Annak ellenére, hogy a gyümölcs főszezonja csak június végétől augusztus elejéig tart, egész évben érdemes lenne fogyasztani.
Szerencsére mivel a sárgabarack felhasználása elég sokrétű, így télen is könnyedén élvezhető az íze és tápanyagtartalma akár aszalva, lekvárként vagy akár befőttként is.
A sárgabarack fogyasztásának előnyei
A sárgabarackot egyre inkább nem csak az egészség, de a szépség megóvására, fenntartására is előszeretettel használják. A gyümölcsök többségére, így a sárgabarackra is jellemző a nagyon csekély energiaérték, így mindenféle bűntudat nélkül is bátran ehetsz belőle annyit, amennyi csak jól esik.
A sárgabarack nagyon tápláló, és számos alapvető vitamint és ásványi anyagot tartalmaz
2 darab friss sárgabarack (70 gramm) biztosít:
- Kalória: 34
- Szénhidrát: 8 gramm
- Fehérje: 1 gramm
- Zsír: 0,27 gramm
- Rost: 1,5 gramm
- A -vitamin: a napi érték 8% -a
- C -vitamin: a DV 8% -a
- E -vitamin: a DV 4% -a
- Kálium: a DV 4% -a
(*A DV értékek az USA FDA által ajánlott napi mennyiségek ~2000 kalóriás napi átlag étrend mellett egy átlagember számára ajánlott mennyiségek.)
Ezenkívül ez a gyümölcs a béta-karotin, a lutein és a zeaxantin forrása, amelyek mind erős antioxidánsok, segítenek leküzdeni a szabadgyököket a szervezetben, ezzel együtt meggátolni a rákos sejtek kialakulását.
- Nem csak a sejtek energiatartalmát, de élettartalmát is növeli.
- A vérképzést elősegíti és képes csökkenti az asztmás jellegű panaszokat.
- Kiemelkedően magas benne az A-, C-, B1-, B2-, B17-vitamin.
- Emellett még béta-karotint, káliumot, kalciumot, foszfort és ként is tartalmaz.
- A sárgabarackkal megerősítheted immunrendszered, betegségeket előzhetsz meg és még bőrödet is széppé varázsolhatod.
- Hiszen a gyümölcsben található C- és E-vitamin segíthet a bőrnek.
- A C-vitamin különösen a szabadgyökök semlegesítésével véd az UV-sugárzás és a környezetszennyező anyagok ellen.
- Ezenkívül ez a vitamin elősegíti a kollagén felépítését, amely erőt és rugalmasságot kölcsönöz a bőrnek.
- A magas C-vitamintartalmú étrend segíthet a bőrnek felépülni az UV-károsodásokból és megelőzni a ráncokat.
- A béta-karotin, megvédhet a leégéstől. Egy 10 hetes vizsgálatban a béta-karotinnal való kiegészítés 20% -kal csökkentette a leégés kockázatát.
- Kéntartalma szintén jótékony hatással van a bőrödre, mert simává és fiatalossá alakítja.
- Rosttartalma hozzájárul az egészséges bélműködés fenntartásához.
- A sárgabarack oldható és oldhatatlan rostot is tartalmaz.
- Az oldható fajta vízben oldódik, ez magában foglalja a pektint, a gumit és a hosszú láncú cukrot, az úgynevezett poliszacharidokat, míg az oldhatatlan fajta nem oldódik vízben - ide tartozik a cellulóz, a hemicellulóz és a lignint.
- A sárgabaracknak különösen magas az oldható rosttartalma, ami fontos az egészséges vércukorszint és koleszterinszint fenntartásához.
- Továbbá a rost késlelteti az élelmiszer mozgását az emésztőrendszeren keresztül, és táplálja a hasznos bélbaktériumokat.
- Az egészségesebb bél mikrobiom alacsonyabb elhízási kockázattal is jár.
- A legjobb, ha a sárgabarackot egészben és hámozatlanul fogyasztod, mivel a héja nagy mennyiségű rostot és tápanyagot tartalmaz.
- Fontos szerepet tölt be a szövetek és a csontok újjáépítésében. Nagy szerepet játszik a különféle vírusok és baktériumok fertőzéseinek a leküzdésében, semlegesítésében.
- A sárgabarack magas káliumtartalmú, ami olyan ásványi anyag, amely elektrolitként is szolgál, amit például rendszeres testmozgás esetében fontos pótolni edzés - futás, kerékpározás, elliptika, úszás, súlyzós edzés, stb... - után.
- A szervezetben ő felelős az idegjelek küldéséért, valamint az izomösszehúzódások és a folyadék egyensúly szabályozásáért.
Két sárgabarack (70 gramm) 181 mg-ot biztosít ebből az ásványi anyagból, ami a DV 4% -a.
Mivel a kálium szorosan együttműködik a nátriummal a folyadékegyensúly fenntartása érdekében, a megfelelő bevitel segíthet megelőzni a puffadást és fenntartani az egészséges vérnyomást és így a szívbetegségek kialakulását is meggátolja.
Milyen esetekben nem ajánlott a ssárgabarack fogyasztása?
Ha nikkelallergiád van, vagy speciális diétát (pl.: FODMAP) folytatsz, akkor számodra nem ajánlatos a sárgabarack fogyasztása:
- A nikkelallergia gyanúja állhat fenn ekcémás tünetek kapcsán, de általános rosszullétet, fejfájást, fáradékonyságot, vérszegénységet is okozhat.
- Ha az étkezések után gyakran jelentkezik puffadás, hányinger, hányás, hasmenés vagy épp székrekedés, akkor is érdemes megfigyelni, hogy milyen ételeket fogyasztasz, melyek összefügghetnek az esetleges rosszullétekkel.
Borítókép: LUM3N // Unsplash