A gyümölcsök hizlalnak?

A nyár nem csak a hosszabb szabadságok, a nyaralás és pihenés időszaka, hanem vitaminpótlásé is. Kezdve a napsugár indukálta D vitamin termeléstől, egészen a különböző színű, ízű, formájú és vitamintartalmú szezon gyümölcsökig, rengeteg módon feltölthetted a szervezeted vitamin készletét. Olykor a gyümölcs fogyasztást mégis beárnyékolja egy kérdés:

Viszonylag magas szénhidráttartalmuk ellenére, nem a gyümölcösk hízlalanak, cukortartalmukat a cukorbetegeknek kell csak figyelembe venni az étrend összeállításakor.

Valóban hizlalnak a gyümölcsök?

A félelmet ilyenkor maga a cukor szó gerjeszti, hiszen a gyümölcsök különböző mennyiségben tartalmaznak gyümölcscukrot. Aki pedig fogyni szeretne vagy az alakjára vigyázni, annak mindig az első dolga száműzni a cukrokat. Szóval, ha Te is szemben találtad magad hasonló aggodalommal, nyugalom, nem vagy egyedül.

De gondolj csak bele, Te találkoztál valaha olyan személlyel, aki plusz 20 kilót viselve azon kesergett, hogy meghízott a sok cseresznyétől vagy banántól… ? 

A finomított cukor és a gyümölcsben található gyümölcscukor között hatalmas különbség van!

  • Míg a finomított cukor tápanyagértéke nulla, köszönhetően a feldolgozásának,
  • addig a gyümölcsben található gyümölcscukor mellett sok vitamin, ásványianyag, rost és fitotápanyag is megtalálható.
  • Továbbá a szervezetben glükózzá való átalakulása enzimes hatásra megy végbe.
  • Így a gyümölcscukor is felhasználódik, de elfogyasztása után lassabban emeli meg a vércukorszintet, mint a szőlőcukor.
  • A gyümölcsben oldódó rost gélesítő hatású, amely lelassítja a cukrok felszabadulását.
  • De nemcsak a gyümölcsben található rost miatt.
  • A fitonutriensek gátolják a cukor szállítását a bél falán keresztül a véráramba.
  • Glükóz esetén először viszont nagy mennyiségű vércukorszint keletkezik, melynek felszívódása roppant gyors, szinte azonnal megtörténik.

 

A gyümölcsökből származó cukor, ahogy minden más eredetű szénhidrát, bonyolult neurokémiai folyamatok során alakul át a szervezetben hasznosítható energiává.

 

Mennyi a gyümölcsből a „túl sok”?

Valójában vannak tanulmányok arról, hogy mennyi gyümölcs lehet túl sok.

Az egyik tanulmányban tizenhét embert vizsgáltak, napi 20 adag gyümölcs fogyasztással:

  • A cukortartalom napi körülbelül 200 gramm volt, vagy ugyanannyi, mint 8 dobozos üdítő esetében.
  • Három-hat hónap elteltével a testtömeg, a vérnyomás, az inzulin és a lipidszint (zsírszint) szintekre még mindig nem mutatott káros hatást.

És a fő kérdésre a válasz, hogy hizlal-e gyümölcs?

Nem, a gyümölcs nem oka a súlygyarapodásnak. De abban az esetben, ha egészségtelen ételt eszel, majd almát fogyasztasz „desszertként”, cukortartalma miatt, elég könnyű az almát hibáztatni a súlygyarapodás miatt.

Célszerűbb inkább a kiegyensúlyozot ttáplálkozás mellett a kardioedzésre is hangsúlyt helyezni. A napi rendszerességű futással, kerékpározással például el lehet égetni a plusz kalóriákat.

Akárhogy is, számos előnye van, ha több gyümölcsöt eszel!

A gyümölcs tele van antioxidánssal! Ha nem ennél gyümölcsöt, kihagynád az antioxidánsok széles spektrumát, amelyek gyümölcsönként is egyediek.

A gyümölcs jót tesz a bőrödnek!

  • Az antioxidánsok, bioflavonoidok, befolyásolják a bőröd pigmentjét és javítják a keringést, ami hozzájárulhat a természetes ragyogáshoz. 

A gyümölcs energiát ad Neked!

  • Jól emészthető, gyorsan ad energiát.

A gyümölcs hidratál!

  • Mivel 60-90%-ban vizet tartalmaz, hidratál és segíti emésztőrendszered.

A gyümölcs rostban gazdag!

  • A rost szuperfontos a bélrendszer szempontjából. 

 Természetesen az egyéni érzékenységeket mindig figyelembe kell venni, fruktózintolerancia, allergiák, hisztaminózis stb.

 

 

 

 

i