Magasvérnyomás számos okból kialakulhat: primer (metabolikus szindróma), illetve szekunder (fokozott pajzsmirigyműködés vagy vesebetegség) jelleggel. Ezeknek részletes elemzésére nem térnénk most ki, helyette összegyűjtöttünk 7 hasznos információt, melyek segítségével biztonságossá teheted edzéseidet.
Ha rendszeresen eddzel, vagy most vágsz bele, akkor is biztosan ismered a bemelegítés fontosságát a tréningek előtt. A bemelegítésnek minden edzés előtt kifejezetten nagy szerepe van, hiszen fokozatos bemelegítéssel vezeted át a szervezeted nyugalmi állapotból egy terheléses állapotba. Ezzel nem csak az izom és ízületi sérülések esélyét csökkented, hanem keringési rendszered is felkészíted a fokozott igénybevételre.
Hipertóniában különösen fontos a szív és érrendszer edzése, ezért heti 5-7 napban végezz aerob jellegű mozgást (kocoghatsz, biciklizhetsz, taposhatsz ellipszis tréneren vagy taposógépen, evezhetsz stb.). Bármelyik mozgásformát is választod, figyelj rá, hogy a terhelés ne lépje túl a 40-60%-os intenzitást: használj pulzusmérőt, hogy a megfelelő tartományban tarthasd a pulzusod!
Magasvérnyomás esetén sem kell lemondanod az erőnléti edzésekről: használhatsz szabadsúlyokat vagy gépeket. Amire figyelned kell ebben az esetben, hogy a használt súlyok tömege az 1RM 60-80%-a között legyen. Ez körülbelül 8-12 ismétlés kivitelezésének felel meg.
A mit? Jogos a kérdés! Ez befogott orral és zárt szájjal végzett erőltetett kilégzés, ami erőemelőknél alkalmazott levegő préseléses módszer, (természetesen ők nem fogják be hozzá az orrukat). Elég ha megjegyzed, hogy ne tartsd vissza a levegőt, lélegezz az edzésmódodnak megfelelő ritmusban, tudod: orron beszív, szájon kifúj.
Ellenőrizd le, hogy a gyógyszered tartalmaz-e béta blokkolót! Ha igen, ebben az esetben a pulzusmonitorozás önmagában kevés lesz, mert nem fog megbízható értéket adni. Hiszen a béta blokkoló feladata (többek közt) a pulzusszámot alacsonyan tartani. Helyette alkalmazz egy képzeletbeli egyéni 10-es skálázást. A skála 1-es szintje jelenti, hogy az edzés intenzitás meg se kottyan, egész nap képes lennél csinálni. Emellett a 10-es jelenti, hogy semmivel sem bírnál többet. Próbáld az intenzitásod valahova a 4es és 6os erősség köré behatárolni. Ezekben a tartományokban jellemző a könnyed tempó, ahol összetett mondatokban képes vagy beszélgetni, illetve épphogy komfortzónán kívüli tempó, de szintén képes vagy közben beszélni.
Vannak olyan szerek, melyek edzést követően hirtelen vérnyomás esést okozhatnak, emiatt fontos, hogy megkérdezd kezelőorvosod, gyógyszerészed, hogy a te gyógyszered ebbe a kategóriába tartozik-e.
Ha magasvérnyomásod mellé túlsúlyod is van, ebben az esetben fókuszálj a megfelelő kalória bevitelre és felhasználásra - még ünnepek idején is - tehát magára a fogyásra, hiszen a felesleges testsúly leadásával jelentősen kímélheted a szív és érrendszered.