A sporttudomány fejlődése gyorsult-e föl annyira, hogy a nyelvünk már nem is tudja követni az újabb sportok és módszerek neveit, vagy csak a marketingesek éreztek rá az új nevekben rejlő üzleti lehetőségekre? Erről hosszan lehetne vitatkozni. Most csupán egyetlen kifejezés kapcsán szeretnénk eloszlatni a homályt, ez a Crossfit.
A Crossfit egy 2000-ben, Amerikában megszületett irányzat, aminek a lényege, hogy egyesíti a kiképzés jellegű, katonai típusú edzéseket a fitness-szel, valamint a súlyzós gyakorlatokkal.
Ezzel igyekszik elérni, hogy az ember teste a lehető legsokoldalúbb ingereknek legyen kitéve az edzés során. Ennek érdekében a sok hagyományos gyakorlat (futás, ugrálós fitness, erősítő gyakorlatok) mellet nagy szerep jut benne a súlyzóknak is, amik azonban nem feltétlenül edzőtermi súlyok, hanem sokszor traktorgumik, kőgolyók, kalapácsok, horgonyláncok, kötelek, és persze az elmaradhatatlan kettlebel és TRX-hevederek. Vegyünk sorra 5 alap Crossfit gyakorlatot, neveivel és helyes kivitelezés módjával valamint videó prezentációval.
Az egyes gyakorlatok neveit nem magyarosítjuk, mert tapasztalatunk szerint edzőtermekben is így hivatkoznak az egyes gyakorlatokra és/vagy nincsen egzakt megfelelője a magyar nyelvben. Reméljük, ez nem zavar senkit a helyes kivitelezésben :-)
/ejtsd: börpí/
- Helyezd a kezeid a padlóra vállszélességben
- Ugorj fekvőtámasz pozícióba
- Érintsd a mellkas alsó részét és a combokat a padlóhoz
- Ugorj guggoló pozícióba
- Ugorj a magasba teljes csípő és térd kinyújtással
- Karjaid nyújtsd ki a fejed felett az ugrás során
Az alábbi linken mind a három edzettségi szintnek megfelelő edzéstervet megtalálsz.
Pár dolog, amit érdemes nem elfelejteni:
- Mindig ügyelj a fokozatosságra, a megfelelő pihenésre és regenerációra.
- Sérülten sose edz, adj magadnak időt a felépülésre - ne légy türelmetlen!
- Kizárólag magadnál kell minden nap jobb lenned! :-)
Egész hétre szóló crosstraining edzéstervet találsz a mozgasvilag.hu oldalán. “A leírt program célja, a teljes test harmonikus fejlesztése, általános erőnlét, különösen az erő állóképesség növelése, zsírszázalék csökkentésével, interval jellegű edzések segítségével.”