Az elasztikus gumipánt az egyik legnépszerűbb otthon is használható sporteszköz, amely rengeteg méretben és színben kapható. Népszerűsége nem is annyira meglepő, hiszen egy elképesztően sokoldalú és praktikus sportszerről van szó, amellyel rengeteg izomformáló gyakorlatot tudunk végrehajtani. De milyen szempontok szerint érdemes kiválasztani a megfelelő szalagot, és milyen gyakorlatokat érdemes vele végrehajtani?
Mint minden más sporteszköznek, a gumiszalagnak is megvan a helyes és biztonságos használati módja, amelyet érdemes követni, ha az a cél, hogy az izmaink kellően fejlődjenek. A gumipántot alapvetően kétféleképpen használhatjuk az edzések során:
A gumiszalaggal végzett gyakorlatok nem csak az izommunkát fokozzák, hanem:
Legyen szó azonban bármelyik fajta mozgásformáról, egy biztos: alaposan próbára teszi az ember ellenálló képességét. Gyakran még az intenzívebb edzésekhez szokott sportolóknak is meggyűlik a baja ezzel az eszközzel.
Minél nagyobb erőt fejtünk ki a szalag húzásakor, annál nagyobb lesz annak az ellenálló képessége is. Ha abbahagyjuk a húzódzkodást, a pánt is rögtön visszaenged. A gyakorlatok elvégzése során ez a feszes és az ernyedt állapot egymást váltva dolgozza meg az izmainkat.
A megfelelő eszköz kiválasztása esetén mindig érdemes elsősorban a termék színét figyelembe venni. Célszerű utána járni, hogy adott márka esetén melyik szín milyen erősségi fokozatot jelöl, ugyanis ennek tudatában fogjuk tudni mi is a saját erőnlétünkhöz leginkább passzoló pántot kiválasztani. Ha például még kezdők vagyunk, és csak ismerkedünk ezzel a mozgásformával, semmiképpen se válasszuk az erősebb kiszerelést, hiszen ezzel csak megnöveljük az izomsérülések kialakulásának kockázatát.
Az adott gumiszalag ellenálló képességét valamilyen szinten ráadásul a fogásunk erejével is megváltoztathatjuk. Minél szorosabban fogjuk ugyanis a szalagot, annál nagyobb erőt is kell kifejtenünk ahhoz, hogy megnyúljon.
Mielőtt bármibe is belekezdenénk, egy valamit mindenképpen tegyünk meg: ellenőrizzük, hogy van-e a pánton látható sérülés. Ha találunk rajta például egy szakadást, semmiképp se álljunk neki az edzésnek, ugyanis, ha a termék elszakad, könnyen lehet, hogy mi is megsérülünk.
Amikor kezünkbe vesszük a gumiszalagot, azonnal észre fogjuk venni, hogy az anyaga meglehetősen csúszós, ami nyilván kedvezőtlen, ha edzés során megizzad a tenyerünk. Ha szeretnénk elkerülni a kellemetlen baleseteket, és az égő vörös foltokat a bőrünkön, mindenképpen tekerjük körbe a szalagot a kezünkön. Ezzel megakadályozzuk, hogy az kicsúszhasson a kezünkből, és gondtalanul végezhetjük a gyakorlatokat.
Számos hatékony gyakorlat végezhető ezzel a rendkívül egyszerű sporteszközzel. Az alábbiakban ezek közül ismertetünk néhányat:
Üljünk le egy székre vagy egy nagy méretű labdára, szemben egy oszloppal. Itt rögzítsük a szalagot, majd fogjuk meg a két végét, és tartsuk azt feszesen. A karunkat tartsuk vállmagasságban, majd a könyökünket behajlítva húzzuk hátra azokat. Ez a gyakorlat remek választás lehet, ha szeretnénk megerősíteni a hátizmainkat, és javítani a testtartásunkat.
Helyezkedjünk el hátonfekvésben. Kössük össze a gumipánt két végét, és húzzuk fel a lábunkra. A szalag legyen a térdünk fölött. Próbáljuk folyamatosan felemelni a csípőnket, miközben a lábunk terpeszben van. Ne engedjük, hogy a szalag közben egymás felé húzza a térdeinket.
Helyezd az elasztikus gumiszalagot a kezeid alá, és a lapockáid felett vezesd végig. Próbálj meg minél több fekvőtámaszt megcsinálni ebben a helyzetben. Ez a gyakorlat lényegében az elasztikus gumipánt legnagyobb előnyét domborítja ki: a szalag ugyanis mindig akkor fejti ki a legnagyobb ellenállást, amikor a gyakorlat csúcspontján vagyunk – vagyis ebben az esetben, amikor kinyomjuk magunkat.