Alkalmazások, melyek segítenek betartani a fogadalmainkat

Okostelefonjaink, okosotthonaink fénykorában ma már kb. mindenre is van alkalmazás. Teljesen mindegy, hogy a konditermi gyúrósok, a kilométert faló futók, a zent kereső jógások közé tartozol, vagy megrögzött kalóriaszámoló vagy, mindenre fogsz találni egy applikációt, ami nem is feltétlen baj.

A mobil applikációk is csak akkor tudnak segíteni a fogadalmak betartásában, ha mi magunk rendszeresen végezzük új szokásainkat.

20-30-40-X napos kihívások

Miért jó?

Voltál már biztos úgy, hogy a nagy, „ma elkezdem” terveket keresztül húzta valami: főzni kellett, behavazott a munka, szervizbe kellett vinni a kocsit, váratlan vendég köszöntött be hozzád, éppen aznap fájt a hajad stb. Valójában egyszerűen folyamatosan halogattad a dolgot…
Na, erre nagyon jópofa megoldást nyújthatnak a különböző challenge-ek, vagyis kihívások (jelen esetben csak a fitnesz és táplálkozás témakörére szűkítjük ezek fogalmát).

Például régóta tervezed, hogy mondjuk, megtanulsz spárgázni, így mikor meglátod, hogy egy 30 napos kihívás keretein belül erre akár ingyen is lehetőséged nyílik, naná, hogy nem fogsz rajta gondolkodni, hiszen a 30 nap belátható időnek tűnik. Egyszerűen nem arról van szó, hogy azonnal Chuck Norris módjára két kamion közt kellene spárgáznod, sokkal inkább egy belátható időintervallumon belül teljesíthető küldetésről, amolyan kíváncsiságról, hogy mire is lehetsz képes 4 hét alatt.

Emiatt kifejezetten könnyű belevágni is!

Másrészről az applikáció rettentő kényelmessé teszi a dolgod, nem kell gondolkodnod, mikor mit csinálj, hogyan tedd össze az edzésterved, sőt számol, jelez, kalkulál helyetted, egyszerűen csak követned kell az utasításokat és hát lássuk be, ez sok energiát megspórol neked. De tudod mi a legjobb benne, azon kívül, hogy emlékeztet mindennap arra, hogy foglalkozz magaddal?

Az, hogy ennek segítségével végre elkezded!

Mert, ahogy már régóta mondogatják felmenőink is: minden kezdet nehéz. Amikor fejest ugrasz egy challenge-be, nem kínoz a gondolat, hogy neked ez úgysem menne, nem sikerülhet, nem beszéled le magad, hanem csak csinálod és kész – és ennek lesz is eredménye.

Tudtad, hogy egy új szokás kialakításához 21 nap szükséges?

Ez azt jelenti, hogy egy 28 napos kihívás még abban is segít, hogy a mindennapjaid részévé váljon például a mozgás, másrészt ennyi idő alatt érezheted/láthatod is a változást.

 

Egy új szokás, például a napi futás vagy kerékpározás felvétele akkor válik szokássá, ha legalább 21 napon át végezzük.

 

Kardiógépekkel összeköthető applikációk

Otthoni edzéssel sem kell lemondanod a meseszép tájakról, vagy versenyképes edzőpartnerekről! Ha szívesen nyúzod a lakásod falain belül a futópadot / szobakerékpárt / elliptikus trénert, akkor az általuk biztosított interaktív edzés már csak hab lesz a tortán.

Számos kardiógép rendelkezik már olyan prémium funkcióval, hogy egy alkalmazás (pl.: Zwift, iConsole, Kinomap, Fit Hi Way) segítségével választásod szerint suhanhatsz a világ különböző tájain, miközben az edzőgép teljes mértékben alkalmazkodik a területi viszonyokhoz: például emelkedőn nehezíti az ellenállást. De, hogy a motivációban se legyen hiány, versenyezhettek egyszerre akár négyen is ugyanazon a pályán, vagy feltöltheted az eredményed a ranglistára, vagy egyszerűen csak a saját értékeidet párbajoztatod egymással. Végtére is az a legnagyobb győzelem, ha jobb vagy, mint a tegnapi önmagad.

Applikációk a számok embereinek

Ha Te egyszerűen rajongasz a számokért, imádod táblázatba foglalni, átlátni, számszerűsíteni a dolgokat, mindent precízen megtervezni, számodra kell, hogy mérhető, számokkal kimutatható eredményeid legyenek, akkor sem kell aggódnod egy percig sem.

Ha kiszámolod, hogy havi 1 kg zsír elégetése 9000 kalória veszteséget jelent (tehát napi 300 kcal deficitet), akkor ennek megfelelően össze is tudod állítani az étrended és edzésed. De a legjobb hír, hogy a legtöbb kalóriaszámláló (pl.: MyFitnessPal, Kalóriabázis, Sparkpeople, Myplate stb.), helyetted elvégzi a szükséges napi kalóriák kiszámítását. Beírod az adataidnak és a célodat, onnantól pedig már csak annyi a feladatod, hogy pontosan rögzíted a programba, mit és mennyit ettél, de ettől a kötelezettségtől sem kell tartanod. Ezek az appok már annyira fejlettek, hogy nem csak vonalkódról, de képről is képesek beolvasni, hogy mi került a tányérodra.

Alkalmazások a hiányzó láncszemekhez

Legyen szó fogyásról, tömegnövelésről, életmódváltásról, egészségről, a diéta és a testmozgás mellett nem feledkezhetsz meg a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásról vagy alvásról sem. Sajnos ezek jelentősége gyakran háttérbe szorul.

Biztos jártál már úgy, hogy a nap során szinte elfelejtettél inni, majd nap végén egyszer csak rávetetted magad a csapra, mintha a sivatag közepén leltél volna egy oázisra. De lehet, hogy az ébresztőd mindig a legszebb, legmélyebb álmodból ver fel, közel sem barátságos módon, emiatt nehezen indul a reggel, nyűgös és fáradt vagy. A fejlesztők mindenre gondoltak, így ezek orvoslására is találhatsz külön applikációkat: az egyik segít, hogy hidratált maradj, a másik nem csak alvási ciklusod figyeli meg, de beállíthatod azt a fél órás időintervallumot amikor fel kell kelned, az alvásfigyelő pedig kiválasztja az az időpontot, amely a mért adatok és beállításod alapján a legkellemesebb lehet számodra.

Abszurdnak tűnhet, de ne felejtsd, az ördög a részletekben rejlik!

Összességében elmondhatjuk, hogy az alkalmazások nagyon jó szárnysegédeid lehetnek, de mivel nem mindenkinek válik be ugyanaz, így érdemes keresgélned, többet kipróbálnod.

Azonban minden applikáció rendelkezik egy hatalmas hibával: egyik sem tudja elvégezni helyetted a piszkos munkát, az energiát neked kell beletenni, tehát végeredményben minden rajtad áll vagy bukik!

 

Borítókép: Nathan Dumlao // Unsplash

i