Fussunk! De hol? A terep-beton-futópad előnyei és hátrányai

A futás, egyszerűsége miatt, egy nagyon közkedvelt edzési forma, csak felkapja az ember a nyúlcipőt és már megy is - gondolják sokan, tévesen. Aztán egyszer csak megjelennek bizonyos problémák: hideg van, meleg van, esik, fúj a szél, csúnyán beborult (fátyolfelhő), megkergetett egy kutya a parkban, fáj a csípőm, a térdem, a bokám. Valahogy jó lenne mérni is a teljesítményem, hogy legyen némi haszna a villanypózna számolgatása, a háztömb körül megtett körök már uncsik, amúgy is szúr az oldalam inkább hagyom az egészet.

A futás az egyszerűsége miatt igazi tömegsport, de a felkészületlen kezdők számára sok esetben okoz eleinte kényelmetlenséget, sőt, sérülést.

A futás helyszínének megválasztása

Ha ezek közül bármelyik vagy több is ismerős, engedd meg, hogy megnyugtassunk: nem vagy egyedül. Már a kezdet kezdetén halálra ítéled a dolgot, ha nem figyelsz magadra és néhány szabályra.

Első és legfontosabb: ismerd magad!

Ha olyan típus vagy, akit az időjárás viszontagsága, a nappalok rövidsége vagy éppen azok hossza könnyedén eltántorít a céljaitól és nincs is kedved igazából különböző, mind a 4 évszaknak egyesével megfelelő edzőruhába invesztálni és ráadásul még félős típus is vagy, a kültéri futás nem feltétlen lesz a barátod. Ekkor érdemesebb vagy otthonra venni egy futópadot, abból az összegből, amit a különböző edzőruhákra költenél, vagy ha külön programként szeretnél tekinteni futóedzéseidre, ellátogathatsz egy közeli fitneszterembe és ott igénybe veheted a futópad használatát.

Futás futópadon

A futópadon végzett edzés ízületbarát, nem igényel külön spéci cipőt (kivéve ha ortopédiai problémáid vannak), a lépések során keletkező ízületeidre ható ütést a futópad rezgéscsillapító rendszere tompítani fogja.

  • Nem kell különböző applikációkra, mérőeszközökre költened, mert a futópad kijelzője mutatja a teljesítményedet, a km-ek számát, sebességed, emelkedő szögét, időt.
  • A monitorozás miatt, sokkal könnyebb rajta az egységes iram felvétele és megtartása, mint kültéri futásnál,
  • Az edzéseidre nincs hatással külső körülmény, mint például az időjárás, sőt a nyomodban lihegő - egyes esetekben igencsak motiváló pitbullt vagy csivavát is megúszod.
  • Viszont nem kell megküzdened a légellenállással, így valamivel kevesebb energiát is fogsz a futópadon felhasználni.

Futás terepen

Abban az esetben, ha rajongsz a környezetért, a kültér tágasságáért, a friss levegőért, választhatsz terep, aszfalt / beton, gumírozott vagy salak futópálya között.

  • Ha rendszeresen szeretnél ezek bármelyikén futni, akkor tuti szükséged lesz egy megfelelő futócipőre.
  • A felsoroltak közül a legkímélőbb a gumírozott futópálya, amely elnyeli az ízületeket igénybe vevő becsapódások erejét.
  • Terepre a stabilabb tartásért és a bokák védelméért keményebb talpú, nagybarázdás, alacsonyabb sarkú, amennyire lehet csúszásgátlós, nedvességálló cipő ajánlott.
  • Az aszfalton/betonon futás ízületi szempontból a legmegterhelőbb, de egy sima, puhatalpú jól megválasztott cipővel csökkentheted az ízületek igénybevételét.
  • Cipő választásnál mindig vedd figyelembe milyen terepen fogsz futni, milyen a bokáid helyzete / lábboltozatod (normál, szupinál, pronál), futótechnikád (hogyan érkezel a talajra? telitalppal, sarokra, féltalpra, stb.).
  • A kültéri edzések monitorozásához szükség lehet egy pulzusmérő órára - ezzel nyomon követheted fejlődésedet, segít a megfelelő pulzussávban maradni, sőt különböző applikációkon keresztül lehetőséged van feltölteni edzéseidet egy platformra, ahol mások teljesítményeit is láthatod (ha van benned némi versenyszellem, ez kitűnő motivációt biztosíthat számodra).

A legfontosabb, hogy a futás egyszerűségét ne keverd össze a kivitelezhetőségével

hamar kihozhat olyan izomdiszbalanszokat, amikről addig csak sejtésed volt, vagy nem is igazán tudtál.

  • Például ha derékfájós vagy, felerősödhet derék- vagy csípőfájdalmad, bokagyengeség esetén közvetlen az ízület vagy közvetve a térd fájdalma okozhat gondot.
  • Ezek elkerülésére érdemes mindig kiegészítésként erősítő edzéseket, nyújtásokat végezned és ha lehetőséged van kérj egy általános mozgásminta szűrést, ahol fény derülhet rejtett diszbalanszok meglétére, vagy már ismert mozgásszervi problémák megoldására.

Összegezve a futás önmagában egyszerű, mégis összetett mozdulatsort igényel, ezért érdemes sokkal körültekintőbben belevágni, személyi adottságoknak, céloknak megfelelően. Lemondani nem kell róla de meg kell teremteni az optimális feltételeket - ez vonatkozik mind a fizikai állapotra mind az eszközökre.

 

i