Az ízületi rendellenességekben szenvedők több mint kétharmada úgy gondolja, hogy fájdalmaikat az időjárás okozza. A kutatók szerint ez nem biztos, hogy olyan lehetetlen, mint amilyennek hangzik. Azonban az időjárással kapcsolatos orvosi tanulmányokat bonyolult elvégezni. Nem lehet kontrollálni az időjárást, mint más változók esetén, ezért a következetes, ellenőrzött vizsgálatok elvégzése kihívást jelent.
Azt nehéz pontosan meghatározni, hogy az időjárás melyik aspektusa okoz vagy okozhat fájdalmat, mivel egyszerre soha nem csak egy időjárási viszony van jelen. Bár rengeteg anekdotikus bizonyíték és orvosi elmélet van arról, hogy ez miért történhet meg.
Az elméletek azt sugallják, hogy az alacsony légnyomás felduzzaszthatja az ízületeket. A tudósok úgy vélik, hogy az ízületi folyadék érzékeny a légnyomás változásaira. Ez azt jelenti, hogy amikor az megváltozik, az inak, az izmok és a szövetek fájdalmat okozva kitágulnak vagy összehúzódnak.
Úgy vélik, hogy amikor a légnyomás alacsony, az ízületi folyadék kevesebb nyomást kap, és így megduzzadnak, begyulladnak, mely később hatással van a környező szövetekre is. Mivel az alacsony légnyomás gyakran vihar előtt jelentkezik, sok beteg úgy gondolja, hogy ízületi fájdalma előre jelzi az időjárást.
Itt is a legfontosabb az ízületi folyadék érintettsége. Alacsonyabb hőmérséklet esetén a kutatók úgy gondolják, hogy a folyadék „vastagabbá” és kevésbé dinamikussá válik. Ezáltal az ízületek merevebbek és kevésbé rugalmasak, mint általában. Különösen a hirtelen alacsony hőmérséklet okozhatja a megmerevedés érzését.
A nedvességet és a csapadékot - különösen az esőt - gyakran említik, mint az ízületeket fájdalomba hozó tényezőt. Nehéz elkülöníteni a körülményeket, mivel a csapadék gyakran alacsony légnyomással is jár.
Egyes kutatók szerint is a változások a hibásak, nem maguk a feltételek. A kopott ízületek lassabban tudnak a változásokra reagálni. Más szóval, az időjárás változásai fájdalmat okozhatnak a mozgásszervi expozíció késleltetett reakciója miatt.
Az időjárási viszonyok alakulása nemcsak akkor okoz gondot, ha a szabadtéren sportolunk, hanem ha otthon, vagy fitnessteremben használjuk a futópadot, szobakerékpárt, ellipszis trénert. A gyulladt, duzzadt ízületek mindenféle aktív mozgást nehezebbé és fájdalmasabbá tesznek, még azokat is, ami alapvetően kímélik az ízületeket.
Egyes kutatások azt is sugallják, hogy hidegebb időben a test a legkritikusabb szervei, például a szív és a tüdő ellátásával próbálja megőrizni a hőt. Ez azt jelenti, hogy a test más területein, különösen a végtagjain - amelyek befolyásolhatják a lábak, a térdek és a kéz ízületeit - korlátozottabb a véráramlás, így kialakul a merevség és a fájdalom.
Van egy pszichológiai magyarázat arra is, hogy az esős napok a rossz hangulathoz kapcsolódnak, ami fogékonyabbá teheti az embert a fájdalomérzet iránt. A rossz idő, például a hideg hőmérséklet és az esős napok egyszerűen befolyásolhatják a fájdalomra adott reakciót abból a szempontból, ahogyan az hatással van a hangulatra.
Végül, de nem utolsó sorban, a legelterjedtebb elmélet az, hogy rossz időjárás esetén, mint például eső vagy hideg, az emberek inkább bent maradnak, és kevésbé aktívak. Emiatt az inaktivitás miatt az ízületeik merevek és fájdalmasak lesznek.
Elősegítheti a véráramlást, ha tested melegen és kényelmesen tartod. Feltétlenül viselj zoknit és kesztyűt, és bélelt kabátot, ha kint tartózkodsz. Fontold meg az Epsom-sók használatát fürdéshez, vagy az éjszakai melegvizes palackot.
Mozogj! Esős napokon is próbáld megtalálni az ízületek mozgatásának módját, ez megakadályozza, hogy merevek vagy feszültek legyenek. Végezhetsz otthoni edzéseket, jógázhatsz. Egyes ízületi gyulladásban szenvedő betegek még úszósportokat is végeznek alacsony hatású aerob testmozgás céljából.
Győződj meg arról, hogy jól alszol-e éjszaka. Hozz létre egy alvásbarát rutint, amely lefekvés előtt segít lelassulni. Korlátozd a kék képernyőket és hallgass pihentető zenét.
Az étrend erősen befolyásolhatja az ízületeidet. Az időjárás okozta ízületi fájdalom elkerülése érdekében győződj meg arról, hogy nem okozol-e fájdalmat a táplálékbevitel révén. Vágd ki a feldolgozott ételeket, és keress friss gyümölcsöket, zöldségeket, halakat, teljes értékű ételeket!
A megelőzés könnyebb, mint a kezelés. Ízületeidet nem csak étrenddel és kiegészítőkkel, de erős tartó izomzattal is tudod támogatni, fontos, hogy helyesen végrehajtott gyakorlatokkal erősítsd az izomzatodat!