A teljesítmény visszaesésének prózai okai

Nem árulunk el nagy kulisszatitkot azzal, ha kijelentjük, a sport és az ahhoz kapcsolódó teljesítmény nagyon összetett tényezőkből tevődik össze. Messze nem egy olyan lineáris folyamatról beszélhetünk a teljesítmény kapcsán, amelynek eredményeképpen az edzések számának, vagy éppen intenzitásuk növelésének köszönhetően a teljesítményünk és ezáltal az eredményeink is „egyenes vonalban” javulnak. Mert ha így lenne, akkor a sportban mégsem lenne a megfelelő eredmények elérése meglehetősen bonyolult folyamatok eredménye, hanem tisztán, aki többet edz, mindig az lenne a jobb és a legtöbbet edző versenyző már az edzések során bajnoknak tekintheti magát. A teljesítményünk azonban nem minden esetben áll egyenes arányban a befektetett munkával. 

A teljesítmény nem minden esetben áll egyenes arányban a befektetett munkával.

Gyakran tapasztalhatjuk, hogy hiába a megfeszített munka, az eredmények nem jönnek úgy, ahogy elvárnánk magunktól és a teljesítményünk is visszaesik. Hogy milyen okokra vezethető vissza a teljesítményünk visszaesése, ennek próbálunk utánajárni és talán segítséget nyújtani ahhoz, hogy edzésmunkánk minél „lineárisabb eredményhez vezessen”. 

Első és legáltalánosabb oka a teljesítményünk visszaesésének, ha a korábbiakhoz képest kevesebbet edzünk, vagy éppen az edzések intenzitását csökkentjük, valamint helytelen futótechnikát alkalmazunk, ami hosszú távon sérüléseket okoz. Ezzel a problémával azért nem érdemes mélységében foglalkoznunk, mert ennek orvoslása kizárólag „saját kezünkben van”, ehhez semmiféle tudományos megközelítés nem szükséges, egészen egyszerűen arról van szó, hogy többet és jobban kell edzenünk.

A teljesítmény visszaesésének három fő oka

Ha az edzések intenzitásával és mennyiségével nincs gond és mégis egyszer csak megtorpanunk és nem javulunk, fejlődünk tovább, annak három oka lehet. Először is lehetséges, hogy tehetségünk okán elértük teljesítőképességünk csúcsát, másrészt lehetséges, hogy genetikai tűrőképességünk határához értünk, harmadrészt lehetséges, hogy az edzésmódszereinken kell változtatnunk.

Kifejezetten előnyös lehet, ha például az országúti, vagy éppen atlétika pályán rótt kilométereket „megtörjük” egy-egy futópados edzéssel.

 

Tehetséggel és genetikával kapcsolatos korlátainkat szakemberek segítségével sem valószínű, hogy át tudjuk ugrani, (de ha tudjuk, akkor sem biztos, hogy megéri) ami az edzésmódszereket illeti, ott viszont sokat segíthet egy megfelelő szakember tanácsa, támogatása. Kifejezetten előnyös lehet, ha például az országúti, vagy éppen atlétika pályán rótt kilométereket „megtörjük” egy-egy futópados edzéssel, amely egyéb előnyei mellett, nagy valószínűséggel ismét helyes pályára állítja majd a teljesítményünket.

A magánéleti problémák is súlyos másodpercekbe kerülhetnek

A teljesítmény visszaesésének pszichés okai is lehetnek. Sokszor, sok helyen leírták, elmondták már, hogy a változatlan és megszokott edzésmunka mellett bekövetkező hanyatlásnak magánéleti vagy munkahelyi háttere is lehet. Szakemberek rendszeresen hangsúlyozzák, hogy a megfelelő eredmények kizárólag stabil és biztos lelki háttér mellett születhetnek csak meg, és ha teljesítményünkben visszaesés következik be, akkor érdemes körülnézni ezeken a területeken is, hogy vajon minden rendben van-e.

A teljesítmény csökkenése a magánéleti válság, lelki problémák miatt is elég gyakori.

 

Ha megtanuljuk orvosolni az itt talált problémákat, azzal nemcsak a közérzetünk változik ismét pozitív irányba, de lehetséges, hogy a teljesítményünk visszaesésétől is végleg elköszönhetünk.

Amiről az edzők hajlamosak megfeledkezni: túledzettség, mint kiváltó ok

A korábbiaknál „szakmaibb” ok lehet teljesítményünk visszaesésére a túledzettség. Ez akkor következhet be, ha a folyamatos edzés növelése mellett nemhogy stagnálást, de visszaesést figyelhetünk meg a teljesítményünkben. Ilyenkor a regeneráció megfelelő mennyiségi és minőségi hiánya miatt makacsolja meg magát a szervezetünk és jelez felénk, hogy valami nagyon nem stimmel. Ilyen jelek lehetnek például a betegségek gyakoribb megjelenése, enyhébb depressziós tünetek vagy éppen egy idegesebb alapállapot, étvágycsökkenés vagy akár álmatlanság. Ezek a tünetek pedig egy „ördögi” kört eredményeznek, hiszen megakadályozzák a szervezetünk számára nélkülözhetetlen nyugodt pihenést, így a megfelelő regenerációnkon ismét csak csorba esik, és könnyen eshetünk ismét a túledzettség állapotába. Természetesen ezeket a tüneteket viszonylag könnyen kezelhetjük például azzal, hogy drasztikusan csökkentjük az elvégzett munka mennyiségét, vagy éppen hetekre, vagy a probléma súlyosságától függően akár hónapokra is érdemes leállni.

 

Túledzettség esetében a regeneráció megfelelő mennyiségi és minőségi hiánya miatt makacsolja meg magát a szervezetünk és csökken a teljesítmény.

 

És amiről eddig nem sok szó esett a teljesítmény visszaesése elleni harcban, az a megfelelő táplálkozás. Bizonyos „szint” felett érdemes professzionális dietetikus szakemberrel összeállítani étrendünket a siker érdekében. Például egy futópados edzést követően elengedhetetlenül fontos, hogy a megfelelő ásványi anyagokkal és vitaminokkal ismét feltöltsük a szervezetünket. Ennek hiányában ugyanis akár a további edzések során, akár adott versenyeken jelentős visszaesést realizálhatunk.

A sportolás során teljesítményünk visszaesésének számtalan oka lehet tehát. Ezeket a problémákat az esetek döntő többségében viszonylag eredményesen lehet orvosolni, de talán még jobban járunk akkor, ha megelőzzük azokat az okokat, amelyek a visszaesésünkhöz vezetnek. A sikeres megelőzéssel pedig akár ismeretlenné is válhat számunkra a teljesítmény csökkenés fogalma.

 

i