Hogyan tartsuk karban a futópadot?

Ha sikerült kiválasztani az ideális padot, megtalálni számára a legtutibb helyet, akkor evidens, hogy szeretnéd sokáig megőrizni újszerű állapotát ehhez hoztunk egy kis felhasználói mini kalauzt.

A futópad otthoni karbantartása néhány egyszerű eszközzel megoldható.

Futópad ápolása az alapoktól

A karbantartás első lépése, hogy megelőzzük a bajt. Éppen ezért mindig figyelj rá, hogy teljesen vízszintes felületre állítsd a padot, ne legyen benne dőlés se oldal, se hosszanti irányban. Ehhez nem csak egy vízszintmérő jön jól, de a futópadok alján (típusfüggő), gyakran találhatóak állítható kis lábak, amelyeket kitekerve, a talaj egyenletlenségéhez tudsz igazítani, pontosan vízszintbe hozva padot.

Ez nagyon fontos, nem csak a Te ízületi egészséged, de a futópad vázának és szalagjának szempontjából is. Ha oldalra valamelyik irányba ejt a pad, a szalag idővel könnyen elcsúszhat az ejtés irányába, aminek egyenletlen kopás lehet az eredménye - rosszabb esetben (ha véletlen nem veszed észre) a szalag széle is sérülhet. Ha sérül a szalag, a futás kényelmetlenné válik rajta, hiszen vagy olyan érzés lesz, mintha megcsúszna a lábad alatt, vagy mintha leragadna. Lássuk be, egyik sem kényelmes.

Hogy ne csak a futógép, de a padló is biztonságban legyen, érdemes a pad alá alátétszőnyeget tenned. A futás közben létrejövő erőráhatást sokkal jobb, ha egy ilyen szőnyeg nyeli el a padló helyett. Ugyanis a futópadnak is van egy súlya, plusz még a felhasználónak is, akinek ráadásul hosszantartó, gyakori ütemes dobogása közvetetten úgyis a padlót éri, ami ennek hatására kopik, amortizálódik. Nem mellesleg egy kellően vastag alátét szépen elnyeli a hangokat is, ráadásul meghosszabbítja szeretett futópadod élettartalmát. Sőt, ha esetleg túlcsordult a hengereknél, futószalagnál az olaj vagy szilikon, azt is felfogja, nem fog beivódni a padlóba.

 

A vásárlás után érdemes kezdésnek egy alapos tisztítással indítani az otthoni futópad ápolását.

 

Egy ilyen szőnyeg kiválasztásánál érdemes figyelembe venni olyan szempontokat, mint a méret, vastagság, anyag. Értelemszerűen a túl kicsi futópadalátétnek nincs sok haszna, ha túl nagy, az inkább a bukfenc veszélyét rejti magában. A vékonyabb fajták élettartalma rövidebb, kevésbé bírnak csillapító hatással, viszont könnyen fel lehet tekerni őket. Így, ha mobilpadot használsz, kényelmesebb választás. De minden más esetben a kicsivel vastagabb jobb.

Futószalag állítás

Mielőtt megkezdenéd a futóedzést, ellenőrizd le, hogy a szalag pont középen fut-e, nincs elmászva egyik oldalra sem. Ez nem feltétlen a nullkilométeres gépek kiváltsága, (bár ha nincs elég feszesre állítva a szalag, vagy vízszintesen a gép, előfordulhat) inkább a már futott szalagokra jellemző.

Ekkor, amelyik oldalra elmozdult a szalag, azon az oldalon lévő állítócsavaron a padhoz eredetileg kapott imbuszkulccsal húzz kb. egy negyed fordulatot az óramutató járásával ellentétes irányba, miközben lassan megy a gép. Ezekkel az apró mozdulatokkal addig játssz, míg menet közben ismét középre nem kerül a futószőnyeg.

A szalagot tekintve az is hibaforrás lehet, ha nem elég feszes. Ekkor olyan jelenségekre figyelhetsz fel, mint hogy: rángat a gép, csúszik vagy tapad. Ezt könnyedén orvosolhatod, ha a szalagfeszítő állítócsavarokat mindkét oldalon, az óramutató járásával megegyező irányba meghúzod (ez lehet negyed, fél mozdulat, lazaságtól függően).

Portalanítás

 Mint minden bútordarab, a futópad is megérdemli a törődést! Ne légy felületes, nem elég csak amolyan tessék-lássék módon körbe rohanni rajta egy szivárványszínű porseprűvel, ettől többet érdemel.

Használati intenzitástól függően bizony a szalag alatt is át kell törölni a gépet, hogy eltávolítsd az esetlegesen olajba ragadt porszemeket, hogy azok ne koptathassák a szalagot. Ehhez a művelethez mindössze egy papírtörlőre lesz szükséged, amit vagy a kezedre (ha vékony) vagy egy nyélre tekerj fel és szépen töröld át vele. A műveletek megkezdése előtt azért biztos, ami tuti, áramtalanítsd a gépet. Ezt használattól függően 2-3 havonta érdemes elvégezni.

Hetente érdemes körbe is porszívózni a gépet, ugyanis nagyon vonzódnak köré a porcicák, amit a szalag menet közben könnyen felkavarhat, Te pedig kitágult hörgőkkel magadba szívhatod. Másrészt annyival kevesebb por jut a motortérbe, a görgőkhöz vagy a futószalag alá. A futószalag felületét nedves ronggyal is áttörölheted.

4-6 havonta célszerű kiporszívóznod a motorteret is. Ugyan futópad kivitelezése válogatja, de általában a motorvédő burkolat könnyedén eltávolítható pár csavar kihajtásával (ha a gyártó nem tiltja).

Olajozás

Ha önálló olajozással bír a futógéped, nincs szükség rá, hogy külön befújkáld / bekend a szalag alatti területet, elég mindössze - használattól függően - pár havonta ránézni az olajtartályra, hogy van-e benne elegendő kenőanyag. Amennyiben a te padod nem rendelkezik ilyen funkcióval, manuálisan kell megoldanod.

Figyelmeztető jel lehet, ha futásnál a szalag felhevül, túlságosan felmelegszik, nyikorog, ekkor tuti kenőanyaghiányos, ugyanis túlságosan letapad, nem tud csúszni és a súrlódás miatt hő keletkezik. Véltelenül se nyúzd így a padot, helyette várd meg, amíg kihűl a futófelület, majd olajozd be az alábbi módon:

  1. Áramtalanítás és portalanítást követően a spray hosszabbító csövét dugd be a szalag alá és körülbelül 10 cm-ként fújkáld be,
  2. Lassú sétával oszlasd el egyenletesen a kencét.
  3. Az arany középút itt is érvényes: ne legyen túl kevés az olaj, de ugyan akkor ne legyen túl sok sem.
  4. Utóbbi esetben egyrészt a mozgó szalag szétfröcsköli, másrészt nem csak a futólapon, de a talpad alatt is csúszni fog a szalag, ami sem a gépednek, sem Neked nem tesz jót.

Amennyiben flakonos olajod van, a futószalag lazításával meg tudod emelni a szalagot, így könnyedén be tudod kenni alatta a felületet. Ehhez a hátsó görgők állító csavarjait kell mindössze meglazítanod. Ha végeztél a mázolással, ne felejtsd el visszahajtani a csavarokat.

Sok teendőnek tűnhet ugyan, de a rendszeres ápolást a futópad hosszú élettartammal fogja meghálálni!

 

 

i