Milyen izmokat dolgoztat meg az evezőgép?

Alkalmas-e önmagában a teljes test edzésére, vagy csak bizonyos izmokat dolgoztat meg? Itt most nem a lapsúlyos evezőpad kerül terítékre, melyről tisztázott, hogy elsősorban a hátizmok fejlesztésére szolgál, hanem kardió tréningre használt evezőgép jótékony hatásáról olvashatsz néhány sorban.

Az evezőgép helyes használatával jellemzően a felső test izmait mozgathatjuk át, kiemelt hatása van a törzsizmok, hátizmok erősítésében.

Hogyan támogatja az evezőgép a teljes test otthoni edzését?

A legtöbb kardió gép, mint a futópad, taposó, lépcsőző, vagy bicikli elsősorban az alsótest izmait veszik igénybe. Ezzel szemben az evezőgép a felsőtest izmait gyötri, akárcsak a kézzel hajtható kerékpár, vagy elipszistréner, mégis több érv szól az evező javára, mint az utóbbi kettő mellett. Az egyik legfontosabb ilyen argumentum, hogy megfelelő kivitelezés mellett, elsősorban a hétköznapi mozdulatsorokban ritkán használt hátsó láncot nyúzza, ilyen a hátizom, a görgetegek, hátsó delta, a rombuszok, a gerincmerevítők (mind felelősek az egyenes testtartásért).

Milyen veszélyei vannak a megszokott, hétköznapi mozdulatoknak?

Gondolj csak bele, a napi rutinodban minden tevékenységet a tested előtt végzel:

  • gépelésnél elől vannak a kezek előre buknak a vállövek,
  • ha fizikai munkát végzel (fodrász, körmös, autószerelő stb.) akkor is a tested elülső lánca a domináns, mint a mellizmok, elülső delta, bicepsz, márpedig ezek az izmok mind rövidülésre hajlamosak.

Ezáltal, ha az ellentétes irányba nem végzel kompenzáló mozgást (edzéssel), ami megakadályozná az izmok rövidülését, akkor a hanyagtartás mellett ki fognak alakulni különböző derék, nyak, váll, és hátfájdalmak. Így a már említett hátsó lánc izmainak karbantartása kifejezetten fontos, ebben (is) nagy segítségedre lehet az evezőpad. 

Az evezőgép használatának pontos kivitelezése támogaja a hátizmok, törzsizmok edzését is és javítja a tartást

  • Minden egyes ismétlésnél, mikor hátrahúzod a rudat, dolgoznak a hátizomok, gerincmerevítők, belégzésnél gyönyörűen kiemelkedik a mellkas - ez azt jelenti, hogy dolgoznak a bordaközti izmok, a rekeszizom.
  • Mivel a bordák a gerinchez kapcsolódnak a légzés fontossága a testtartásban (is) vitathatatlan, ami hatással van a belső szervekre is.
  • Minél görnyedtebb a testtartás annál jobban „nyomódnak” a belső szervek, nem beszélve a nem kielégítő oxigénfelvételről.
  • Ugyancsak a behúzás szakaszában, a láb toló mozgást végez: ez főként a combhajlítókat veszi igénybe, melyek szintén felelősek a tartásért. Ha nagyon lazák ezek az izmok, a térd hiperextenzióját okozhatják és a medence előre billenését, úgyhogy mindezek ellen hatni tudsz egy fokozott ellenállással végzett evezéssel.
  • A visszaengedés során, ha egyenesen tartod magad, hasfalad és a combfeszítők végzik az ellenállással szemben a fékező munkát.

A felsoroltakból látható, hogy az evezőpadon végzett mozgás helyes kivitelezés mellett a tested összes izmát megdolgoztatja, ízület-barát, főleg, ami az alsótestet illetti, hiszen kíméli azt. Az evezőpad használata mentesíti például a futás során bekövetkező becsapódásoktól a térdet és a bokát.

Az evezőgép használatának előnyei

Természetesen a felsőtest igénybevétele dominánsabb.

  • Az evezőgép, kardiógép lévén kifejezett erőedzésre nem alkalmas, inkább állóképesség és erő-állóképesség fejlesztésére tudod használni.
  • Az alsótested célzott edzésére érdemes kiegészítő gyakorlatokat betenni az evezés mellé.

Összességében egy nagyon sokoldalú, remek eszköz az evezőgép, ami egyúttal van jó hatással a szív- és érrendszererre, valamint az izomzatra is, az evezőpad használatát érdemes beiktatni az edzéseidbe.

 

i