Friss anyukaként bogarászod a netet, milyen edzéstervet, milyen diétát követhetnél. Millió egynéhány ötlet, tipp jön szembe veled, de csak kétségbeesetten fogod a homlokod, mégis, hogy lesz időm erre a baba mellett? Mégis ezt mikor csináljam? Visszakapom valaha is a testem?
Nem.
Sajnálom, feltehetőleg nem ezt a választ vártad, de sajnos sosem fogsz „időt találni”, mint friss anyuka, de tudsz rá időt szakítani. Ha az edzés segít neked abban, hogy erősnek érezd magad, segíti, hogy ismét rálelj a „régi énedre”, vagy száműzi a szorongásod és depressziód, akkor feltétlen szükséges, hogy időt szánj a testmozgásra.
És nem, a tested már soha többé nem lesz a régi, egy életen át megosztod azt a gyermekeddel. A babád számára a mellkasod örökké a melegség, karjaid a biztonság és pihenés helye lesz. A lábaid jelentik majd a passzolgatásokkal teli játékidőt, vagy idegenekkel szemben a rejtekhelyet.
Baba mellett érthetően nem mindig van elegendő egybefüggő időd, 40-60 perced, edzésre. Ezért segítségül, összeállítottam neked egy 15 perc alatt kivitelezhető tervet, amit a babáddal együtt csinálhatsz.
Ez összesen 6 gyakorlatból áll, amit végezz el 3 körben. Első körben 1 gyakorlatra szánj 40mp-t, amit követhet 20 mp pihenő. A második körben a 30mp-s munkavégzést kövesse 15mp pihenő, míg a 3. szekcióban a 20mp-s gyakorlatok közé 10mp-s pihiket szúrj be.
Lefelé néző kutya (down dog) jógázók egyik legkedveltebb póza, tulajdonképpen tenyértámaszból indul, amiből hátra nyomod magad, felsőtested beengeded a lapockák közé, hátad egyenes, talpak a földön, majd visszatérsz tenyértámaszba és csinálsz egy fekvőtámaszt. Mikor leengeded magad fekvőtámaszba adsz a babád pocijára egy puszit, vagy azt mondod neki kukucs. Természetesen ehhez az kell, hogy ő is a polifoamon legyen, a két karod közt.
Ehhez egy kis szemléltető videó
Tenyértámaszban vagy, egyik lábaddal előre lépsz, ugyanazon oldali kézfejed mellé, így végzed el a kitörést majd hátsó lábad nyújtva megemeled, ilyenkor orroddal akár meg is csikizheted pici edzőtársad.
A neve mindent elárul. Baba a kézben, leguggolsz és mikor felállsz fejfölé emeled a picit.
Babócád a földön, mikor leguggolsz megérinted egyik kezeddel, majd guggolásból felugrasz, egyhelyben, mikor visszaérkezel beleguggolsz a mozdulatba és a másik kezeddel érinted meg a picurkád.
A sózsák szerepéért a gyermeked a felelős, tedd az öledbe, feküdj hanyatt, húzd fel a lábaidat talpra, majd a farizamaiadat megfeszítve emeld el a csípődet a talajtól.
Dolgoztasd meg a hasizmaid is. Helyezkedj el lebegő ülésben (ha az még sok, hagyd lent a talpakat), picurkád a kezedben, ülésből rézsútosan hatra dőlsz, úgy, hogy érezd hasizmod kellőképpen megfeszül, de a derekad nem működik közre. Ebből a kiinduló pózból fordítod a felső tested egyik oldalról a másikra, és hogy a babádnak se legyen uncsi, őt is emeld át egyik oldalról a másikra.
Ezek csupán példák, könnyen lekövethető feladatok, kitalálhatsz a helyükre bármilyen kombinációt, a lényeg, hogy azok biztonságosan végrehajthatóak legyenek és a gyermekednek se legyen unalmas, hiszen akkor nagyobb esélyed lesz az elejétől a végéig, kivitelezni az edzésed. Sok ötletet nyerhetsz ha beírod a keresőbe „baba-mama torna”, „workout with baby”, „exercise with baby” stb.
Találhatsz köztük babahordozóval és anélkül végezhető gyakorlatokat, ha pedig már annyira nem pici a gyermeked, fellelhetsz közösen végezhető, játékos edző videókat is. De amíg tart a jó idő, azt is kihasználhatod. Kimondta, hogy kitörések és guggolások közepette nem lehet tolni a babakocsit? Miközben egy közeli parkba leviszed levegőzni a babádat, elvégezheted az előbb említett gyakorlatokat, kereshetsz egy padot, amire fellépkedhetsz, amin nyomhatsz fekvőtámaszokat - akár fekvőtámasz keret segítségével is - tolódzkodásokat , lábemeléseket stb.
Legyél kreatív, fordíts magadra, az egészségedre időt, hiszen tudod: anya csak egy van.