Te hallottál már a transzzsírsav rendeletről?

Ez év február 18.-a után tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni, amely összes zsírtartalmának 100 grammjában 2 grammot meghaladja a transzzsírsavak mennyisége.

A transzzsírsav rendelet - az előr ebecsomagolt élelmiszerek esetében egyéves türelmi idővel - korlátozza az élelmiszerekben használható transzzsírsavak mennyiségét.

A transzzsírsav rendelet lényege

A már életbe lépett rendelkezés szerint nem lehet olyan élelmiszereket forgalomba hozni, melyek meghaladják a transzzsírsavra vonatkozó előírt mennyiséget. A rendelet biztosít egy éves türelmi időt is azoknak az előre becsomagolt élelmiszereknek az értékesítésére, melyek a rendelet életbe lépésekor már készen álltak a szállításra.

A transzzsírsav rendelet hogyan érinti a hazai élelmiszer kereskedelmet?

Jó hír, hogy az EU-ban harmadikként csatlakozott Magyarország ehhez a szabályozáshoz. A rossz hír viszont az, hogy az előre csomagolt élelmiszerek esetében nem lehet feltüntetni az adott élelmiszer transzzsírtartalmát. Martos Éva, az OÉTI főigazgató-főorvosa elmondta, hogy az OÉTI levédetett egy logót, melyet azok a gyártók használhatnak, akik vállalják azt, hogy a rendeletben leírtakat betartják, így termékeik bármikor bevizsgálhatók.

Milyen anyagokra vonatkozik a transzzsír rendelet?

  • A rendelet alapjában véve azokra az olajokra, zsírokra, zsíremulziókra terjed ki, amelyeket önmagukban vagy valamely élelmiszer összetevőjeként szánnak a fogyasztónak.
  • Az állati eredetű zsírokban természetesen előforduló transzzsírsavakra nem vonatkozik a szabályozás.

A transzzsír rendelettel kapcsolatos aktuális kérdések

Elvileg kikerül a forgalomból a magas transzzsírtartalmú élelmiszerek többsége, de:

  • Honnan tudjuk meg, hogy az előre csomagolt élelmiszerek esetében milyen arányban van jelen, az egészségre ártalmas transzzsírsav, ha az arányt nem lehet feltüntetni?
  • Hány olyan gyártó lesz, aki hajlandó alkalmazni az OÉTI logóját?
  • Ér-e egyáltalán valamit, jelent-e előrelépést ez a rendelet?
i