Hozd ki a maximumot az anyagcserédből!

Sokan nem is gondolunk arra, hogy az anyagcsere nemcsak az evést és emésztést foglalja magába, de minden olyan folyamat beletartozik, amely a szervezet energiatermelésével és -felhasználásával függ össze. Ebből a perspektívából nézve máris magától értetődővé válik, hogy ha például a testsúlyunkkal van gondunk, akkor bizony nem elég kevesebbet vagy kevesebb kalóriát enni, hiszen ennél jóval komplexebb folyamatról van szó.

Az anyagcsere optimalizálása jelentős túlsúly esetén feltétlenül szükséges.

Az anyagcsere működése

Az anyagcsere (más szóval metabolizmus) a testünkben lejátszódó biokémiai folyamat, melynek során a szervezetünkbe bevitt táplálék lebomlik, majd átalakulva beépül a sejtekbe, a felesleges anyag (a salakanyag) pedig kiürül. A sejtek és szövetek folyamatos tápanyagellátását a lebontás eredményeként eltárolt energia biztosítja. Mindebben lényegében a teljes szervezetünk, az összes szervünk részt vesz, a folyamatok összehangolását pedig az endokrin rendszer végzi különböző hormonok segítségével: a „karmester szerepet” az agyalapi mirigy és a pajzsmirigy látja el. Az anyagcserét szabályozó hormonok között kiemelt jelentőségű az inzulin és a glukagon, melyek a vércukorszintet irányítják.

Amennyiben a pajzsmirigyünk túlműködik (hipertireózis), az anyagcserénk túlságosan felgyorsul, és a tápanyag nem tud kellően hasznosulni – ez többek közt kóros fogyással és felfokozott idegi-testi aktivitással jár –, míg alulműködés (hipotireózis) esetén az anyagcsere lelassul, és túl sok tápanyag raktározódik el a szervezetben, ami általános lelassulással, tompasággal és hízással járhat.

A bevitt és a felhasznált energia összehangolása

A tápanyag lebontásával keletkező energiát a szervezetünk

  1. elsősorban felhasználja:
    - egyrészt a szervek alapműködésére, azaz a testünk életben tartására,
    - másrészt a fizikai aktivitásunkra, amibe minden beletartozik, amit teszünk;

  2. másodsorban a maradékot elraktározza a zsírszövetbe és izomszövetbe későbbi felhasználás céljából.

Amennyiben a szervezetünk egészségével, a kondíciónkkal, illetve az ideális testsúllyal/testképpel szeretnénk foglalkozni, akkor mindenképpen számításba kell vennünk szervezetünk energiagazdálkodását: azaz hogy arányban legyen egymással a bevitt és a felhasznált energia. Ha jóval több tápanyagot fogyasztunk, mint amennyit aktivitással elégetünk, az hízáshoz vezet, míg a minimális kalóriadeficit észszerű keretek között optimális fogyást eredményezhet. De vigyázat: ha ezzel túlzásba esünk – akár fogyókúrás diéta, akár túlzásba vitt edzés vagy a kettő együtt felelős is érte –, az a szénhidrátok és zsírok után a fehérjék lebontását vonhatja maga után! 

Ideális esetben a megfelelő összetételű és mennyiségű táplálék bevitelével és a hozzá igazított testedzéssel optimalizálható a testzsír és az izomtömeg aránya.

 

Az anyagcsere optimalizálásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadék -konkrétan víz - fogyasztása.

 

Tippek az anyagcsere optimalizálásához

  1. A megfelelő anyagcseréhez fontos a bőséges folyadékbevitel, abból is főként a víz.
    A szervezetünknek minimum napi 2,5-3l tiszta vízre van szüksége a salakanyag kitisztításához. Jól beindítja az emésztést, ha reggelente éhgyomorra elfogyasztunk egy pohár citromos vizet.

  2. Kardinális jelentőségű a megfelelő táplálkozás.
    - Érdemes többször keveset enni, így kevésbé raktározódik el az egyszerre bevitt kalória.
    - Részesítsük előnyben a magasabb tápanyagtartalmú, ám kisebb kalóriaértékű élelmiszereket: ilyenek a zöldségek minden formában és mennyiségben, az alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsök, a gabonafélék (beleértve az ún. álgabonákat, mint a quinoa, a köles és a hajdina) és az olajos magvak.
    - Fokozzák az anyagcserét a fehérjék, ezért lehetőleg minden étkezés tartalmazzon növényi vagy állati eredetű fehérjét, így a száraz húsok mellett főként hüvelyeseket.
    - Zsírokra és szénhidrátra is szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy, hogy milyenre és mennyire. Szénhidrátokból kerüljük a finomított, feldolgozott szénhidrátokat, különösképpen a péksüteményeket és a nagy mennyiségű kenyeret, illetve a cukrot, édességeket, valamint a zsiradékban sült burgonyát.
    - Zsiradékból inkább növényi eredetű, olajos magvakból sajtolt olajakat vagy kókuszzsírt használjunk.

  3. Fokozzuk az anyagcserét sportolással!
    Az izmok jóval hatékonyabban vesznek részt az anyagcserében, mint a zsírszövet, így az izomtömeg növelése és edzése jobban hozzájárul a kalóriaégetéshez.
    A kutatási eredmények szerint különösen hatékony ebből a szempontból az ellenállásos edzés, illetve az intervall (HIIT) edzések, melyben a nagyon intenzív, rövid edzésszakaszok pihenőidőkkel váltakozva ismétlődnek. Mindkettő edzéstípus akár otthon is végezhető – persze szakszerű irányítás mellett – például súlyzókkal vagy rugalmas gumiszalagokkal, -kötelekkel.

 

Az anyagcsere rendszeres testmozgással, főként intenzív kardioedzéssel fokozható.


De természetesen minden rendszeresen végzett aktív sport, így a futás vagy biciklizés – melyeket szintén végezhetjük otthon futópadon vagy szobabiciklin – jótékonyan hozzájárul az anyagcserénk fokozásához, az egészségünk és kondíciónk megőrzéséhez, valamint az izom–zsírtömeg optimális arányának eléréséhez.

i