3 tipikus diétahiba - avagy makroszámlálás kezdőknek

Számolgatni és nyilvántartani a makrókat elég frusztráló, unalmas, fárasztó, az elején pedig kifejezetten (mondjuk ki) szívás. Mégis, ez az egyik leggyorsabb útja, ha látványos eredményt szeretnél, ugyanakkor segít elsajátítani egy alapvetően egészséges életmód alapjait is. Egészen egyszerűen csak beállítod a szükségleteidnek és célodnak megfelelő makromennyiséget - ha valóban szeretnéd profin kezelni a saját diétádat, a legjobb módszer a tápanyagok nyomonkövetése.

 

A diétahibák könynedén elkerülhetők, ha a makrotápanyagokat következetesen és precízen mérjük, mindig az aktuális célhoz igazítva az arányokat. 

A makrotápanyagok precíz kiszámításával elkerülhetők a diétahibák

Természetesen ez egy nehéz, kihívást jelentő feladat, nem kis frusztrációval, éppen ezért összegyűjtöttünk 3 tipikus diétahibát, amikbe könnyű beleesni az elején és azt is megmutatjuk, hogyan tudod kivédeni ezeket.

Mik azok a makrotápanyagok?

A makrok, vagyis a makrotápanyagok azok a tápanyagok, melyekre a szervezetnek viszonylag nagyobb mennyiségben van szüksége:

  • Fehérjék,
  • Zsírok,
  • Szénhidrátok.

Az, hogy hogyan osztod fel az egyes tápanyagokból származó kalóriamennyiséget, nagyban befolyásolja az eredményed, ezért úgy módosíthatod az alkalmazott arányokat, ahogy az életed során változnak az igényeid, céljaid.

Más arányú makrotápanyagösszetételt használsz:

  • Zsírvesztéshez, pl. kardioedzéssel (futás, kerékpározás, úszás, elliptika),
  • Izomtömegnöveléshez, pl. súlyzós edzésekkel,
  • Menopauza esetén vagy
  • ha éppen keményebb edzésekkel az állóképességed fejlesztése a célod,
  • Az edzésterhelés nehezítéséhez is finomhangolhatod.

Amikor tisztába kerülsz a makrokkal, biztosítod magad arról, hogy megfelelően töltöd fel üzemanyagkészleteid, annak ellenére, hogy a céljaid az idővel változnak.

De miért kell számolgatni és rögzíteni a makrotápanyagokat?

Amit megmérsz, azt menedzselni is tudod. Ha nincsen tiszta képed arról, mit is fogyasztasz pontosan, honnan tudnád, min kell változtatnod?

  • Hiába van az az érzésed, hogy szuper egészségesen étkezel, ha nincs semmi látszata vagy elmarad a várt eredmény.
  • Ha egy versenyre készülsz, akkor sem kedved szerint állsz neki, összevissza, nulla következetességgel, összehasonlítási alapok nélkül edzegetni, éppen aznap mikor úgy érzed…

Na de nézzük a hibákat!

1. Nem szereted, amit éppen csinálsz

Amikor motivált vagy, extrém manőverekbe is belemész a legjobb és leggyorsabb eredmények érdekében. De ahogy a motiváció, úgy az akaraterő is elhalványul, visszatérnek a rossz szokások és újra ott találod magad, ahol elkezdted. Ezért a legjobb a kezdeti motivációt és lelkierőt arra használni, hogy olyan fenntartható szokásokat alakíts ki, amik apró sikereket adnak.

  • Tehát mielőtt bármilyen számolgatásba, speciális dologba belemennél, csak kezd el rögzíteni az elfogyasztott makrókat.
  • Ne változtass semmin, csak jegyezd fel, amit eszel.
  • Ez így nem okoz majd benned lázadást sem mentálisan sem fizikálisan, viszont garantáltan felnyitja a szemed.

2. Nem a fehérje szerepel az első helyen

Minél nagyobb a változás, amit be szeretnél iktatni, annál nagyobb frusztrációval jár, pláne egy összetett folyamat esetén. Ha mindent egyszerre akarsz megváltoztatni a diétádban, teljesen reményvesztettnek, lehetetlennek fogod érezni és sajnos előbb-utóbb feladod.

  • Ahelyett, hogy mindenben tökéletes arányokra törekednél, egyszerre csak egy dologra fókuszálj.
  • Általában a legfontosabb makronutriens, amire figyelned kell, a fehérje, függetlenül attól, hogy növényi, húsevő vagy másféle étrendet követsz. Legyünk őszinték: a cukros és zsíros ételek sokkal jobban ízlenek és a kedvenc fogások is általában ezekből állnak.
  • De a fogyásnak, a sovány izomtömeg megszerzésének, a regenerációnak az alapja a fehérje, ráadásul a kor előrehaladtával pedig egyre fontosabbá is válik.

Éppen ezért kezdd azzal, hogy elérd a szükséges mennyiségű fehérjebevitelt.

3. Nem rögzítesz mindent

A nyomonkövetés és a rögzítés az egész diéta kialakításának alapja, hogy valós képet kapj az elfogyasztott arányokról. Ha valamit nem akarsz rögzíteni, az valószínűleg azért van, mert nem szeretnéd, ha beleszámítana… attól, hogy nem számolod, még megeszed.

  • Jegyezz le mindent, amit csak eszel/iszol, a kis dolgok ugyanis nagyon könnyen összeadódnak.
  • A napi kis csalások egy egész hétre vetítve nagyon csúnya kalóriatöbbletet eredményezhetnek.
  • Ha csak belegondolsz, hogy majd 9000 kcal kalóriát kell elégetned ahhoz, hogy lefogyj egy kilót, de a napi limited átléped csak 100 kcal-al, az hetente (7*100) = 700 kcal, egy hónapban (700*4)=2800 kcal plusz…

Manapság nagyon sok kényelmes applikáció létezik, ami megkönnyíti a dolgod, gyakran elég csak a termék vonalkódjára tartani a telefonod és már jegyzi is az adatokat.

Egy új életvitel kialakítása sosem egyszerű, de nem is lehetetlen. Csupán legyél következetes és tartsd szem előtt a célod!

 

Borítókép: Vitalii Pavlyshynets // Unsplash

i