A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei

2023-08-26 18:45
2023-08-26 18:51
FittSport
A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei

„E-gye-dül nem megy, egyedül nem megy!” – énekelte Garas Dezső és Kern András 1981-ben, a nagy sikert aratott Ripacsok című filmben. És természetesen ez az örök érvényű igazság nemcsak a színészetre, de az élet számtalan területére, így a sportra is maximálisan igaz. Vagyis kicsit finomítva ezen az állításon, azt kell mondanunk, hogy bár nagyon sokan szeretnek és tudnak is egyedül sportolni, az igazán szórakoztató mégiscsak az, ha közösségben hódolhatunk a testmozgás örömének. Az alábbiakban –természetesen a teljesség igénye nélkül – megpróbálunk választ találni arra a kérdésre, hogy milyen viszonyban, illetve kölcsönhatásban vannak egymással az edzések és a szociális kapcsolatok, illetve milyen előnyöket rejthetnek magukban a csoportos edzések, az edzések közösségi támogatásának köszönhetően.

 

Egyéni edzés, vagy csoportos edzés?

Azt szokták mondani, hogy egyéni edzést csak annak szabad vállalnia hosszú távon, aki bírja a monotonitást, illetve aki biztos magában a tekintetben, hogy az edzések során nem fog motivációvesztést szenvedni. E „képességek” hiányában ugyanis könnyen veszíthetünk a lendületünkből az egyéni edzések során, de még az is előfordulhat, természetesen a legszélsőségesebb esetekben, hogy a rendszeres sportolással is felhagyhat az, aki nem talál kellő motivációt a monoton edzések során.

A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei kétségkívül hosszasan listázhatóak. Cikkünkben összegyűjtöttük ezek közül a legfontosabb tényezőket.

A csoportos tréningek viszont éppen jellegükből adódóan lényegesen változatosabbak, ezáltal dinamikusabbak lehetnek, hiszen a különböző típusú edzések lehetőségét rejtik magukban. Az edzések során biztosított változatosság pedig nemcsak fizikai szempontból bír komoly jelentőséggel, hanem mentálisan is frissen tartanak. A csoportos edzéseken a résztvevők gyakran találkozhatnak olyan izgalmas, újszerű kihívásokkal, amelyek újra és újra motiválhatják őket, és amelyek segíthetnek áttörni az edzések során esetenként megjelenő stagnálást.

A közösségi tréningek szociális vonzatai

Az ember alapjában közösségi lény. A csoportos tréningek pedig éppen arra adnak többek között lehetőséget, hogy egy olyan közösség részévé váljunk, ahol bizonyos szintig hasonló érdeklődési körű, - legalábbis ami a sportot illeti – emberekkel találkozhatunk. Akár edzőtermekben, akár különböző sporteseményekhez kapcsolódó edzések során új embereket ismerhetünk meg, bővíthetjük a szociális hálónkat, de ami talán a legfontosabb, hogy egy közös cél elérésének érdekében, az edzések nehézségeinek együtt történő legyőzése és az esetleges sikerélmények, de még a kudarcok megosztása is mind-mind erősíthetik egy-egy közösségben való részvételünket.

A közösségi támogatás pszichológiai hatásai

Az emberi természet egyik alapvető igénye, hogy egy olyan közösséghez tudjon kapcsolódni, ahol megfelelő „támogatásban” részesülhet. A támogatás alatt azt értjük, hogy a csoportos edzések során kialakuló barátságok, illetve az edzések során nélkülözhetetlen egymás iránti bizalom erősíthetik az önbizalmat és a pozitív önértékelést egyaránt. A közösségben való részvétel lehetőséget ad arra is, hogy megosszuk egymással a céljainkat, és hogy a többi sporttárs bíztathasson abban az esetben, amikor az edzések során nehezebb időszakokat élünk át. Egy ilyen támogató környezet pedig nagymértékben hozzájárulhat a motiváció fenntartásához, illetve az edzések szünet nélküli, rendszeres végzéséhez.

A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei kétségkívül hosszasan listázhatóak. Az együtt végzett mozgás hatékonyan összekovácsolja a csapattagokat.

Ösztönző verseny és a csoportdinamika

A csoportos edzésekben rejlő versenyszellem minden résztvevőre pozitív hatást gyakorolhat. Az edzések során az eredmények egymással történő folyamatos összehasonlítása, nagyban hozzájárulhat a „következő szintre lépés” iránti vágy kielégítésére, ami mindenképpen ösztönzően hathat az edzésmunka és ezáltal az eredmények további fejlődésére. Fontos ugyanakkor, hogy a versengés ne agresszív, hanem minden esetben inkább inspiráló módon történjen, és legalább ilyen fontos, hogy a csoporttársak tudjanak örülni egymás sikereinek, és ezáltal egy inspiráló közegben motiválják egymást, egyrészt az edzések során nélkülözhetetlen kitartásra, másrészt pedig az edzésteljesítmény fokozott növelésére.

A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei kétségkívül hosszasan listázhatóak. A csoportdinamika elősegíti a hatékony összehangolt teljesítményt.

Talán kevésbé köztudott, de a csoportdinamika segíthet a felelősségérzet erősítésében is. Az emberek egy jelentős hányada hajlamos csak azért rendszeresen edzésekre járni, mert azt gondolják, hogy a csoport többi tagja ezt elvárja tőlünk, hovatovább számít az Ő jelenlétükre is. Ez a közösségi felelősségérzet pedig elősegítheti a rendszerességet és a következetességet az edzések során.

Az életmódváltás fenntarthatósága

A csoportos tréningek és a közösségi támogatás előnyei kétségkívül hosszasan listázhatóak. Az együtt végzett edzések segítenek fenntartani a motivációt.

Az életmódváltás elérésének és fenntartásának egyik kulcsa tehát a hosszú távú következetességben rejlik. A csoportos tréningek és a közösségi támogatás így hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az emberek hosszú távon is megtartsák egészséges szokásaikat, amelyek esetünkben az edzésekben realizálódnak.

 





i