Ha kerek, formás izmokat akarsz, ahhoz nyilván izomzatra lesz szükséged, amit az étkezéseddel tudsz táplálni, ugyanakkor az izmok hipertrófiáját biztosító edzéssel stimulálni (ez annyit tesz, hogy olyan ellenállással végzed a gyakorlatokat mellyel éppen, hogy kibírsz préselni 8-12 ismétlést).
Hogy az ellenállást mi fejti ki, részletkérdés, de nyilván amíg egy gumikötélnél a gumi elasztikussága is változó tényezőként szerepel, addig a súlyzónál a megválasztott súly nagysága sokkal könnyebben monitorozható és igénynek megfelelően változtatható.
Az egy- és kétkezes súlyzók közti releváns különbség, hogy:
Ha fittségről van szó, valószínűleg nem csak a szép feszes izmok jutnak eszedbe, hanem egy bizonyos fokú állóképesség is, a könnyed mozgás öröme, hogy nem okoz gondot vígan fellépcsőzni akár a tizedikre, lefutni pár kilométert. A súlyzós edzésnél maradva ez 20 feletti ismétlésszámot jelent.
Na de mi történik a 12-20-as tartományban? Az semmire való lenne? Egyáltalán nem, hanem egy igazi Jolly Joker!
Gyakorlatban találkozhattál már ilyen edzés módszerrel, ezt használják a hot iron és a body pump edzéseken (előre meghatározott tematika mentén felépítve). Ezek olyan csoportos koreografált órák, melyeket speciálisan erre a célra fejlesztett súlyzószettekkel végzik a résztvevők, de ugyanúgy tartalmaznak saját testsúlyos gyakorlati mozgáselemeket, vagy tárcsás edzéselemeket is.
A súlyzónak köszönhetően az szabadsúlyos edzéseiden mindig újabb és újabb kihívásokba dobhatod be magad, a progresszió garantált. És a legjobb az egészben, hogyha már rendelkezel helyes technikával, némi kreativitással, egy jó zene kíséretében, otthon is bármikor előveheted ezt az edzéstípust.
Borítókép: Alora Griffiths // Unsplash