját. Most megtudhatjátok, mi is az ilyen kudarcoknak az oka. 

A zsírégető zónában az optimális pulzusérték beállításával maradhatunk. A kívánt eredményt pedig akár a szabadban, vagy edzőteremben, illetve otthoni fitneszgépeken végzett rendszeres mozgással érhetjük el. 

A megfelelő zsírégetés

Az elmúlt évtizedekben ugyan rengeteg szélsőséges divatdiéta látott napvilágot, de a valóság nem változott: szervezetünk számára nem az önsanyargató eljárások, hanem a visszafogott táplálkozás és a mérsékelt intenzitású edzés a legmegfelelőbb módszer. Így nemcsak elkerülöd az éhezés minden káros hatását, de élvezheted a testmozgás örömeit is. Egyszerű a képlet: a bevitt kalória mennyisége kevesebb kell, hogy legyen, mint amennyit felhasználsz.

Mire kell tehát odafigyelni, ha fogyni szeretnél?

  • a helyes, mértékletes és egészséges táplálkozásra - megfelelő alapanyagok, megfelelő időben
  • az ideális mennyiségű és intenzitású edzésre, mely növeli az elégetett kalóriák számát
  • az edzések közötti optimális mennyiségű pihenőre

Az első és legfontosabb kérdés, hogy mit is jelent a megfelelő mennyiség és intenzitás. És persze milyen sportokról is beszélünk?

Zsírégető zóna

Tény, hogy szervezeted körülbelül 40 perccel a testmozgás megkezdése után kezd el zsírt égetni. Addig az izmokban lévő glükózt – szénhidrátot – használod. Ezért az optimális zsírégető edzésnek körülbelül egy órán át kell tartania, melynek pedig az úgynevezett zsírégető zónában kell eltelnie. Ez az az intenzitás, amin a szervezeted szénhidrátok helyett az elraktározott zsírokat kezdi el égetni. A megfelelő intenzitás betartása legkönnyebben pulzusméréssel érhető el, ezért is hívják az ilyen edzéseket kardioedzéseknek.

Az optimális pulzusérték

A zóna a maximális pulzusszámod 60-70%-a körül van.

  • Az ennél alacsonyabb és magasabb intenzitású mozgás kevésbé hatásos.
  • Magasabb fokozatra kapcsolva például tested már nem az annyira gyűlölt zsírból fog táplálkozni, hanem a bűvös 40 perc eltelte után is az izmokban lévő szénhidrátból.
  • Emellett hamar elfáradsz, így kénytelen vagy abbahagyni az edzést.
  • Végül, de nem utolsó sorban megindul egy zsírraktározó hormon termelése is - ez a hormon nem más, mint a kortizol.

Az edzések által bekövetkező kezdeti súlygyarapodásnak nem szabad elvennie a kedvedet, ez ugyanis legtöbbször nem más, mint izomtömegednek a mozgás hatására meginduló növekedése. Ez pedig nem rossz, sőt. Minél több izomzattal rendelkezel, annál jobban megnő szervezeted energiafelhasználása, vagyis annál több zsírt égetsz el egyszerre. Napközben is, nem csak akkor, ha mozogsz.

Étkezés

A hiedelemmel ellentétben az edzések után fontos a megfelelő táplálékbevitel.

  • Mivel az edzést követő 2 órában a szervezet nagyobb hatással dolgozza fel a szénhidrátokat, mint máskor, nyugodtan elfogyaszthatsz egy-két szendvicset vagy valami apró rágcsálnivalót.
  • Ezzel tested regenerációját is gyorsítod, így hamarabb készen állsz majd az újabb megmérettetésre.

Az edzés

A testmozgást nem csupán mint szükséges rosszat szabad felfogni.

  • Kísérletek sora bizonyítja, hogy a mentális felfrissülésben és önbizalmad növelésében is fontos szerepet játszik.
  • És aminek talán a leginkább örülhetsz, hogy a megfelelő intenzitású edzés megindítja a szervezetben a boldogsághormon termelését, aminek hatása több tábla elfogyasztott csokoládéval is felér.

És ha már kedvet kaptál, milyen mozgást is válassz?

Lehet ez a kocogás - szabadban vagy akár futópadon -, a biciklizés, a szobakerékpár, a spinning, a nordic walking, a fitnesz vagy a lépcsőzőgépek és más edzőtermi kardiogépek használata.

  • Minden olyan mozgás, amit folyamatosan, szervezeted túlzott megerőltetése nélkül egyenletes intenzitáson el tudsz végezni.
  • Ezek mindegyikének heti háromszor egy órai használata a maximális pulzusod 60-70 százalékán rövid idő alatt látható és hosszantartó eredményhez vezet.
  • Heti 3 vagy 4 alkalom ezen az intenzitáson nemcsak fizikálisan, de mentálisan és szellemileg is óriási meglepetéseket okozhat számodra.

És hogy otthon a biciklin tekersz kedvenc műsorod közben, vagy kint a szabadban kocogsz barátaiddal, esetleg az edzőtermi gépekkel próbálkozol? Ez már csak tőled és vérmérsékletedtől függ.

 

i