Hagyjuk a felesleges bevezetőt, hogy miért válhat valaki motiválatlanná, hiszen ezer oka lehet és tuti kis millió indokot tudnál Te is felsorakoztatni. Na de mit tehetsz, hogy mindez megváltozzon?
Tételezzük fel, fogyni vagy izmosodni szeretnél, netán lefutnád a maratont.
Azzal, hogy azt mondogatod "elkezdek fogyózni / gyúrni / futni", még önmagában nem mész semmire, még akkor sem, ha csak úgy belevágsz a semmiből. Az egy dolog, hogy van már valamiféle irányod - mert önmagában lássuk be, a felsoroltak egyike sem valódi cél.
Célról csak akkor beszélhetünk, ha már maguk a paraméterek is adottak: Te eldöntöd, hogy a mai dátumhoz képest fél év múlva 12 kg-mal könnyebb leszel, megnézed ez a nap mikorra esik és gyönyörű szépen bekarikázod. Ez lesz a határidőd. Ez egy fontos és kihagyhatatlan lépés, hogy legyen egy végső időpontod, amihez tartanod kell magad különben csak „nyúlni” fog az egész projekt…
Nos, a dátum megadása előtt fontos, hogy mindig mérd fel, hogy mégis mennyire reális a célod. Számolj kicsit utána! Például, ha fogyni szeretnél, optimális esetben hetente úgy 0,5 kg-mal számolhatsz, ami havi szinten 2 kg, tehát 12 kg leadásához a 6 hónap ideális. Amennyiben tiszta izomtömeg megszerzése a célod, akkor az előző mennyiség felével számolhatsz: havi úgy 1 kg izomtöbblettel.
Természetesen maratoni terveidet is sok minden befolyásolhatja: most állsz neki évekig tartó kanapébetyárság után vagy már van pár félmaraton a lábaidban stb. Tehát a cél mindig reális és időponthoz kötött legyen.
Oké most már van dátumod és optimális célod. A továbbiakban mindezt bontsd allépésekre - ezzel már el is kezdtél tervet gyártani a célodhoz.
Az például, hogy egészségesen fogsz étkezni, nem allépés, csupán a fitneszcélok velejárója.
Gyárts edzéstervet, oszd fel mikro- és makrociklusokra (a mikro jelenti a napi, a makro a havi bontást). Ha edzővel edzel, könnyebb dolgod van, mert mindezt megteszi helyetted, de ha saját magad edzője vagy, írd le melyik nap melyik izomcsoportodra, milyen gyakorlatot, milyen edzőgépen, mekkora súllyal, hány szériában és ismétléssel fogsz elvégezni. Vagy ezeket a meghatározásokat fordítsd le a saját sportod nyelvére: ha futsz, mikor hány km-t milyen célpulzussal, mekkora emelkedőn stb.
Ezzel kontroll alatt tartod majd magad, hiszen ahogy közeledik az adott dátum, az egyfajta nyomást gyakorol majd rád és így arra késztet, hogy kilépj a kis komfortzónádból és eredményes legyél, hiszen a jó dolgok, mindig a komfortzónán kívül várnak!
A következő nagyon fontos, majd legfontosabb lépések egyike a vizualizáció!
Készíthetsz vizualizációs táblát, amire olyan képeket ragasztasz, amelyek tükrözik a vágyott fizikumod, ételeket, amiket fogyasztasz, ruhákat, amiket majd viselsz. Kikerülhetnek rá akár a kedvenc gyakorlataid, bármi, amit el szeretnél érni és Téged ösztökél.
Nagy segítség lehet, ha megállapodsz az egyik családtagoddal vagy barátoddal/munkatársaddal, hogy igenis kérje számon hetente, az adott hétre meghatározott feladataidat:
Arra az esetre, ha nem sikerül hoznod a heti tervet, találjatok ki valami büntetést (pl.: adnod kell neki 20,000 Ft-ot). Valami olyat keress, ami nagyon kényelmetlen számodra, már-már fájdalmasabb, mint vasárnap este 9-kor dobozolni a heti kajádat. Persze, ha sikeres vagy, arra az esetre is találj ki valamit, amivel megjutalmazhatod magad, lehet az egy éttermi (egészséges) vacsora, mozi, masszázs, egy apró tárgy, bármi.
Gyűjts össze olyan idézeteket, videókat, zenéket, amiket a nehezebb napokon elő tudsz venni: amikor elhagy a lelkesedés, legyen valami, ami átlendít.
Az eddigiekben felsoroltak, amint láthatod, nem kifejezetten a motivációra építenek, hanem inkább gyakorlati feladatokat bontanak le, amik a siker érdekében elengedhetetlenek. Elolvashatod a húszezredik motivációs könyvet, megnézheted a nyolcvanadik motivációs videót, de ezek mind csak akkor válnak hasznodra, ha cselekvés is követi. Sokan elvesznek az önámításban, bízva abban, hogy egyszer csak jönni fog majd a siker, de hogyan?
Minél több apróbb sikered lesz, annál könnyebben fogod tudni tartani a motivációd. Ezért jó egy számonkérő partner, akinek igenis beszámolóval tartozol, ezért jó a vizualizációs tábla, hogy lásd, miért is kezdtél bele az adott projektbe, ezért jó tűpontosan leírnod, hogy hogyan képzeled el tested, az egészséged, hol fogsz tartani 6 hónap múlva, hogy amikor átolvasod azt, újra el tudd képzelni, újra bele tudd élni magad és így lehetőséged legyen "belecselekedned" magad a jövőbe.
Apropó részletek: hogy ne vessz el a túl sok részletben és le tudd egyszerűsíteni a dolgokat, mindig kérdezd meg magadtól, hogy mi az az egy lépés, amit most, ebben a pillanatban meg tudsz tenni azért, hogy közelebb kerülj a vágyadhoz. Így sokkal fókuszáltabbá válhatsz és könnyebb lesz kitalálnod az éppen soron következő lépést.
Ne feledd: a motiváció elindít, a megszokás mozgásban tart.
Borítókép: Stephen Leonardi // Unsplash