Mit tehetünk a visszerek ellen?

A testedzés alatt a vérelosztás jelentősen megváltozik: ilyenkor a vérellátás fokozódik az izomzatban, a szívben és kisebb mértékben az agyban, míg a zsigeri szervek ellátása csökken. (Többek közt emiatt megterhelő étkezés után közvetlen sportolni.) Erre az átrendeződésre azért van szükség, hogy a szervezet el tudja látni a terhelés során fellépő oxigénigényt, amely az izom esetében akár százszorosára is emelkedhet a nyugalmi állapothoz képest.

A visszerek általános állapotán akkor is sokat javít a helyes táplálkozás és a napi testmozgás, ha még nem alakultak ki visszérbetegségek.

Az erek felépítése, működése

Körülbelül 100-140 ezer kilométernyi ér van bennünk, melyben átlagosan 5 liter vér kering, ami a testsúlyunk közel 8%-át teszi ki és legfőbb funkciói közé tartozik a táplálék-, oxigén-, hormonszállítás és az immunfunkciók ellátása.

Biztos észrevetted már magadon, hogy edzés során az erek kitágulnak

Nem véletlen, hiszen ahhoz, hogy az izom több oxigénhez, tápanyaghoz jusson, ugyanazon a csatornán, vagyis érpályán keresztül kell a szervezetnek egységnyi idő alatt nagyobb mennyiségű vért átáramoltatnia. Ezért fokozódik a pulzus, tágulnak az érpályák. Ez a folyamat úgy megy végbe, hogy az erek belső falában úgynevezett endotheliális sejtek helyezkednek el, bennük található az endotheliális nitrogén-oxid szintáz (eNOS).

Amikor a véráramlás sebessége nő, akkor a súrlódás is nő ezeken az endotheliális sejteken és ennek hatására NO (nitrogén-monoxid) termelődik. Az NO elernyeszti az ér simaizom sejtjeit, így nő az érfal átmérője, csökken a vér áramlási sebessége és a nyomás is. NO-t termel a nitrogén-monoxid szintetáz enzim, viszont ezen enzimek tevékenységét gátolja a lizin.

Itt egy apró kitérőt máris tehetünk a lizin és étkezés kapcsán

A rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztott magas lizintartalmú étrend, (az előzőleg említett okokból) negatív hatással lesz a sima izmok működésére, ezáltal pl.: a szív- és érrendszerre, vesére vagy az emésztőrendszerre. Tehát az érfalak védelme érdekében mindenképpen kerüld el a feldolgozott, a természetestől messze álló élelmiszereket, illetve válaszd szabad tartású állatok húsát! Ugyanis őket a nagy gazdaságokban lizinnel dúsított táppal etetik. (A lizin íze finom, ezért sokkal többet eszik egy ilyen tápból az állat, de ezáltal náluk is megjelenek különböző betegségek, melyre a szervezetük reagál. Ezek a toxinok és a reakciótermékek felhalmozódnak a húsukban.)

Mozgás során a megnövekedett áramlási sebesség fokozza a súrlódást, ami így kiváltja a NO kiáramlást, ez pedig fontos a jobb vérellátáshoz és a jobb aerob teljesítményhez is.

A rendszeres testedzés növeli az NO elérhetőségét az ereket körülvevő simaizmok számára, tehát fokozza azok rugalmasságát.

Ha elromlik az erekben a nitrogén-monoxid termelés akkor gyengül a simaizmok munkája, merevebbek lesznek az érfalak. A szív esetében például a mikrokapillárisoknál is van egy simaizom réteg, ami durván meg tud nyílni, illetve össze tud húzódni. Ha a billentyűzáró izmok a pitvar és a kamra közt nem jól működnek és elszökik a nyomás, akkor később pitvari tacyhardia, vagyis szívritmus-zavar jelentkezhet.

Ahol van oxigén- és tápanyagfelvétel, ott lesz széndioxid és salakanyag leadás is. A vér nemcsak kiáramlik a szívből, de vissza is kell jutnia - itt jönnek a képbe a vénák (gyűjtőerek, visszerek), amik által visszafelé működik a folyamat és hogy ne történjen vérpangás, visszacsorgás, visszacsapás, úgynevezett visszacsapó billentyűk találhatóak bennük.

Az ellustult életvitel, kényelem következményeként ez az egész gyönyörű rendszer rugalmasságát vesztette: a billentyűk nem zárnak össze, a vénának a fala kitágul, ami sokszor erőteljesen „gilisztaként” dudorodik ki a bőrön. Ez begyulladhat, ekkor pedig visszérgyulladás formájában jelentkezik később. Ha tovább romlik az állapot, akár a mélyvénás trombózis is kialakulhat.

Hogy lehet vigyázni elsősorban a lábszárak vénás keringésére?

1. Mozgás

A vénás pumpa támogatásában első helyen szerepel a rendszeres fizikai aktivitás, legyen az könnyed séta, kocogás, úszás és a kerékpározás. Mint fentebb már említettük, az aerob edzés formák nagyon jó hatással vannak az érfalakra, fokozzák azok rugalmasságát. Ugyanis a vénákban a vér továbbításának feladatát a vázizomzat és a légzés támogatja. Az izommunka során a vér folyamatosan a szív irányába áramlik.

Fontos megjegyezni, hogy vannak olyan sportok, mint például az erőemelés, ahol egy nagy nyomásnál a vérnyomás elérheti a 300/0 Hgmm-t, túl nagy nyomást gyakorolva a merev érfalra, így ez nem a visszeresek legjobb választása. Aki visszérrel rendelkezik, próbálja kerülni a szélsőségeket. Hatásosak lehetnek az értornák, különböző jógapózok.

2. Külső támogatás

Nyári időszakban, nagy melegben az erek erőteljesebben kitágulnak, a visszacsapó billentyűk nem zárnak igazán jól, visszafelé áramlik a vér és könnyebben jön létre vénás pangás. Még jobban megduzzadnak a bokák, a lábszárak még fájdalmasabbá válnak.

Ekkor hasznos segítségként szolgálhatnak a pólyák, fáslik, amelyek összefogják a lábat. Fontos a megfelelő pihentetés, felpolcolt lábbal. Hatásosak az értornák, különböző jógapózok.

Ugyanakkor sport közben is alkalmazhatóak a kompressziós sportzoknik, így nem tudnak a lábszárak vénái kitágulni, javul a vénás visszaáramlás, tehermentesülnek a vénabillentyűk. A szorítókötések, és kompressziós zoknik viselését azonban nem szabad állandósítani, különben a vénák „elkényelmesedhetnek”.

Hasznosak lehetnek a különböző gyógynövényes borogatások, például a (sárga) somkomlóból, erdélyi málnából, szeder levélből, csipkebogyóból. Ezeket teaként, belsőleg is lehet fogyasztani. Gélek, kenőcsök formájában a vadgesztenye, mézkerep, szúrós csodabogyó lehet a visszerek segítségére.

A keringésre kedvezően hat a hideg vizes zuhany, akár naponta többször is. De, akiknek általában hidegek a végtagjaik, azok inkább ezt kerüljék. Ha még nem alakult ki visszértágulat, abban az esetben megelőzésként a szaunahasználat is jótékony hatású.

Masszázs, pezsdítően hat a vér- és nyirokkeringésre.

3. Étkezés

A gyulladások elkerülésének, a szövetek, így az erek egészségének, rugalmasságának a megőrzésében a tápanyagdús étkezés, szükség esetén vitaminokkal, nyomelemekkel kiegészítve alapvető fontosságú.

A fentebb már említett NO képzésben nagyon fontosak a zöldlevelű és a gyökérzöldségek, mint például a sóska, spenót, mángold, brokkoli, zeller, cékla, répa. Érdemes ezeket házilag termeszteni - amennyiben erre nincs lehetőség, próbáld vegyszermentes forrásból beszerezni, hogy elkerüld a rovar/gombaölő szerek használatából fakadó szöveti károsodást.

Mondanunk sem kell, hogy kerüld a gyulladáskeltő cukros, adalékanyagos, feldolgozott, ételnek "álcázott" termékeket.

Kiegészítők közül jó szolgálatot tehet számodra az E, C, K-vitamin és a magnézium, illetve a kollagén.

Fontos felhívnunk a figyelmet rá: amennyiben a visszér hirtelen megduzzad, fénylően fájdalmas lesz, görcsös állapot áll be, nem bírsz lépni, akkor a mélyvénás trombózis alapos gyanúja állhat fent, ami orvosi ellátást igényel!

 

i