10 alapgyakorlat, amit ne hagyj ki az edzéseidből!

A testedzés kortól, nemtől függetlenül mindenki számára ugyanolyan fontos, ráadásul bárki számára elérhető. Az internetnek hála pedig rengeteg gyakorlati tippet és tanácsot találsz, melyek útvesztőjében könnyű eltévedni.

A tíz legismertebb és leghasznosabb saját testsúlyos alapgyakorlattal hamar formába lendülhetsz.

Alapgyakorlatok

Összeszedtünk Neked 10 olyan alapgyakorlatot, melyek több oldalról is megtornáztatnak, nem csak erőnlétedet növelik, de koordinációdat, egyensúlyodat is fejlesztik. És végső, de nem utolsó sorban az alakodnak is jót tesznek.

1-es számú alapgyakorlat, a guggolás

A helyesen kivitelezett guggolásnak párja nincs. Sokszor hangsúlyozzuk jelentőségét, de mivel egy elég fárasztó gyakorlat, sokan szeretnék átugrani, megkerülni - de Te ne tedd! Az is előfordul, hogy valakinek fájdalmasan reagálnak rá az ízületei, leggyakrabban derék és térd tájékon jelentkeznek problémák, ebben az esetben érdemes megvizsgálni (ez nem csak a guggolásra igaz), hogy ízületi probléma vagy maga a technika okozza e panaszt és ennek megfelelően korrigálni. Ehhez mindig kérd szakember tanácsát!

De visszakanyarodva magához a guggoláshoz, ez a gyakorlat nagyon jó alsó test és törzs erősítő, valamint fokozza a csípő és derék rugalmasságát. Mivel az egyik legnagyobb izomzatokat fogja munkára, ezért energiaigényes gyakorlat, ami elégetett kalóriák szempontjából nem egy hátrány.  

2. alapgyakorlat: kitörés

Egy jól összeállított edzésprogram szerves részét kell, hogy képezze az egyensúlyod fejlesztése is. A kitörés ebből a szempontból is kiváló gyakorlat, és nem mellesleg nagyon szépen formálja láb és farizmaidat.

3. alapgyakorlat: fekvőtámasz

Véleményöünk szerint nincs olyan edzésprogram, ahol ne jönne szembe Veled. Nem csoda, hiszen egyszerűségében az ereje, nem véletlen alapgyakorlat, kivitelezéséhez a mellizom mellett számos más izom is bekapcsolódik a munkába, mint például a tricepsz, váll, és a törzs izmai. Végrehajtását számos módon variálhatod: szűk kéztartásban aktívabban dolgozik a tricepszed, ha lábaidat magasabbra támasztod, a deltákra tudsz nagyobb terhet tenni.

4. Mi lehetne más, mint a 4-ütemű fekvőtámasz!

Ha a guggolást összekötöd a fekvőtámasszal, egy szuperhatékony gyakorlatot kapsz. Nem csak az előbb ismertetett jótékony, erősítő hatásokat éred el, hanem aktivitása révén szív és érrendszered is igen aktívan munkára foghatod.

5. alapgyakorlat: a csípőemelés

A hátsó izomlánc számára ideális gyakorlat, a combhajlítók, farizom, törzs izomzatának erősítésére. Gyakran, főleg nők körében, tévesen, a farizmok edzésének első számú gyakorlata, de ha Te is első körben farizmaid formálására használnád, akkor helyette, fellépésekkel jobb eredményt érhetsz el.

6. alapgyakorlat: az Egy lábas elemelés

Szintén nagyon jó hatást feet ki egyensúlyodra, koordinációdra, ezzel együtt a láb és bokafunkcióid mellett segíti az úgynevezett mélyizmaid aktivitását is.

7. Döntött törzsű evezés kézisúlyzóval

A megfelelő háttartás miatt haladó gyakorlatnak is tekinthető, az evezés helyes végrehajtásával nagyon szépen formálhatod a hát izmait.

8. Fej fölé nyomás kézisúlyzóval 

Ha szeretnél egy globális vállgyakorlatot, ami a vállizmaidat egyszerre edzi, ezt ne hagyd ki! Szuper gyakorlat, aminek végrehajtásába bekapcsolódnak a tricepsz, a törzs és a hát felső izmai. 

9. izzasztó alapgyakorlat: a rossz hírű hasprés

Egyre gyakrabban száműzött gyakorlattá vált, helyette térhódításnak indult a plank nevű gyakorlat, ami legkülönfélébb kihívási formákban terjed az interneten. De ez egy másik történet. Egészséges gerinccel a hasprés nem kerülendő gyakorlat, hiszen koncentráltan edzi a hasizmodat, nyugodtan alkalmazhatod.

10. Oldalsó alkartámasz

Egy egészséges test, erős törzsizmokat kíván, ezért ne hagyd ki a tervedből a kifejezetten törzs erősítésére szánt gyakorlatokat, amilyen például az oldalsó alkartámasz. Koncentrálj az agy-ideg-izom kapcsolatra és próbáld minél helyesebben kivitelezni. 

Amiről viszont ne feledkezzünk meg, hogy a testkontúr formálása mellett a zsírégetésre is oda kell figyelni, ha tényleg el akarjuk tüntetni a felesleget. Ehhez elliptikus tréner, szobakerékpár, vagy futópad a legideálisabb eszköz, ha az otthon kénylemét választod a szabadtéri kardioedzés helyett.

 

i