Csalántea - csodatea a kert végéből

A csalán már az ősidők óta az egészségmegőrzésben és gyógyításban használt növény. A mama is mindig mondta, hogy ne sírj, ha megcsíp a csalán, mert legalább nem leszel reumás. Nos, a csalánból tea is készíthető, melynek számos pozitív élettani hatása van.

A csalántea salaktalanító, méregtelenítő hatása télen-nyáron támogatja az immunrendszert, a keringést és az emésztést, anyagcserét.

 

A csalántea, mint az egészségmegőrzés ősi eszköze

A csalántea íze majdhogynem semleges, de mégis érezhető valami természetes, kellemes aroma fogyasztása közben. Ízesíteni is lehet, de önmagában sokkal hatékonyabb tisztító ital. A salakanyagok sok problémát tudnak okozni, de a csalánból készült tea, ha megfelelő mennyiségben és gyakorisággal fogyasztjuk, segít feloldani ezeket, valamint segítséget nyújt a mérgek mihamarabbi kiürítésében. 

A mérgek, salakanyagok távozását izzadással, azaz zsírégető fokozaton végzett kardioedzéssel, pl. közepes tempójú futással, kerékpározással támogathatjuk.

A csalántea élettani hatásai

Hűvösebb, csapadékosabb időkben nagyon hatékony megelőző ital a csalántea. Tibetben a csalán kiszárított levelét folyamatosan készítik teának és csodaszerként tekintenek rá.

A csalántea jótékony hatásait már ősidőktől fogva ismerjük.

 

 

  • A csalán nagyon erős vértisztító, ezért böjtök, tisztító és méregtelenítő kúrák alapvető gyógynövénye.
  • Vízhajtóként is ismert, mert fokozza a veseműködést és egyéb kiválasztószerveket is hatékonyabb működésre késztet.
  • Azoknak, akik hajlamosak vesekőre vagy hólyagkő képződésre, fokozottan ajánlott a csalántea fogyasztása, mert a homok, melyből a kövek alakulnak, ha gyorsan kiválasztódik és távozik, azaz kimosódik a szervezetből, nem tud kövesedni. 
  • Ha gyomor vagy bélhurut problémával küzdünk, akkor is hatásos a csalántea, mert felgyorsítja a gyógyulást.
  • A zöld tea hatásával nem vetekszik élénkítés terén, ám mégis érezhetően élénkítő hatású, valamint magas vitamin- és vastartalma miatt az ellenállóképességet is növeli. Így ősszel kimondottan jótékony hatású egy csalánkúra.
  • Ezt a hatását a kezdő életmódváltók éppúgy hasznosíthatják, mint azok, akik rutinból a hideg évszakokban is rendszeresen futnak, akár otthon futópadon, vagy a szabadban.
  • A csalánkúra nem egy konkrét kúra, hanem annyiból áll, hogy egy rövidebb ideig, mondjuk három napig nagyon sok csalánteát fogyasztunk. 
  • A csalántea fogyasztását a kúrát követően sem érdemes abbahagyni. Minden nap egy csésze csalánteával már nagyon sok jót teszünk szervezetünkért. 

Ízesíthető-e a csalántea?

Ízesíteni nem hatékony, de egy kis citrom és mellé vagy benne feloldva némi virágpor nagyon jól felturbózza az immunrendszert és a meghűléses megbetegedésekkel szemben komoly védelem alakul ki.

Meddig fogyasztható a csalántea?

Néha nem árt szünetet tartani a csalántea ivásával, mert a veseműködés fokozása - a szervezet kimosása - közben sok szükséges anyagot is kiüríthet a szervezetünkből, melyek kellemetlen hiánybetegségekhez vezethetnek. A csalántea folyamatos fogyasztása inkább jelentse azt, hogy heti, maximum négy alkalommal isszuk, kúraszerűen.

Kiknek ajánlott a csalántea ellenőrzött fogyasztása?

  • Diabéteszben (egyes és kettes típusú cukorbetegségben),
  • magas illetve alacsony vérnyomásban szenvedők a csalántea rendszeres fogyasztása előtt konzultáljanak orvosukkal.
  • Igaz ez a terhes nőkre is, ugyanis nagyobb mennyiségben méhösszehúzódást okozhat.

 

 Borítókép: Krusniczky // Unsplash

 

i