A testformálás és a jó közérzet Jolly Jokere

Ha kerek, formás izmokat akarsz, ahhoz nyilván izomzatra lesz szükséged, amit az étkezéseddel tudsz táplálni, ugyanakkor az izmok hipertrófiáját biztosító edzéssel stimulálni (ez annyit tesz, hogy olyan ellenállással végzed a gyakorlatokat mellyel éppen, hogy kibírsz préselni 8-12 ismétlést).

 

A súlyzós edzés előnye, hogy akár már egy pár kézisúlyzóval is el lehet kezdeni otthon a testformálást. 

 

A testformálás, mint közérzetjavító tevékenység

Hogy az ellenállást mi fejti ki, részletkérdés, de nyilván amíg egy gumikötélnél a gumi elasztikussága is változó tényezőként szerepel, addig a súlyzónál a megválasztott súly nagysága sokkal könnyebben monitorozható és igénynek megfelelően változtatható.

Az egy- és kétkezes súlyzók közti releváns különbség, hogy:

  • Az egykezesek esetében az erősebb / domináns oldalad nem tud segíteni a gyengébbnek, ezáltal nagyon jó a két oldal közti különbség csökkentésére.
  • Eközben kétkezes társával nagyobb súlyok megmozgatására is képes vagy.

Ha fittségről van szó, valószínűleg nem csak a szép feszes izmok jutnak eszedbe, hanem egy bizonyos fokú állóképesség is, a könnyed mozgás öröme, hogy nem okoz gondot vígan fellépcsőzni akár a tizedikre, lefutni pár kilométert. A súlyzós edzésnél maradva ez 20 feletti ismétlésszámot jelent.

Na de mi történik a 12-20-as tartományban? Az semmire való lenne? Egyáltalán nem, hanem egy igazi Jolly Joker!

  • Egy olyan erőnléti tréninget tudsz ezzel kivitelezni, ahol nem az izomtömeg-növelésé a főszerep, tehát jelentősebb testsúlynövekedés nélkül leszel sokkal ellenállóbb a fáradás ellen, nő az aerob kapacitásod, javul az általános közérzeted.
  • Sőt remekül saját magadra tudod optimalizálni az ellenállás mértékét is, hiszen számos applikáció segít kiszámítani az 1 ismétléses maximumot (azt a súlyt, amit szabályosan egyszer elbírsz adott gyakorlatnál), melyből százalékosan kiszámolhatod az edzésedre szánt súlytömeget. Erőnléti edzésnél ez az egyismétléses maximum 45-60%-át jelenti.

Gyakorlatban találkozhattál már ilyen edzés módszerrel, ezt használják a hot iron és a body pump edzéseken (előre meghatározott tematika mentén felépítve). Ezek olyan csoportos koreografált órák, melyeket speciálisan erre a célra fejlesztett súlyzószettekkel végzik a résztvevők, de ugyanúgy tartalmaznak saját testsúlyos gyakorlati mozgáselemeket, vagy tárcsás edzéselemeket is.

A súlyzónak köszönhetően az szabadsúlyos edzéseiden mindig újabb és újabb kihívásokba dobhatod be magad, a progresszió garantált. És a legjobb az egészben, hogyha már rendelkezel helyes technikával, némi kreativitással, egy jó zene kíséretében, otthon is bármikor előveheted ezt az edzéstípust.

 

Borítókép: Alora Griffiths // Unsplash

i