Egészséges és finom téli nasik

A hideg, téli időben szervezetünk jobban kívánja a meleg, laktatóbb ételeket, de akár még az is előfordulhat, hogy a szokásosnál gyakrabban éhezünk meg. A sötét, szürke időjárásnak köszönhetően pedig hamarabb nyúlunk az édességek felé. Mielőtt kifosztanánk a hűtőt vagy megennénk a gyerekek Mikulásra szánt édességét, tartsunk otthon inkább egészséges, de finom nassolnivalót.

A téli időszak egyik klasszikusa az alma

Süthetjük is, de akár kompótnak is kiváló, bár utóbbit már nyár végén érdemes elkészíteni, hogy télen azonnal fogyaszthassuk. Ha sütni szeretnénk, válasszunk inkább savanykásabb fajtát, például zöldalmát. Vágjuk félbe, a közepéből vágjuk ki a magházat, szórjuk meg fahéjjal és szerecsendióval, esetleg még egy kis mézet is csurgathatunk rá. És már mehet is a sütőbe. Kb. 30 perc alatt el is készül. Sütés előtt akár dióval és egyéb aszalványokkal is megtölthetjük, úgy még finomabb és tartalmasabb.

Aszalványok

A közel-keleten előszeretettel fogyasztják a különböző magokat és aszalt gyümölcsöket desszert helyett. Az aszalt sárgabarack, szilva, datolya és füge önmagában is elég édes, így egy-két szem akár azonnal csökkentheti az édesség utáni vágyunkat.

Bár a gyümölcsök és zöldségek friss állapotukban, érési időben tartalmazzák a legtöbb vitamint, de szerencsére aszalt vagy szárított formájukban is megőrzik a vitamin és ásványi anyag tartalmuk jelentős részét, ráadásul az aromájukból sem veszítenek túl sokat. Az aszalt termékek C- és B1-, B2-vitaminokban gazdagok, ásványi anyagok tekintetében pedig jelentékeny vas, kálcium, kálium és réz található bennük. Magas rosttartalmuknak köszönhetően jót tesznek a bélműködésnek, a kevésbé mozgással teli, inaktívabb téli időszakokban is.

A téli nassolás során nem kell búcsút intenünk a gyümölcsökhöz, hiszen az ősszel betakarított termések aszalvány formájában télen is nyugodtan fogyaszthatóak.

Ha a vitamintartalom megőrzése szempontjából szeretnénk biztosra menni, illetve a kémiai tartósítószereket elkerülni, akkor készíthetünk házilag is aszalványokat. Nagy segítség, ha van erre alkalmas aszalógépünk, de sütőben is aszalhatunk. Arra figyeljünk, hogy nagyon alacsony hőfokon (kb. 60 fok) hosszú ideig (akár 6 óra is lehet) szárítsuk a friss gyümölcsöt, zöldséget. Akkor készült el, ha megnyomkodva még puha, de már nem folyik ki belőle nedvesség.

Magok

Az olajos magvak, mint a dió, kesudió, mogyoró, pisztácia akár 8%-kal is csökkenthetik a cukorbetegség kialakulását azoknál, akik hetente több alkalommal is fogyasztanak ezekből néhány szemet.

Sokan nem is gondolnák, amellett, hogy magas az E- és B-vitamin tartalmuk, jelentős mennyiségű magnéziumot is tartalmaznak, amely segít a stressz leküzdésében, az izmok működésében és javíthatja az alvás minőségét is. Ezenkívül kiváló csonterősítők is, köszönhetően magas kálcium tartalmuknak.

A téli nassolás során előtérbe kerülnek a különféle olajos magvak, melyek jótékony hatásaikból adódóan hetente akár több alkalommal is fogyaszthatóak.

Önmagukban is fogyaszthatjuk ezeket a magvakat, de megpirítva, esetleg pikáns fűszerekkel keverve igazán finom és egészséges rágcsálnivalót készíthetünk belőlük az esti filmnézéshez.

Gesztenye, édesburgonya, sütőtök

Az utóbbi évek újra felfedezett téli csemegéje a sütőtök. Szinte nem tudunk olyan ételt mondani, amibe ne csempészhetnénk egy kis sütőtököt: pite, tészta öntet, leves, de akár még kávé is készülhet sütőtökkel.

Népszerűsége nem véletlen, igazi narancssárga vitaminbomba. Rendkívül alacsony a kalória és szénhidráttartalma, ellenben rosttartalma igen magas, hamar telítettség érzetünk lesz tőle. Vitaminokban (A-, C-, B2-, E-vitamin, réz, magnézium és kálium) is gazdag, ráadásul magas az antioxidáns tartalma is, ami köztudottan segíthet a szabadgyökök megkötésében és a rák kialakulásának megelőzésében.

Az édesburgonya szintén egyre kedveltebb, nem csak a téli időszakban, hanem alacsony kalória és szénhidráttartalma miatt már szinte egész évben, főként a diétázók és sportolók körében.

Sütőtökből és édesburgonyából külön-külön, de akár együtt is készíthetünk levest vagy köretet. Köretként, akár sütve, de püré formájában is kínálhatjuk. Ha levesként készítjük, fűszerezzük szerecsendióval, gyömbérrel, esetleg chilivel. Ezek a fűszerek nem csak kihozzák az alap édeskés ízt, de még fel is melegítenek bennünket a téli estéken.

A kései ősz és a tél beköszöntével elérkezik a gesztenye és a sütőtök szezonja. Fogyasztásuk nem csupán finom, de rendkívül jótékony hatással bír a szervezetre.

A sült gesztenye elmaradhatatlan része a karácsonyi vásároknak és a korcsolyázásnak. Szerencsére nem csak akkor juthatunk hozzá, ha órákig sétáltunk a fagyos hidegben. A legtöbb szupermarketben kapható egészben is szelídgesztenye, amit otthon csak be kell vagdosni és meg kell sütni. Kicsit ugyan macerás az előkészítése, mivel minden egyes gesztenyeszemet be kell vágni egy éles késsel, hogy jól átsüljön, de megéri a fáradtságot. Ha nem szeretnénk ezzel bíbelődni, vásároljunk főtt gesztenyét, ami ugyanolyan finom, ráadásul tele van bőrszépítő vitaminokkal és antioxidánsokkal is.

Zöldség- és gyümölcs chips

Az aszalványokhoz hasonlóan, házilag is készíthetünk zöldség chipset a sütőben vagy aszalógépben. A titka, hogy nagyon vékony szeletekre kell vágnunk a zöldséget, gyümölcsöt és alacsony hőfokon addig sütni, amíg ropogós nem lesz. Vigyázzunk azonban, nehogy megégjenek a szélek!

Miből készítsünk chipset? A leggyakoribb alapanyagok: répa, cékla, cukkini, padlizsán, édesburgonya, esetleg zeller. Gyümölcsök esetén: az alma, ami otthoni körülmények között ideálisan elkészíthető.

A zöldség chipset utólag sózhatjuk, borsozhatjuk is, de akár pikánsabb fűszerekkel is megszórhatjuk. A gyümölcs chipset inkább magában csemegézzük, úgy lesz igazán alakbarát. De ha szeretnénk kirúgni a hámból, olvasztott (ét)csokiba is márthatjuk. Hagyjuk rajta kihűlni a csokoládét és csak azután fogyasszuk.

 

i