Csonttörés, amikor a csont folytonossága baleset vagy betegség következtében megszakad. A sérülés szinte minden esetben nagy fájdalommal jár, ráadásul sok esetben hosszú időre búcsút inthetünk a sportnak, helyette gipszben igyekszünk átvészelni a gyógyulási időszakot. Fontos, hogy a gyógyulást követően ne kezdjünk el rögtön aktívan sportolni, hiszen a hirtelen terhelés újabb sérülésekhez vezethet. Számos gyógyszeres és fizioterápiás kezelés alkalmazható a gyorsabb gyógyulás érdekében. De mit tehetünk, hogy elősegítsük a regenerálódást, és mit kell tudnunk, mielőtt újra sportolni mennénk?
A nap folyamán bármikor bekövetkezhet egy szerencsétlen, nem várt helyzet. Elég csak egy óvatlan lépés, egy kisebb csúszás vagy botlás, és már meg is történt a baj. Noha a legtöbb törés oka a csontritkulásban keresendő, számos más dolog is vezethet a csontok töréséhez.
Nézzük meg, melyek a leggyakoribb okok:
sportbalesetek,
munkahelyi, háztartási balesetek,
betegségek,
vitaminhiány,
elesés, elcsúszás, botlás,
folyamatos, egyoldalú túlterhelés,
és az alkoholos befolyásoltság alatt bekövetkező balesetek.
Csonttörés esetén orvosunk tanácsait mindig tekintsük szentírásnak. Tiltás ellenére semmiképp se tegyük ki sérült tagunkat nagyobb terhelésnek, ha nem akarunk még nagyobb bajt okozni. Ugyan vannak bizonyos esetek, amikor a mozgásos gyakorlatok elősegítik a gyógyulást, de ezt ilyen esetben az orvos elő is fogja írni. Ne kezdjünk el a testi épségünket kockára téve feszegetni a tűrőképességünket. Alsó végtagtörés esetén a terhelés például kifejezetten nem ajánlott.
Ha nagyon hiányzik a sport, a későbbiekben már lehet szó kímélő mozgásformákról. Ezek a gyakorlatok “emlékeztetik” a gipszkötés alatt elgyengült, lemerevedett izmokat, serkentik a vérkeringést, valamint fokozzák a szövetek tápanyagellátását. Ráadásul csökkenthetjük az izomsorvadás kialakulásának kockázatát is.
Ha mindenképpen szeretnénk a gyógyulásunk érdekében néhány gyakorlatot elvégezni, a következők valamelyikét ajánljuk:
Emeljük fel a karunkat a fejünk fölé, majd vissza,
hajlítsuk be a könyökünket, majd egyenesítsük ki,
szorítsuk ökölbe ujjainkat, majd engedjük ki.
Mozgassuk óvatosan a lábujjainkat,
Hajlítsuk be, majd engedjük ki a lábujjakat.
A földön fekve emeljük meg a kinyújtott lábainkat (a földtől legalább 10-15 cm-re), majd vissza.
Emellett számos íratlan szabály van, amiket betartva tovább gyorsíthatjuk a regenerálódás folyamatát:
Fogyasszunk csonterősítő vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket - például magnéziumot, kalciumot vagy D-, C-, és K-vitamint -,
kerüljük az alkoholt és a dohányzást,
igyekezzünk egészségesen étkezni,
fogyasszunk rengeteg folyadékot.
Ha szeretünk sportolni, csonttörés esetén valószínűleg az az első kérdésünk, hogy mennyi idő múlva térhetünk vissza a szenvedélyünkhöz. A válasz azonban bonyolultabb, mint azt elsőre hinnénk. Ez ugyanis nemcsak a gyógyulási időtől és a szervezettől, hanem az időzítéstől is függ. A korai sport ugyanis több kárt okoz, mint amennyit használ, de ha sokáig tesszük a mozgást „parkolópályára”, fennáll az esélye, hogy veszítünk egykori kondíciónkból.
Sportolni az orvos vagy a gyógytornász tanácsait követve csak akkor kezdjünk újra, ha:
a sérülés már egyáltalán nem fáj,
nincs már látható elváltozás a seb körül,
megközelítőleg olyan erősnek érezzük a kezünket, mint a baleset előtt,
nem tapasztalunk mozgásbeszűkülést,
alsó végtagtörés esetén már nem sántikálunk, teljes testsúlyunkkal rá tudunk nehezedni a lábunkra,
valamint felső végtagtörés esetén anélkül is tudunk erősebb dobómozdulatokat, karkörzéseket végrehajtani, hogy bármiféle fájdalmat éreznénk.
Általában 6-8 hét után kényelmesen visszatérhetünk a sportoláshoz, és már az intenzívebb edzésekkel is megpróbálkozhatunk, de ne feledkezzünk meg egyetlen alakalommal sem az alapos bemelegítésről, levezetésről valamint a nyújtásról. Amíg visszarázódunk, érdemes keringésjavító krémet használni. Fontos a megfelelően kialakított sportcipő és a kényelmes viselet. Ne ugorjunk azonnal fejest a „mélyvízbe”, fokozatosan emeljünk a terhelésen. A lényeg, hogy újra szoktassuk hozzá szervezetünket a rendszeres mozgáshoz.
Amellett, hogy az itt leírtakra fokozottan ügyelünk, érdemes beszerezni otthonra olyan futópadot, amelyen van „Séta” funkció. Ha szeretnénk kímélni magunkat, olyan eszközök használata javasolt, amelyek az izmainkat ugyan erősítik, de nem terhelik a csontozatot vagy az ízületeinket, mint például a szobabicikli.