A zsírégetők valóban hatékonyak és biztonságosak?

A válasz: talán. Bővebben: talán nem. “Méretmániás” kultúránkban a fogyás nagy üzlet, vetekszik a szépségiparéval. Világszerte évente többmilliárd dollárt költenek az emberek súlycsökkentő hatású készítményekre. A zsírégetők hatékonyságát ritkán kérdőjelezik meg, biztonságukat még annyira sem. Nézzünk hát együtt utána annak, hogyan működnek a zsírégetők.

A zsírégetők szedése a mai napig megkérdőjelezhető döntés, alapvetően nincs rá szüksége a szervezetnek.

Miért döntünk a zsírégetők mellett?

  1. Az életmódváltás tipikus újévi fogadalom
    • Sokan ekkor kezdenek el a fogyókúra jegyében sportolni és/vagy valamilyen “divatdiétába” kezdeni.
    • A türelmetlenség gyakran hajszol rossz döntésekbe, például drasztikus fogyást várunk a diétánktól és az internetről rendelt csodaturmixoktól, pedig az egészséges fogyás mértéke havonta maximum 1 kiló.
    • A sikertelen próbálkozások és a türelmetlenség vezet oda, hogy a recept nélkül kapható zsírégetőkhöz nyúlunk.
  1. A zsírégetők másik tipikus használati területe a body building világa

    • Ők azok akik, az izomépítés bizonyos szakaszaiban rendszeresen használnak különböző összetételű étrendkiegészítőket. 
    • Az egyszeri fogyókúrázóval ellentétben azonban az elkötelezett testépítők – általában – pontosan tudják, hogy mit csinálnak, hogyan működik az anyagcseréjük. 
    • Azzal is tisztában vannak, hogy mibe fog ez kerülni nekik és ezt hajlandók is felvállalni.

Mik azok a zsírégetők és hogyan működnek?

A zsírégetők olyan természetes, vagy mesterséges alapanyagokból álló étrendkiegészítők, melyek segítenek megszabadulni a testzsírtól akkor is, ha közben nincs extrém erőkifejtés, például kardio vagy izomépítő edzés.

A zsírégetők különböző hatásmechanizmusok révén támogatják a fogyást:

  • Növelik a nyugalmi anyagcsere sebességét.

  • A zsírok és a szénhidrátok felszívódását gátolják.

  • Csökkentik az étvágyat.

  • Extrém mértékben gyorsítják az anyagcserét.

  • Növelik a vérnyomást, ezzel egyidejűleg az általános energiafelhasználást.

Az anyagcsere összetett neurokémiai folyamat, amelybe kizárólag szakorvosi felügyelet mellett szabadna csak beavatkozni. A zsírégetők hatóanyagait és összetételét, arányait vizsgáló kutatások ehhez képest a mai napig ellentmondóak.

A koffeint persze ismerjük, szeretjük, évszázadok óta fogyasztjuk, de amit a kávéval egy nap megiszunk, az közelében sincs annak a mennyiségnek, amit egy zsírégető tartalmazhat. És ez csak a koffein, a többi hatóanyagról még nem is beszéltünk.

A zsírégetők alkalmazása helyett, egy hétköznapi szituációban - értsd: nem versenyfelkészülés - a fogyáshoz bőven elegendő az optimális étrend és az edzésterv betartása.

 

A zsírégetők hatóanyagai

A zsírégető étrendkiegészítők jellemzően tabletták vagy kapszulák. Számos vitamint, ásványi anyagot, rostot, koffeint, gyógynövényeket tartalmaznak, legáltalánosabb összetételük a következő:

  • Koffein

    • Gyakori összetevő, mert stimulálja az idegrendszert és potenciálisan segít a kalóriák elégetésében.

  • Zöld tea kivonat

    • Segít a kalóriák elégetésében és csökkenti az élelmiszerből felszívódó zsír mennyiségét.

  • Karnitin

    • Felpörgeti az anyagcserét, ezáltal gyorsan mozgósítható energiát ad.

  • Yohimbe

    • Egy örökzöld fa kérgéből származó vegyület, mely gyakori a zsírégetők összetételében. A hatékonyságát azonban ellensúlyozzák fogyasztásának negatív következményei. (fejfájás, szorongás, ingerlékenység, veseelégtelenség.)

  • Rostok

    • Szabályozzák az étvágyat, akadályozzák a zsírok felszívódását.

Ezeken kívül és ezek mellett számos olyan összetevőt is találtak a bevizsgálások során, melyek nem voltak feltüntetve a zsírégetők címkéjén. A zsírégetők összetételét gyakran éppen a származási helyükön nem szabályozzák törvényekkel, és olyan összetevőket, vagy a hatóanyagoknak olyan arányát tartalmazzák, amik kiszámíthatatlan hatást gyakorolnak az anyagcserére.

 

A zsírégetők alkalmazása helyett, egy hétköznapi szituációban - értsd: nem versenyfelkészülés - a fogyáshoz bőven elegendő az optimális étrend és az edzésterv betartása.

 

Zsírégetők helyett türelem és kitartás, nagy dózisban

  1. Ahhoz, hogy az áhított testsúlyt, kontúrt, izomtömeget elérjük, pusztán annyit kell tennünk, hogy folytatjuk a megkezdett étrendváltást, tartjuk magunkat az edzéstervhez és nem engedünk a kilengésre csábító fast food kínálat élvezeteknek.

  2. Igen, a zsírégetők gyors eredménnyel kecsegtetnek, akkor is, ha lecsúszik egy-két pizza hetente. Pedig, ha elbúcsúzunk a pizzától, hamarabb láthatjuk a kitartásunk eredményét a tükörben, mérhetjük a hatását a pulzusmérőn, és a megtett kilométerek száma is gyarapodik a futópadon, szobabiciklin.

  3. A rostokat bevihetjük a reggeli zabkásával, ami ráadásul lassan felszívódó szénhidrát, így csökkenti az étvágyat is, elnyújtja a két étkezés közötti időt, nem mellesleg rengeteg ásványi anyagot és többféle B-vitamint is tartalmaz.

  4. A koffeint tartogassuk a reggeli kávéra napindítónak, de ha tudunk élni nélküle, nyugodtan engedjük el. Igyunk helyette shu puerh teát, amit évezredek óta fogyasztanak a Távol-Keleten, tekintve, hogy méregtelenítő, vértisztító hatása kiemelkedő, mindeközben jót tesz a gyomornak, hatékonyan segíti a koleszterinszint csökkentését és a súlyleadást, támogatja a kettes típusú cukorbetegséggel élőket az inzulin- és a vércukorszint normalizálásában.

  5. Az energiaitalokat és egyéb pörgetőket, égetőket is felejtsük el. Az aktív életmód, legyen az pusztán “csak” gyaloglás, kirándulás, kardiózás, vagy tánc, önmagában is tetemes mennyiségű adrenalinhoz, szerotoninhoz és endorfinhoz juttatja a szervezetet, amelyek nemcsak az anyagcserét pörgetik fel, de örömérzetet váltanak ki és oldják a belső feszültséget. A jóga és a pilates pedig azokat segíti hozzá a szép, tónusos, ám nem hivalkodó méretű izomzathoz, akik a csendesebb, belső utas testmozgás hívei.

 

Alapvetően a zsírégetők nem az ördögtől valók, de ha használjuk őket, tegyük azt ésszel, tudatosan, sportorvosi, dietetikai, de minimum háziorvosi felügyelet és rendszeres - legalább 3-6 havonta - laborvizsgálat mellett, melyet elsősorban a májenzimekre és a vesefunkciókra mérünk be.

 

i