A krioszauna egy olyan fizikoterápiás eljárás, melynek során a testet rövid ideig extrém hőmérsékletnek teszik ki. A nem invazív, teljesen fájdalommentes kezelés a hideg terápiás hatásait használja fel megelőző, gyógyító és rehabilitációs, valamint kozmetikai-esztétikai és pszichés-mentális céllal.
A krioszaunát kriokabinnak vagy kriokamrának is nevezik, szisztematikus krioterápiás kezelések végzésére szolgáló eszköz, amely során a testet -120 és -180°C közötti hőmérsékletnek teszik ki legfeljebb 3 percig. A krioterápiás kezelések száma az elérni kívánt szükségletek és célok szerint változik.
A függőleges kriokabinba való belépés előtt, ahol a kezdő hőmérséklet többé-kevésbé 0°C fok, 10-20 percig alkalmazkodni kell a környezet hőmérsékletéhez.
Fontos, hogy ne hordjunk fémtárgyakat a krioszaunában, a jéghideg fém ugyanis fagyási sérüléseket okoz.
A bőrnek teljesen száraznak, izzadságtól és krémektől mentesnek kell lennie.
A vállmagasságú kriokabin mágnesesen zárt és hőszigetelt.
Amint a páciens a kamrában van, testét a folyékony nitrogén párolgásával lehűtik, a hőmérséklet mindössze 40 másodperc alatt leesik -150°C fokra.
A hagyományos szaunától eltérően a krioszauna teljesen száraz és nincs benne páratartalom.
Bár az egész folyamat alatt mindig jelen van egy kezelő, aki kinyitja a mágneses ajtót a munkamenet végén, az ajtót az ügyfél bármikor kinyithatja, ha ki akar lépni a kabinból.
A kezelés végén 15 perc, enyhe fokozaton végzett gimnasztika segíti a vérkeringés újraindítását.
Krioszauna használata közben a test az extrém hideghatás miatt a hősokk állapotába kerül. Ez első hallásra félelmetesnek tűnhet, ugyanakkor számos, élettani szempontból jótékony hatást vált ki.
A hősokk fiziológiája:
A bőrben lévő hőreceptorok aktiválódnak, és arra késztetik az agyat, hogy egy sor jelet küldjön a szervezetnek a hideg ellen.
Az első reakció a masszív érszűkület, melynek során az oxigénnel és enzimekkel teli vér a test központi zónáiba kerül, hogy megvédje a létfontosságú szerveket.
A hősokk hatására olyan inhibitorok (neurokémiai gátló hatást kifejtő enzimek és hormonok) szabadulnak fel, mint a szerotonin és az ACTH hormon.
Az érszűkületet erős értágító reakció követi (akár négyszer erősebb, mint szobahőmérsékleten), ami javítja a vérkeringést és „pumpa hatást” hoz létre, így serkenti a keringést.
Hely szűkében a krioszauna három legfontosabb területét érintjük.
A felkészülésnek, legyen az kardio - például futás, kerékpározás - vagy erőedzés, az aktív erőkifejtésen túl fizio- és fizikoterápiás metódusokat is tartalmaznia kell, hogy a versenyre a sportoló a csúcsformáját legyen képes hozni.
Ez a metódus lehet, például:
Elektromos stimuláció (TENS),
Lágylézer-kezelés,
Víz alatti ultrahang-kezelés,
Hidromasszázs-terápia,
Lökéshullám-terápia,
Sportmasszázs, és
a krioszauna.
Utóbbi a következő esetekben lehet hatékony:
Izomfáradás*, izomsérülés.
Súlyos tendinopátiák (az ín gyulladásos betegségei) és a túlterhelés megelőzése.
Az edzés utáni felépülés támogatása.
A fáradásos törés megelőzése.
Izomlazítás és az ízületek mobilitásának javítása.
Teljesítményjavítás.
A mentális állóképesség megtartás, növelése.
Alvásproblémák kezelése.
*Az izomfáradás nem egyenlő a “sima” fáradtsággal vagy az izomlázzal. Izomfáradás során a vázizomzat folyamatos összehúzódása mellett az izom feszülésének csökkenése következik be, emiatt az izomzat nem képes az elvárható teljesítmény kifejtésére.
A kriogén környezetben való tartózkodás után az anyagcsere akár hétszeresére is felgyorsul, ezért a krioszauna dermatológiai, kozmetikai és esztétikai céllal is alkalmazható például a következő esetekben:
Felveszi a harcot a cellulit* nem esztétikai hatásaival (a bőr alatti kötőszövetekben, zsírszövetben felhalmozódott méreganyagok kiürülését extrém mértékben felgyorsítja).
Javítja a bőr fényességét és rugalmasságát.
Lassítja az öregedési folyamatokat a ráncok kialakulásának lassításával,
Jótékony hatással bír aknés pikkelysömör, dermatitisz, ekcéma, ödéma és herpesz esetében.
*A narancsbőr (cellulit) a bőr alatti zsírszövet ödémája, a köznyelv gyakran egy súlyos, bakteriális eredetű fertőzéssel, ismertebb nevén orbánccal (erysipelas, cellulitis) keveri.
A szisztematikus krioterápia fájdalomcsillapító hatású, mivel serkenti a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő anyagok, például az endorfinok és a citokin termelődését. Sportolók esetében az izom- és ízületi sérülések sokkal gyakoribbak, amit az extrém aktív életmód számlájára írhatunk fel.
A krioszauna akut és krónikus ízületi állapotváltozásokban is bevethető, például a következő esetekben:
Posztoperatív ízületi merevség,
Porckorong-kiboltosulás, porckorongsérv, csigolyák meszesedése,
Mozgásszervi gyulladásos patológiás esetek,
Fibromyalgia szindróma: olyan betegségcsoport, melyre a lágyszövetek elhúzódó fájdalma és merevsége jellemző. Az érintett lágyszövetek közé az izmok, az inak és az ínszalagok tartoznak.
Elsődleges és másodlagos osteoporosis (csontritkulás).
Tekintettel arra, hogy az ízületek tartós fájdalma a produktivitás és munkaképesség csökkenése miatt pszichés-mentális következményekkel is jár - tehetetlenség, egzisztenciális veszteség, kiszolgáltatottság - hangsúlyoznunk kell, hogy a krioterápia az ilyen jellegű betegségek és állapotváltozások szorongásos és depressziós állapotainak megelőzésében, enyhítésében is támogatja a pácienseket.