A bőr az emberi szervezet éppen olyan életfontosságú szerve, mint az összes többi. Nem csak egyszerű védőréteg, amely a külvilág felé elhatárolja a test alatta fekvő részeit és védi őket a környezeti ártalmaktól, hanem önmagában is fontos működést kifejtő szerv.
Emellett, akárcsak a test minden szerve, az idegrendszer, valamint a vér- és a nyirokáram útján szoros összefüggésben van a többi szervvel. Egyetlen szerv működési zavara ugyanis kihat a többi szerv működésére is.
Régóta ismert, hogy
Sajnos, még a mai napig nem kerül elég hangsúly arra a tényre, hogy a bőrnek is megvan a saját élettana, kémiája, kórtana, immunbiológiája, anyagcseréje, vitamin-és hormonháztartása, mikrobiomja és hogy működése nagymértékben összefügg a belső szervekével.
Fitneszberkeken belül az esztétika kapcsán, első körben a narancsbőr kerül említésre, amit rengeteg, de gyakran téves hiedelem övez és sokkal kevesebb szó esik olyan jelenségekről, mint az aknék, a száraz bőr vagy akár az ekcémás képletek megjelenése - mely utóbbi sajnos még a sportolási szokásokra, az űzhető sportokra is hatással lehet.
A bőr anyagcseréjét és működését a neuroendokrin rendszer szabályozza. A mozgás hatással van mind az ideg- (neuro) mind a hormon-(endo) rendszerre, így a bőr egészsége vitathatatlanul kapcsolatban áll a sporttal is.
Gyakori tapasztalat, hogy fokozott stressz hatására romlik a bőr állapota, mert az ilyenkor felszabaduló glükokortikoidok szűkítik a bőr és tápcsatorna ereit, tehát nem csak közvetlen, de közvetve is romlik a bőr tápanyagellátása.
A sport viszont rettentően jól oldja a feszültséget, segíti a boldogsághormonok felszabadulását és kedélyállapottól függően meg lehet találni a kívánt mozgásformát. Míg valakinek a megnyugvást elhozza egy izomlazító jóga, megint más belepakolja az összes érzelmét a nehéz súlyokba, vagy valamilyen kardió formájában kihajtja magából.
Ritkán említik, de a cellulit, közismert nevén narancsbőr, is többek között a hormonális hatásoknak, azon belül is az ösztrogén dominanciának köszönhető, ezért alakul ki többségében nőkön.
Ha ugyanis a máj nem képes lebontani az ösztrogént, akkor nem tud kiürülni a szervezetből és így a szervezetben maradva kedvez a cellulit kialakulásának. Amikor valakinek nincs rendben a bélrendszere, sok a felhalmozott biogén, amin és a gram-negatív baktérium, akkor romlani fog a perifériás keringés a bőrben, nem tudnak a tápanyagok belépni, a toxinok távozni. Ennek a jelentősége, hogy a gödröcskék úgy alakulnak ki, hogy a bőrben lévő toxinok összehúzzák a cellulóz szálakat.
Tehát a narancsbőr eltüntetésének fontos része a jó mikrobiom és a bőr keringésének a fokozása, ezért a sport a narancsbőr leradírozásának egy kihagyhatatlan része.
A bőrszövet energiaszükségletét 95%-ban oxidáció és 5%-ban glikolízis útján nyeri.
A bőr oxigénfogyasztása vitathatatlanul nagy, hiszen a szövetek táplálása az elhalt szövetek pótlása stb. a szerves tápanyagok lebontásával oxidációs folyamatok útján megy végbe.
Itt kiemelnénk az aerob-állóképesség fejlesztés jelentőségét, még akkor is, ha valaki inkább az erő sportokat preferálja, hiszen az edzésmunka elvégzése szintén igényel állóképességet. A rendszeres futás, úszás, biciklizés stb. megnöveli a vázizom oxigénigényét, amelyhez úgy adaptálódik a szervezet, hogy nő a szív balkamrájának mérete és csökken a nyugalmi pulzus. Így tehát az edzettek nagyobb ütőtérfogatnak és oxigénfelvételnek örvendhetnek, ami a test minden sejtjére (tehát a bőrére is) pozitív hatást gyakorol.
Kellő folyadék- és tápanyagbevitel mellett az izzasztó edzések segítenek a bőr rugalmasságának megőrzésében.
A sport és a szép, feszes bőr kapcsán talán elsőre valamilyen atlétikus alkaton legördülő izzadságcseppek képe jelenhet meg a lelki szemeink előtt. Nem véletlen, hiszen a bőr is akkor ragyogó és rugalmas, ha hidratált, márpedig az izzadás segíti a külső rétegek hidratációját.
Az izzadás, azaz a bőr verejtékmirigyeinek fokozott működése két dolgot szolgál, egyszer a hő-, másrészt egy befelé irányuló védelmet, azaz detoxikáló funkciót. A bőr két módon is képes a detoxikálásra.
A verejtékmirigyek részt vesznek a szervezet vízháztartásának szabályozásában is. Az izzadás nedvesen tartja a bőrt, és mivel a verejtékkel nem csak víz távozik a szervezetből, hanem szerves nitrogén, tejsav, nátriumklorid és szénhidrátok is, továbbá urea, húgysav, kreatinin is, így ez a savas vegyhatás (4,5 pH) védelmet nyújt gombák és egyes baktériumok megtelepedése ellen, lipoidtartalma pedig hozzájárul a lipoid-védőréteg (zsírköpeny) fenntartásához is.
Megjegyeznénk, hogy az atlétaláb megjelenése a túlzott nedvesség és a megváltozott vegyhatások következménye, mely helyet ad a gombák és más mikróbák megtelepedésére, nem a fentebb említett jótékony izzadás egyenes ágú következménye.
Mi köze ennek a bőrhöz? Nos igen sok.
A bőr szövetei szénhidrátokat is tartalmaznak. Közülük a glikogén a felhámban (a környezettel közvetlenül érintkező rétegben) mutatható ki számottevő mennyiségben. A bőr cukortartalma pedig általában a vércukorral párhuzamos értéket mutat, nagyságrendileg annak 40-50%-át teszi ki.
Így tehát diabéteszben a bőr cukortartalma is emelkedik, ami megkönnyíti a kórokozók megtelepedését és elszaporodását. Azonban az izomzat mozgás során nem csak energiaként képes felhasználni a cukrot, hanem a későbbiekre el is tudja raktározni azt. A rendszeres testedzés, különösen az izomnövelő tréning a leghatékonyabb módszer a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére vagy az inzulinrezisztencia kezelésére és így az ezzel járó bőrtünetek kivédésére.
Bőrelváltozások különböző vitaminhiányok esetén is jelentkezhetnek.
A vitaminhiány létrejöhet egyrészt úgy, hogy a bevitt táplálék nem fedezi a kellő mennyiséget, rossz minőségű az étkezés. Másrészt vitaminhiány keletkezhet úgyis, hogy ugyan elegendő vitamin kerül be a táplálkozással, de a gyomor-bélcsatorna felszívódási zavarai vagy a fokozott bomlás a bélben, különösen a máj- és zsíranyagcsere zavarai, valamint a fermentzavarok következtében nem tud kellő mennyiségű vitamin felszívódni.
Előzőre a rendszeres sport közvetve hozhat pozitív változást, mert általában, aki rendszeresen végez testedzést, tudatosabb döntéseket is fog hozni az étkezési szokásokat illetően, így minőségi táplálkozással, szükség esetén táplálékkiegészítővel tudja fedezni a szükséges vitamin mennyiséget.
Utóbbi esetben pedig a rendszeres sport, főként aerob mozgásformák, növelik a belekben az n-butyrate (vajsav) mennyiségét. Ez egy olyan rövid szénláncú zsírsav, ami a vastagbél hámsejteknek a tápláléka, amik a vastagbél falára egy nyákot termelnek, ezen a nyákon többek közt van egy cukorkabát, ami védi a vastagbelet a gram-negatív baktériumoktól, ezért segítségével megelőzhetőek/csökkennek a gyulladási folyamatok, továbbá hatással van a bél áteresztő képességére. Ha egészséges a bél, jó lesz a vitaminfelszívódás, ha mérséklődik az áteresztő bél, csökken a máj terheltsége, test szerte javulnak az anyagcsere folyamatok, így a bőr sem fog hiányállapotokkal küzdeni.
Az optimális mennyiségű (8óra) és minőségű (non REM ciklus) alvás a regeneráció elengedhetetlen része, a fiatalság megőrzésének egyik alapja, hiszen olyan regeneráló és energiatároló hormonok szabadulnak fel, mint például a növekedési hormon, ami gyerekeknél a növekedésért, későbbiekben a test fiatalon tartásáért, a bőr szépségéért is felelős.
A fizikai fáradtság megkönnyíti az elalvást, a mozgás segít levezetni a stresszt így könnyebb megszabadulni az elalvást hátráltató kínzó gondolatoktól. Bár arra érdemes figyelni, hogy lefekvés előtt 3 órában már ne történjen intenzív sporttevékenység, mert az hosszabb időre könnyen felpörgetheti a rendszert, nehezítve az elalvást.
A bőr az általános hittel ellentétben, miszerint „csak” védi és elválasztja a testet a külvilágtól rengeteg más funkciót is ellát, ami nagyon energia-, tápanyag- és oxigén igényes folyamat. Ha bőr feszességének, szépségének megőrzése, javítása a cél, a mozgást feltétlenül a mindennapok részévé kell tenni, az izzasztó aerob-, kardió gyakorlatok közvetve kedvezően hatnak a bél mikrobiomjára és így a bőr tápanyag ellátásra, közvetlen támogatják a bőr hidratációját, az erősítő gyakorlatok az izomépítésnek köszönhetően segítenek a hormonok (pl.: inzulin) karbantartásában, együttesen pedig kitűnő stresszoldók, boldogság hormon felszabadítók és mint köztudott, ép testben ép lélek.