Mi a baj a rossz minőségű edzőgépekkel?

Egy szóval megfogalmazva minden IS.

 

Mi a baj a rossz minőségű edzőgépekkel 

Mielőtt megvetted az adott edzőgépet, biztos volt már elképzelésed róla, milyen lesz rajta mozogni, mennyire kényelmes és könnyen használható, biztonságos érzés rajta dolgozni. Esetleg láttál róla videót is, ahol egy 40 kilós 158 centis csajszi hajtja, de a saját paramétereiddel már teljesen másképp esnek a gép fogantyúi, pedáljai és úgy unblock mindene. Ekkor ér az első csalódás, majd sorban a többi. 

Ha pedig csalódsz, nem fogsz tudni örömmel gondolni az edzéseidre, nem lesz meg a motiváció, amit esetleg vártál az új szerzeményedtől. Amolyan jó-jó elmegy, de nem az igazi jelzővel felcímkézve előbb-utóbb könnyedén ruhafogas vagy éktelen porfogó fog válni az edzőpadból.

Viszont a csalódáson túl több sebből is vérezhet egy silányabb minőségű eszköz

  • Ergonómiailag rossz, tehát kényelmetlen, túl kicsi a lépéshossz/karhossz vagy épp ellenkezőleg: túl nagy, kényelmetlen lehet az ülés, netán a válladhoz mérten túl keskeny/túl széles, diszkomfortos rajta megmaradni, nemhogy még mozogni.
  • Sok esetben ezek orvosolhatóak, kivéve, ha kevés rajta a beállítási lehetőség vagy egyáltalán nincs is, így nehezen tudod magadra szabni, nem tudod a saját méretedhez állítani. A profibb gépek széles skálán hagynak beállítási lehetőségeket mechanikailag is.
  • Sajnos vannak olyan termékek, melyek az ízületi sajátosságokat sem veszik figyelembe. Például, nem véletlenül döntött az ülőkéje egy lábnyújtónak és állítható hozzá a háttámla és lábszár rész, hiszen ezek a beállítások mind hozzájárulnak, hogy célzottan lehessen hatni a combfeszítőkre, kiiktathatóak legyenek a mozdulatból a horpaszizmok. A Tunturi kombinált gépjénél például figyeltek erre.
  • A keresztcsigás gépek esetében, minél több beállítási lehetőség van, annál többrétűen használható, egy jobb minőségű keresztcsigának nem csak magassága állítható, hanem az iránya is.
  • Apropó csiga. A csigás gépeknél a csapágyazás minősége sem elhanyagolható - nem csak a mozgás lesz gördülékenyebb, hanem a gép élettartalma is. Nagyon fontos a csigák áttétje, amik kellemetlenül le is faraghatnak a használt súly nagyságából, hiába van rajta 80 kg, ha a felezési hatás miatt csupán 40 kg-mal tudsz dolgozni.



Mi a baj a rossz minőségű edzőgépekkel csigás gépek

 

  • Ahol van csiga, ott van kábel is. Ha a kábel borítása (jó esetben van rajta) gyenge vagy túl merev anyagból készül, akkor az hamar megsérül, lefoszlik. Egyrészt a mozdulatban lesz egy ugrás, másrészt a szabadon maradt sodrony kikezdi a csigát. Ha a kábel is hasonlóan gyenge anyagból készült, akkor állandóan cserélgetni kell, mert könnyen elszakad, ami egyrészt balesetveszélyes is, másrészt idegőrlő és felesleges plusz költséggel jár. Egy minőségi kábeles gép hosszú időn át fog szolgálni.
  • A legrosszabb, amit egy gyártó elkövethet, ha megpróbálja kispórolni az anyagot a termékéből, ettől aztán csuklik-nyeklik az edzőgép. Ez igaz lehet mind az erő- mind a kardiógépekre, padokra is.
  • Gondolj csak bele: vásárolsz otthonra egy ellipszis trénert, majd mikor ráállsz, már az elején minden lépésednél billeg, amikor még szó sincs arról, hogy vad vágtázásba csapnál. Egyszerűen érzed, hogy kevés a gép neked. Lássuk be, elég nehéz úgy önfeledten edzeni, ha folyamatosan az jár a fejedben, mikor fog összeroskadni alattad a gép. Ezért különösen fontos, hogy mindig figyelembe vedd, hány kilogramm terhelésre szántak egy-egy gépet. A Toorx gépei között például 150 kg-ig terhelhető is található. Az ellipszis trénereknél a lépéshossznak is nagy jelentősége van, így érdemes állítható lépéshosszal rendelkezőre adni a voksod.
  • A kispórolt anyagú gépek hangosabbak is, nincsenek meg bennük azok az alátámasztási pontok / felfüggesztések, melyek elnyelnék a becsapódások vagy a hajtások hangjait.
  • Az olcsóbb kardiógépekkel az is előfordul, hogy nem megfelelően kommunikálnak a pulzusmérő övvel, nem továbbítják a jelet kellő erősséggel, így könnyen fals eredményt adhatnak a teljesítményedről.
  • Szintén hibaforrás lehet, ha a kijelző hamar kontaktossá válik. A gépet ért folyamatos apró rezgések miatt a kábelek, összeköttetések kilazulnak, sérül a kijelző elektronikája, ha pedig érintőképernyős kijelzőről van szó, ez duplán kellemetlen. Hiszen ebben az esetben már nem csak monitorozni nem tudod a teljesítményed, de az edzőgép is használhatatlanná válik.
  • A gyengébb kivitelezésű gépek másik nagy hibája, mikor nem csak az anyagot, de a beállítási lehetőségeket is kispórolják. Hiába bírnád a tempósabb iramot, a gép képtelen rá. Vagy hiába lennél képes nagyobb ellenállással végezni az edzést, erre nincs mód. Ez is egyrészt lehangolóan hat, másrészt használhatatlannak fogod érezni.

 

Mi a baj a rossz minőségű edzőgépekkel, evezőgép

 

Nem minden esetben a márka a lényeg, viszont tény, hogy a márkát meg kell fizetni, ezt pedig a legtöbb esetben garantálja a minőséget is. Az otthoni fitneszgépek esetében sem feltétlen hátrány, ha nem egy teljesen „no name” cégtől vásárolsz. Megbízhatónak számítanak például az olyan garanciás gépek, mint az Everfit, Toorx, Robust és Tunturi márka, akik valóban garanciát is vállalnak a termékeikre, így esetleges meghibásodás esetén nem kell bottal ütni a nyomukat.

Közel sem mindegy, hogy hány hónap garanciát kapsz egy-egy termékre

Az alacsony ár sokszor csalogató, de ha pár hét vagy hónap használat után máris szervízeltetni kell, az már közel sem teszi olcsóvá. Nem beszélve arról, ha a gép gyengesége kapcsán olyan baleset ér, ami miatt betegszabadságra kényszerülsz, kiesel a munkádból, vagy az edzésrutinodból. De egyáltalán nem költséghatékony az sem, ha olyan edzőgépet vásárolsz, amin nem tudsz, nem szeretsz edzeni és így pár hét próbálkozás után még áron alul is képtelen vagy eladni azt.

Összefoglalva tehát, érdemesebb valamivel drágább, ár-érték arányban minőségibb gépet vásárolnod, ami

  • masszív,
  • bírja a strapát,
  • bírja a testsúlyod,
  • megfelel az erőnlétednek,
  • nem igényel gyakori karbantartást,
  • te biztonságban érzed magad rajta,
  • megfelel a testarányaidnak és
  • rendelkezik legalább 2-3 éves garanciával.

 

 

 

A legjobb ajánlataink

-27%
Raktáron
Everfit BFK 300 szobakerékpár

Everfit BFK 300 szobakerékpár

74 900 Ft
54 900 Ft
Adatlap Kosárba
i