BIO termékek - divat, őrület vagy az egészség alapja?

Egyre nagyobb hangsúlyt kap az egészséges táplálkozás során a bél mikrobiomja, melyről már az ókorban Hipokratész is említést tett: „Minden betegség a belekben kezdődik". A BIO termékek épp az egészséges anyagcsere miatt fontosak a számunkra.

Az egészségünk megőrzése szempontjából kiemelten fontos, hogy minél több természetes módon - permetező- és egyéb növényvédőszerek nélkül -  előállított, BIO terméket fogyasszunk.

Növénytermesztés a BIO termékek előtt

Tudjuk, hogy a belek egészségét befolyásolják a gyógyszerek, az adalékanyagok, gombák, vírusok, baktériumok, az emésztőenzimek hiánya, ételallergiák / érzékenységek (legtöbb esetben ezek inkább következmények), stressz, a glutén által megemelt zonulin szint (a bélfal sejtjei közötti szoros kapcsolatot nyitja) stb.

Lehet, hogy megpróbáltad már kiiktatni a tányérodról a feldolgozott ételeket, próbálsz több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, elhagytad a gyulladáskeltőket (mint cukrok, glutén, tejtermék), de még mindig nem stimmel valami.

Egyszerű példaként maradjunk az iparosodott növénytermesztésnél. A talajt ellátják műtrágyával, magát a növényt, különböző növényvédő szerekkel, ha szárítani kell, kap újabb adalékot, amitől gyorsabban tud száradni, ha szállítani kell, kap penészvédőt… ez még felsorolás szerint is sok.

De mi ezzel a baj?

A „sikertörténet" Amerikából indult a monokultúrás növénytermesztés bevezetésével, iparszerűvé vált a kukoricatermesztés, mutogatták, hogy már 16 éve termesztenek ugyanazon a helyen kukoricát és milyen nagyon jó. A mennyiség szempontjából azzal a technológiával valóban sokat termett a kukorica és a költségoldal is valóban jól szerepelt, magas profitot hozott. Ennek a vegyszerét úgy hívják, hogy atrazin. Ezt a vegyszert 3-4 évenként elég kipermetezni, így teljesen gyommentesen tartja a kukoricát, ebből következik, hogy nehezen bomlik le. Az Európai Unió 2004-ben betiltotta használatát, Amerikában még most is megy, jelen van a talajban, a talajvizekben. 2018-ban hat dunaszerdahelyi járásbeli község kútja volt 2-3-szoros értékkel atrazinnal szenyezettebb, mint a megengedett…

Mit csinál a szervezetben az atrazin?

Állatkísérletekben kimutatták, hogy az aromatáz nevű enzimet sokkolja, így sok tesztoszteronból csinál ösztrogént, tehát befolyásolja a szervezet hormonháztartását, egyértelmű összefüggést találtak például az endometriózis és az atrazin között.

  • Következő felfedezés a vietnámi háborúk során történt, amikor a dzsungelben a katonák nem látszódtak, lombtalanítani kellett valahogyan az erdőket. Erre a célra szolgált a diklór-fenoxi-ecetsav és a triklór-fenoxi-ecetsav keveréke, egyik a lágy- másik a fásszárú növényt lombtalanította. Magyarországon az utóbbit nem engedélyezték, de az előzőből még a mai napig 3000 kg-t kipermeteznek évente. Az egyszikű növények gyomírtó szere. A növényben elrontja az indolecetsavat (növényi növekedési hormon).
  • A szervezetünkben található fenilalanin aminosav felépítése meglehetősen hasonlít a fenoxi-ecetsavra. A fenilalanint a szervezet tirozinná alakítja át, ami a pajzsmirigy-hormon alapanyaga. Ha diklór-fenoxi-ecetsav a miénkre hasonlító aminosavat képes elrontani, akkor miért feltételezzük, hogy a miénket megkíméli?

Tehát megint eljutottunk a hormonális rendszer megzavarásához, a pajzsmirigyhez.

  • A pajzsmirigy normál esetben magára húz egy tirozin aminosavat, magára húz még egy tirozin aminosavat, a kettőt egy oxigénmolekula köti össze, majd 4 jód molekula.
  • Ha tirozin aminosav helyett oda kerül, a fenoxi-ecetsav, abból semmikép sem lesz pajzsmirigy-hormon, hanem lehet egy pajzsmirigy-gyulladás vagy egyéb probléma. A pajzsmirigynek nagyon-nagy a tirozin aminosav anyagcseréje.
  • A dopa, dopamin, a boldogsághormon az is tirozin aminosavból áll, ha a szervezet nem tudja megfelelő mértékben megtermelni a dopamint, csökken a jelátvitel, ami a Parkinson-kórnak az alap oka.

Még több info a dopaminról!

A vitiligo, a bőrfesték-rendellenesség, a bőrfesték alapja is a dopamin, a dopaminból lesz a melanin. 1939-ig nem volt vitiligo, akkor jelent meg amikor gumikesztyűt kezdtek el használni egy gyárban és bifenilt (oldószer, hormon hatású gyomírtó szer).

  • A déli gyümölcsök is bifenil-tartalmú penészgátlóval vannak beitatva, azért, hogy útközben ne penészedjenek meg. (E230, E231 jelölésű)
  • A dopaminnak szerepe van a prolaktin hormon szintben, ha magas a prolaktin szint akkor gyakorlatilag follikulus stimuláló hormon (ovuláció megindítója) nehezen tud működni, így eljutottunk a meddőség előkapujához.

A BIO termékek fogyasztása éppen ezért erősen javasolt!

Láthatod, hogy nem csak a szervezetedben, de a táplálékláncban is minden összefügg mindennel és hogy a véletlenszerűen megemlített 3 permetszer is mekkora hatással lehet a szervezetedre. Az ilyen és ehhez hasonló problémák elkerülése végett lehet érdemes a bio gazdaságokból vásárolt élelmiszereket előtérbe helyezni.

Nem utolsósorban, teljes értékű makro- és mikrotápanyagaik miatt a fizikai teljesítményt is hatékonyabban támogatják, legyen szó futásról, kerékpározásról, erőedzésről.

 

 

Borítókép: Nadine Primeau // Unsplash

i