A lábakra való edzést sokan szokták félvállról venni vagy teljesen elhanyagolni, pedig nem túl szép látvány, ha valakinek szépen kidolgozott a felsőteste, de hozzá vékony, fogpiszka lábak társulnak. Az igazán arányos alakhoz kidolgozottságában összeillő lábak is dukálnak. Nem kell rögtön bodybuilder lábakra gondolni, egyszerűen csak az alkatunkhoz passzoló, arányos lábakra, amit egy kis odafigyeléssel, néhány praktikával és edzéssel el is érhetünk.
Mielőtt a láb különböző részeit alaposan megdolgoztatnánk, mindig szükség van egy kis bemelegítésre.
A különböző kardió gépek, például:
erre kiválóan alkalmasak. Normál, kényelmes tempóban nagyjából 5-10 percet töltsünk a gépen. Lényeges, hogy az inak, illetve ízületek egy kicsit bemelegedjenek a nagyobb terhelés előtt, így a felesleges sérüléseket elkerülhetjük.
Lábnyújtás gépen az egyik legelterjedtebb és rendkívül hatásos gyakorlat combra. Első gyakorlatként érdemes beiktatni az edzéstervbe, mert mielőtt nagyobb ellenállással dolgoznánk, jobban be tudjuk melegíti lábunkat, elsősorban a térdízületeinket. Érdemes a feladatot kis súllyal és nagyobb szériával végezni (4 x 15/20 darab).
Ezt követheti a guggolás, ami az egyik legkeményebb gyakorlat lábra. Elvégezhető szabad súllyal vagy gép segítségével egyaránt.
A géppel - erőkerettel vagy guggológéppel - végzett edzés előnye, hogy:
Hölgyek, kezdők, illetve a rossz egyensúlyérzékkel rendelkezőknek a gép használata, míg a sportolók számára inkább a rúddal végzett gyakorlat ajánlott. A guggolás során, ha nagy súlyt használunk, akkor ne feledkezzünk meg a súlyemelő övről (ezt húzzuk is meg, hogy jól tartson), mert ez tartja a hasfalat illetve a hátunk is. Az övet csak a gyakorlatok alatt viseljük, mert fizikailag megterhelő!
A hát- és térdproblémákkal küzdők számára a guggolás nem javasolt, viszont:
A combhajlítók edzésére a lábhajlítás:
A vádli egy igen nehezen alakítható izomcsoport. Ennek oka, hogy folyamatosan használjuk, terhelés alatt van, így ahhoz, hogy ez az izom növekedjen nagy súllyal és magas ismétléssel kell megdolgoztatnunk.
A gyakorlatok során használhatunk ülő és álló vádligépet is, sőt ajánlott mindkettő használata, mert a vádli más-más részét erősítik:
A kitörés az egyik legtöbbet használt gyakorlat combra, amely során:
A guggolásnak van saját testsúlyos változata is, amit:
A lépcsőzés:
Sokan kevésbé izmos, de vékony formás vádlira vágynak. Még ha a genetikai tulajdonságainkon (nagyobb izomzat, vastagabb csontozat) teljesen nem is tudunk változtatni, bizonyos mértékben tudjuk formálni a vádlinkat is. A vékonyabb, de formás láb kialakításakor nyilván érdemes kerülni a nagy súlyokkal való edzéseket.
Ilyenkor olyan edzésformát válasszunk, ami láthatóan a lábak formálására fókuszál:
Egy szépen összeállított edzésterv és pár praktikus tanács megfogadásával nem elérhetetlen egy arányos és formás láb, hiába tűnik elsőre sok esetben szinte lehetetlennek. Érdemes hát foglalkozni vele, hiszen a látvány magáért beszél majd.