Ihatsz-e alkoholt fogyókúra alatt?

Ha a testsúlycsökkentés a célod, valószínűleg benned is felmerült ez a kérdés, de az edzők tuti számtalanszor hallhatták már a „mindent is meg kell vonnom magamtól” című, kezdeti kétségbeesést újdonsült vendégeiktől.

Az alkoholfogyasztás kontraproduktív, az anyagcserefolyamatokat befolyásolja, az edzésterveket és fogyókúrás terveket meghiúsítja.

Az alkoholfogyasztás csakis módjával és esetenként lehetséges

Fontos az elején leszögezni, hogy cikkünkben nem a mindennapi kenyerüket folyékony formában magukba töltőkről beszélünk, hanem a moderált alkoholfogyasztókról, szóval lássuk is a pro és kontrákat.

Legyünk őszinték, mindannyian tudjuk, hogy nincs az a mennyiség, ami igazán egészséges lenne számunkra. Egészséges… nem elégséges… :D olvasd el még egyszer!

Szóval ne is próbáld meg menteni a menthetőt a kedvenc borod antioxidáns tartalmával, úgyse annak resveratrol tartalma miatt szürcsölgeted.
Visszatérve a kérdésre, a válasz „igen”, fogyhatsz, egy hatalmas „de”-vel kiegészítve!

Miért és mikor nem ajánlott az alkohol fogyasztása fogyókúra, diéta alatt?

Ha a fő célod a testsúlycsökkentés és a lehető leggyorsabban is szeretnéd, hogy ez megvalósuljon, akkor egy időre bizony búcsút kell intened a mámoros pillanatoknak.

Minél gyorsabb eredményt szeretnél, annál inkább szükséges, hogy mindent, ami negatívan befolyásolja a zsírvesztésed, az edzéseidet, a kalóriabeviteledet, a hormonjaidat, kiiktass az étel- vagy itallapról, már pedig az alkohol sajnos a felsoroltak mindegyikére hatással van.

Az alkohol elnyomja a zsír oxidációját:

  • Amikor iszol, a szervezetnek elsődleges dolga az alkoholt lebontani, szemben más makrotápanyagokkal, amiket fogyasztottál, így lelassít minden egyéb folyamatot.
  • Nem is beszélve arról, hogy a hangulatos hörpintések mellé általában igencsak energiadús falatok is szoktak kerülni.
  • Az alkohol gátolja a leptin, a glukagonszerű peptid-1 és a szerotonin hatását, ezáltal növeli az étvágyat.
  • Tehát nem csak az alkohol üres kalóriái miatt kell aggódnod, (üres, mert nincs benne tápanyag, cserébe grammja 7 kcal-t tartalmaz, a zsír 9 kcal, a fehérje és szénhidrát 4 kcal), hanem a mellé bevitt kalóriában is tocsogó falatoktól, sőt az edzési rutinod is könnyedén megsínyli a dolgot.

Azokat az előnyöket, amiket a tréninggel szerzel, az alkohol képes semmissé tenni:

  • Például gátolja a fehérjeszintézist, csökkenti a tesztoszteron szintet és emeli a kortizolt, így a tivornyától számított 12 órában csökkenti az izomfehérje szintézisét.
  • Továbbá az alkohol rontja a vékonybélben a vitaminok felszívódását, redukálja a raktározásukat a májban, mindezek pedig jócskán megnehezítik az edzés, pl. futás, kerékpározás, súlyzós edzés utáni regenerációdat, ami nem csak a másnapra, hanem a hét többi napjára is igaz lehet.

Egy átmulatott éjszakának sokkal tovább lehet negatív hatása, mint ameddig azt Te valójában érzed.

Akárhonnan is nézzük, ha gyors eredményt szeretnél, ki kell, hogy hagyd az alkoholt a listádból és megteremteni a lehető legegészségesebb életmódot. Ha pedig hosszútávon gondolkozol, az általános egyensúly megteremtése a legfontosabb és ekkor kell a pro és kontrákon számot vetni.

Ha nem akarod teljesen kiiktatni az alkoholt

Ha eddig minden este ittál egy pohár bort, akkor vidd a limitet heti 1, maximum kettőre és add hozzá a makrókhoz.

Mielőtt alkoholhoz nyúlnál, mindig egyél előtte jó minőségű fehérjét, főként, ha aznap edzettél is.

Ha végleg nem is tudsz lemondani az alkoholról legalább egy időre függeszd fel, hogy lásd, hogyan reagál a szervezeted, majd pedig a következmények tudatában keresd meg azt az egyensúlyt, ami hosszútávon fenntartható!

 

Borítókép: Elle Hughes // Unsplash

i