A legjobb C-vitamin források akár a kertből

Úgy gondoljuk a C-vitamin jelentőségét, pozitív hatásait az egészségre nézve külön ecsetelnünk sem kell, hiszen az egyik legismertebb vitaminok egyike, ami az immunrendszer támogatásában antioxidánsként fejti ki hatását és persze számos kémiai folyamatban is részt vesz (pl.: kortizol előállítás, kollagénszintézis, neurotranszmitterek anyagcseréje).

Néhány kitűnő, természetben fellelhető C-vitamin bombát akár házilag is megtermelhetünk.

A C-vitamin nem más, mint különböző funkcióval bíró molekulák elegye

...melynek a modern technológiával leképzett antioxidáns része az L-aszkorbinsav.

Tudtad, hogy növények által biztosított fenolok, polifenolok (pl.: flavonoidok) javítják, erősítik az aszkorbinsav antioxidáns hatásait és felszívódását is?

Úgyhogy miért is ne élvezhetnéd ezeket a pozitívumokat akár közvetlenül a saját kertedből, (ha van) teljesen natúr formában?
Ötletnek hoztunk néhány kitűnő, természetben fellelhető C-vitamin bombát, amit akár házilag is megtermelhetsz, de abban az esetben, ha nincs kerted, egy kirándulás alkalmával is begyűjtheted.

A C-vitamin bevitel különösen fontos, ha hetente több alkalommal végzünk intenzív testmozgást - például futunk, evezünk, kerékpározunk - vagy ha különösen stresszes munkahelyen dolgozunk.

Indítsuk is a listát ez utóbbi képviselőjével! Igaz, valóban messze és sokat kell érte menni, de mint érdekesség nem szívesen hagytuk volna ki a felsorolásból!

1. A kárpáti piros áfonya, népies nevén kokojza vagy havasi meggy

piros kokojza

A kép forrása: gyergyoremete.info

A kokojza szó ősi székely népi megnevezés, kevés helyen terem meg, ritka, védett, megközelítése igen nehéz. Állami vagy közbirtokosságok alá tartozó területeken van, a termése piros ribizli szemektől nem nagyobb. Egyenként képtelenség bogyózva szedegetni. A szüretet szervezetten, fésűs szedő edénybe gyűjtik. A szüret irányítás és engedély alatt, hegyi vad utak pásztázát, csapásokat bíró emberekkel, járművekkel, majd tovább málhásan gyalog történik, majd szinte "4-esben" (2 kéz és 2 láb meghajtásba kapcsolva) folytatódik, mondhatjuk beszerzése sportértékkel bír, amolyan vizes hegyi sport, mert vagy harmattól, vagy az esőtől ázik el a gyűjtő. Terméséhez tehát nehéz hozzájutni.

Ez a kokojzafajta nem azonos a kereskedelemben kapható más medveszőlő, tőzegáfonya fajokkal, főleg nem az amerikai termesztett tőzegáfonyával! Lényegesen nagy különbség van köztük növény és hatóanyagok szempontjából is.

Mire való?

A szakirodalom csőlátással csak a húgyúti panaszokra ajánlja, s itt részükről meg is állt a tudomány.

Amiről nem igazán találni infót, pedig megérdemelné: Prosztata és Bartholin-mirigy, nyirok és nyirokutak, mellmirigy, tejutak, fültőmirigy, pajzsmirigy, tömlőmirigyek sokasága, mandula, nyálmirigy, hasnyálmirigy, epevezetékek falai, mellékvese, petefészek, petevezeték, méh, hüvely, száj, nyelv, gége, gyomor, vastagbél, epe, epeutak, here, ondó vezeték, ér és nyirokrendszer. Sikeres és vele együtt nagyon hamar megtérő vagy súlyosságától is függő, enyhítő, enyhe vagy súlyos arc-, homloküreg-, tüdőgyulladásoknál. Vérhas, ízületi gyulladások. Gennyes pattanások, elfertőződött sebek, műtétek utáni gennyes elfertőződések. Ezek is időben elkezdett kiegészítéssel vissza fordíthatóak.

2. Csipkebogyó, avagy a vadrózsa/japán rózsa

Díszítheti a kertet, a kiránduló utakat. Tavasszal nagyon szép kis rózsaszín, fehér virágokkal pompázik, akár 5 méter magasra is megnőhet ez a lombhullató. Sok gondozást nem igényel, jó szárazságtűrő, rózsarácsra felfuttatva nemcsak hasznos, de szép kerti dísz is lehet, csak a tüskéivel kell vigyázni. Ha nincs kerted, vagy nem szívesen ültetnél tüskés növényt az udvarodba, termését az első fagyok után, magad is beszerezheted egy-egy kellemes túra alkalmával (kevésbé viszontagságosan, mint az előzőleg említett kokojzát).

Mire való?

A csipkebogyó igazi C-vitamin bomba, remek teák, lekvárok, sőt borok készíthetőek belőle, azonban 50-60°C felett a jótékony hatású vitaminok elillannak, tehát sose forrázd le! C-vitamin tartalmának köszönhető egészség támogatáson túlmenően, enyhe vizelet- és hashajtó hatással bír, epe- és vesekő megelőzésére is kiváló. A csipkebogyó olaj segítség a gyulladt bőr kezelésében, a napégés nyugtatásában.

3. Homoktövis

Annak ellenére, hogy egy igen szívós növény, jól tűri a hideget és a szárazságot is, kedveli a napos helyeket, a természetben mégis egyre ritkábban található meg, mára a védett növények közé tartozik. Viszont egyre több kiskertben tűnik fel, akár mint térelválasztó sövény.
A biztosabb hatóanyagtartalom miatt sokkal jobban megéri kezeletlenül vásárolni vagy otthon termeszteni, mert sajnos több homoktövis-termelő kétszer is hőkezeli a homoktövisvelőt. Egyszer mikor a velő elkészül nagy kiszerelésben, másodszor pedig, amikor palackozáshoz felmelegíti azt, ezzel viszont veszít vitamintartalmából. Esetleg lehet kapni fél literes fagyasztott változatot, ami megőrzi a vitamintartalmát.

Mire való?

Baktericid hatásának köszönhetően véd a fertőzések ellen, támogatja az epeürítést, erősíti a májat, kedvezően hat az allergiákra, A és E-vitamin tartalma táplálja a bőrt, C-vitamin tartalma tízszerese a citroménak.

4. Szeder

Ha kertedben szeretnéd tudni, minimális munkával jár. Mivel hosszú, 4-5 méteres indákat növeszt, szükséges számára támasztékot építened. Első sorban a széltől védett, de napos helyeket szereti és jó, ha a földje nedves, tápanyagdús. Mivel gondoskodni kell az öntözéséről, így a vitaminokon túl egy kis testmozgást is biztosít számodra. Ha nincs kerted, vadszederként találkozhatsz vele kirándulások során.

Mire való?

Népi gyógyászatban például, ha valaki vérszegény volt, gyengélkedett, házi szőlő vagy bor hiánya végett fekete ribizlit, fekete áfonyát, szedret, csalánt javasoltak. Magas a flavonoid tartalma, ennek pozitív hatásait fentebb már említettük a C-vitamin tekintetében.
Felhasználhatod a szeder gyümölcsét és levelét egyaránt, utóbbi teaként: remek az emésztés szabályozására, vagy gyulladásgátló öblögetőnek.

5. Fekete ribizli

A fekete ribizli bogyója és levele is gyógynövényként elismert. Ha vadon szeretnéd begyűjteni, ahhoz kicsti messzebb kell kirándulnod, mert az olyan nedves erdőket szereti, melyek főként Eurázsia vizei mentén találhatóak. Ha viszont mozgásigényedet kertészkedéssel vezetnéd le, akkor ültethetsz is a kertedbe pár bokrot.

Mire való?

Az európai apró bogyós gyümölcsöknek kevés a cukortartalma, inkább savasak, ezzel segítik a gyomor emésztését, ezek bűzös hasmenés esetén is adhatóak. Jó a vas és C-vitamin aránya is, tehát segíti a vörösvértestek képződését, a vashiányos vérszegénység leküzdését. Kitűnő gyulladáscsökkentő, nagyszerű meghűléses betegségek, sőt a szürkületi vakság ellen is, támogatja a vér koleszterinszint csökkentését, tumor és vírus ellenes hatását is egyre többen vizsgálják, alátámasztják.

 

Láthatod, hogy a leghasznosabb C-vitamin források első körben a sötét színű bogyósok (kivéve homoktövis). Persze ez nem jelenti azt, hogy a többiek vitamintartalma alábecsülendő lenne. Törekedj mindig a frissre, a szezonálisra, a kezeletlenre és a tested hálás lesz érte. Nem beszélve arról, hogy egy eredeti erdei gyümölcstea válogatás (pl.: Szeder, Csipkebogyó, Erdei eper, Áfonya, Homoktövis, Madár bogyók, Borókabogyó, Vadszamóca, Galagonya stb.) összegyűjtése felér egy komplett túrázással.

 

i