Miért fontos gyermekünk megfelelő sportágválasztása?

Talán még soha nem volt akkora jelentősége az „Ép testben ép lélek” mondásnak, mint napjainkban, amikor a valódi értékeken alapuló „iránytű” hiányában az útkeresés útvesztőiben egyre többen vesznek el. Ez különösen igaz a fiatalokra, akiknél éppen ezért nagyon komoly jelentősége van annak, hogy már kiskortól mozgás és sportfüggővé váljanak, hiszen ez a jó értelemben vett függőség rengeteg pozitív hatást von maga után. 

Ahány gyermek, annyiféle alkat, ennek a spotágválasztásban is meg kell nyilvánulnia.

Az, hogy a rendszeres testmozgásnak a szervezetre milyen pozitív hatása van, arról sok helyen nagyon sokat lehet olvasni. A sportnak azonban áttételesen a lélekre, a tanulásra és az egész gondolkodásmódra is komoly „befolyása” van, éppen ezért az alábbiakban megpróbálunk választ találni arra a kérdésre, hogy ha a gyermekben megvan a hajlandóság arra, hogy sportoljon, akkor vajon milyen sportágat érdemes számára választania.

Szabad sportágválasztás mindenek felett

A legkisebbeknél általában a legfontosabb a mozgás örömének „elültetése”, amelyet leginkább pozitív példával tudunk segíteni. Gyakran előfordul, hogy a szülők a be nem teljesített, vagy ritkább esetben éppen beteljesített vágyaikat próbálják meg „ráerőltetni” a gyermekekre már egészen kis korukban. Ez az, amitől mindenkit nagyon határozottan óva intenek. A kicsiknek akár az általános iskolai, vagy éppen külön egyesületi keretek között minél többféle sportágat érdemes megmutatni, hogy legyen miből választania. Természetesen ebben a korban nemcsak a sportág, de egy-egy edző személyisége, vagy éppen a közösség is meghatározó lehet a választásnál. A lényeg, hogy semmiképpen ne erőltessünk egy sportágat sem. A másik „alapszabály” pedig az, hogy ha választanak egy sportágat a gyermekek, akkor legyen lehetőségük váltani, ha mégsem érzik ott jól magukat. Kizárólag ugyanis saját akaratból és szívesen végzett edzésekből profitálhatnak később a fiatalok, életük egyéb területein is.

 

Akkor menjen a gyermek versenyezni a saját sportágában, ha arra mentálisan és lelkileg is alkalmas.

 

Alapképességeknek megfelelő sportágat válasszunk

Ahány gyerek, annyiféle mentalitás. Ebből az alapigazságból kiindulva magától értetődik, hogy mindenkinek más és más sportág „állhat jól”. Azok, akik jól bírják a monotonitást és kevésbé bánnak ügyesen a labdával, azoknak az olyan alap sportágakkal érdemes megismerkedni, mint például az úszás, az atlétika, vagy éppen a küzdősportok iránt érdeklődőknek a birkózás, vagy a karate különféle válfaja. Akiknél már kis korban kiderül, hogy ügyesen bánnak, akár kézzel, akár lábbal a labdával, azoknak természetesen a különböző labdás sportágakban érdemes megkeresni a mindennapos mozgás örömét.

 

A küzdősportok fegyelemre, kitartásra nevelik a gyerekeket.

 

Mivel támogathatjuk leginkább gyermekünk sportág választását?

Általános tapasztalat, hogy amíg az iskolai keretek között sportolnak a gyermekek, addig a szülők kevésbé „folynak bele” a szakmai munkába, viszont ha külön egyesületi keretek között sportol a gyermek és erre ráadásul nem kevés időt és energiát szánnak a szülők is, akkor előszeretettel „formálnak véleményt” nemcsak az edzőkről, de gyakran a gyermekekről is. A legtöbbet azzal tehetünk gyermekünk sportkarrierje, vagy éppen csak a mozgás szeretetének megőrzése érdekében, ha háttérben maradva a pozitív biztatás szerepkörét „osztjuk magunkra”, hiszen kizárólag ezzel segíthetjük elő a fejlődésnek azt a mentális hátterét, hogy otthonról a biztonságot kapják.

 

Ha választanak egy sportágat a gyermekek, akkor legyen lehetőségük váltani, ha mégsem érzik ott jól magukat.

 

A kritikákkal az edzéseken feltehetően úgyis szembesülni fog, és félő, hogy ha több helyről is kizárólag a kritika hangján szólnak hozzá, akkor elmegy a kedve az egésztől. Sajnos, ahogy az iskola rendszerünkben, úgy a sportfoglalkozások többségénél is az ún. „poroszos elvek” viszik a prímet és gyakori probléma, hogy az egyesületekben kizárólag az eredményességet, az élsportra való felkészítést tartják fontosnak. 

Ennek következtében pedig egyre többen választják a napi, néha már-már kíméletlen edzések helyett a rendszeres testmozgás formájául például:

  • egy futópad, vagy éppen egy szobakerékpár segítségével az otthoni sportolási lehetőségeket,
  • amelyek ráadásul maximálisan alkalmazkodnak gyermekünk időbeosztásához is.

Tartalmas felnőttkorhoz vezető lépcsőfok a rendszeres sportolás

Sok szülő vallja, hogy a tanulás mellett gyermeküknek nincs ideje a rendszeres sportolásra és az ezzel együttjáró gyakori hétvégi elfoglaltságokra. Ez alapvetően érthető, viszont az igazság az, hogy a rendszeresen sportoló és versenyző gyermekek az élet egyéb területein is lényegesen összeszedettebbek a nem sportoló társaiknál, illetve a sport egy sor olyan képességgel vértezi fel a gyermekeket, amelyeket a felnőttkorban is kamatoztatni tudnak majd, kezdve a kitartástól, a küzdeni tudáson át, a saját és mások teljesítményének elismeréséig.

Amennyiben tehát sportágat választunk, akkor nemcsak egy sportot, de egy tartalmas, élményekkel teli élet lehetőségét is választjuk gyermekünknek.

 

i