Hideg, hideg… Elég relatív fogalom. Vannak, akik már akkor pulóverbe bújnak, ha a hőmérő higanyszála csak alulról karcolja a 24 fokot, mások 16 fokban is vígan elvannak egy pólóban. Tehát egyéni hőérzeteden - hogy mit érzel hidegnek - már alapból rengeteg múlik, amit számos dolog befolyásolhat.
Szabad téri sport télen is
Biztos hallottad már párnázottabb ismerősödet arról viccelődni, hogy ő felkészült a télre, a kis zsírraktárai megoldják a szigetelést. És tényleg. Kutatások igazolták, hogy a zsírréteg szigetel, nehezebben hűl át egy testesebb ember, mint vékony társa. De! Ez nem jelenti azt, hogy kevésbé fázós!
Az agy a testhőmérséklet állandó fenntartásához kétféle információt használ:
- a test belső hőmérsékletét,
- a bőrfelszín hőmérsékletét.
Utóbbinak a csökkenése eredményezi az erek összehúzódását, ami csökkenti a bőrfelületen át történő hőleadást, és ez indítja be a didergést is, ami pedig hőt termel. A vaskosabb zsírréteg a test belső hőmérsékletét őrzi ugyan, de ettől még a bőrfelület ugyanúgy lehűl. A kövérebb embereknél a belső és a külső bőrfelszíni hőmérséklet között nagyobb lehet a különbség, így akár összességében jobban is fázhatnak.
A természetes párnázottságon kívül a hidegérzetre hatással lehetnek a hormonok:
- például a pajzsmirigyproblémával rendelkezőkre jellemzőek a hideg végtagok, hideg érzet,
- akinek szív- és érrendszeri problémája van, a rossz keringés következtében fázósabb lehet.
Na de, akkor hogyan is öltözz szabadtéri sporthoz hideg időben?
Nem fogsz meglepődni, ha azt mondom rétegesen. De ebben az esetben a rétegeknek nem csak az a szerepük, hogy szükség esetén le tudd őket hámozni magadról, hanem fontos funkciókat is ellátnak.
Réteges öltözködés szabadtéri sporthoz
- Az a réteg amelyik közvetlenül érintkezik a bőröddel, olyan anyagból legyen, ami átereszti a nedvességet.
- Ugyanis, ha leizzadsz és azt a nedvességet a ruha magában tartja, nem csak a bőrödre lehet káros hatással, de fokozza a hipotermia, azaz a kihűlés kockázatát.
- A középső réteg feladata maga a hőszigetelés, a hideg elleni védelem.
- Manapság brutálisan jó, úgynevezett funkcionális öltözékek állnak rendelkezésre, amelyek azontúl, hogy hőszigetelőek, a nedvességet az anyagon kívülre „tolják”. Ha használtál már ilyet, láthattad, hogy gyakorlatilag a ruha külső rétegén összegyűlt cseppeket szinte le lehetett seperni.
- A külső réteg feladata nem más, minthogy védjen a közvetlen környezeti hatásoktól, mint a szél vagy az eső.
- Ha hosszú kültéri tevékenységet végzel - például teljesítménytúra - fontos, hogy legyen nálad váltóruha, főként zokni és póló.
- Az időben elvégzett zokni csere megvéd a gyaloglás során kialakuló hólyagoktól, a pólócsere pedig a megfázástól, no meg a kellemetlen közérzettől.
- Ne felejts el gondosan lábbelit választani sem, terepnek és időjárásnak megfelelően.
- Azon túlmenően, hogy megfelel a lábad adottságainak, fontos, hogy ne legyen csúszós a talpa, legyen vízzáró rétege, ne ázzon be.
- Sportágnak megfelelően nagyon sok modell közül választhatsz.
Egyéb kiegészítők a szabadtéri sporthoz
Természetesen mondanom sem kell, hogy a sportági sajátosságok figyelembevételével válassz megfelelő öltözéket, kiegészítőt.
Ilyen kiegészítő lehet például:
- A szemüveg, különböző lencsékkel:
- A sötét, ami óvja a szemed az UV ellen és arcizmaidat is megkíméli a hunyorítástól, nem csak a szikrázó napsütéstől, de télen a hóról visszaverődő sugarak ellen is védelmet nyújt.
- A színes pl. narancsszínű, szürkületben, ködös, felhős, viharos időkre kitűnő választás.
- Az áttetsző lencse, véd a bogarak és a szél ellen.
- A kesztyű, sál, sapka is aranyat ér, melyekből szintén megtalálhatóak különböző anyagú és vastagságú gyártmányok.
- Pulzusmérő: ezt akkor se hagyjuk otthon, ha télen edzünk, sőt, kitűnő megfigyeléseket tehetünk arról, hogyan vislekedik a keringésünk, szívünk, ha hideg időben edzünk.
Egy szó, mint száz, a hidegben végzett kültéri mozgás több előkészületet igényel, mind öltözködés ügyileg, mind fizikailag, de piacon jelenlévő funkcionális öltözékek gondoskodnak arról, hogy az időjárás ne okozzon gondot. Ha meg van az optimális felszerelés, már nyert ügyed van, de ne feledkezz meg a valamivel hosszabb bemelegítésekről, továbbá edzés közben inkább rövidebb szünetet tarts, ha szükséges, hogy ne hűlj vissza. Továbbá figyelj a folyadékpótlásra, és az edzés végén mindig kötelező nyújtást se hagyd ki!
Végül pedig, ha tényleg katasztrofális az időjárás, még mindig ott a futópad, a szobakerékpár, vagy akár az elliptikus tréner is, amit egy fedett teraszra kihúzva ugyanúgy szabadtéren és friss levegőn edzhetünk.