Vannak olyan esetek, amikor az edzések hatására valaki erősebb lesz, mégis a várva várt növekedés elmarad. Persze ennek számos oka lehet, de az egyik leggyakoribb, hogy olykor tudattalanul is nagyobb hangsúlyt fektetnek az erő fejlesztésére, mintsem az izomnövelésre.
Ezért sorra veszünk 4 lehetséges okot és megoldást, ami az elmaradt hipertrófia mögött állhat.
A maximális növekedéshez az izom minden alkatrészét aktivizálnod kell, ami általában egy szett utolsó 5 ismétlésében következik be. Ezek az úgynevezett „hatékony ismétlések”.
Végezz több szettet, valamivel magasabb ismétlésszámmal (6-12) és alkalmazz kevesebb, alacsony ismétlésszámú (2-4), szettet. Meglehet, hogy az erőnövekedés lelassul, de az izomnövekedés jelentősen javulni fog.
Tehát amikor papíron többet emelsz, mint a valóságban, úgyis mondhatnánk csalsz (persze akaratod ellenére). Itt gondolj olyan kicsit sem elhanyagolható apróságokra, mint a csökkent a mozgástartomány, a túl gyors/ lendületből történő végrehajtás, vagy amikor a környező izmokkal is rá-/bele segítesz.
Tehát bármikor, amikor emelni szeretnél a súlyon:
Amikor először csinálsz egy új gyakorlatot, nagyon gyorsan erősebb leszel. De ez nem feltétlen azért van, mert sokkal izmosabb lettél, hanem azért, mert javult az agyad képessége az izom aktiválására, ergo az agy-, ideg-. és izom-jelátvitel fejlődött. Ez a periódus olyan 8-12 hétig tart. De a jó hír az, hogy miután maximális az izom-ideg aktivitás, a későbbi erőnövekedés valóban izomnövekedéssel is együtt jár majd.
Nem hisszük, hogy külön elemeznünk kell ennek jelentőségét: ahhoz, hogy az izmod gyarapodni tudjon, bizony, energiára van szüksége. Természetesen ez nem annyiban merül ki, hogy egyszerűen 1000 kcal-val többet eszel naponta. Hiszen, ha nem figyelsz oda az arányokra, a minőségre, könnyedén többlet zsírra tehetsz szert izom helyett.
Borítókép: Norbert Buduczki // Unsplash