A modern világban szinte folyamatosan különböző digitális impulzusok érnek: értesítések, közösségi média, e-mailek... Edzés közben ezek igazán zavaró tényezők lehetnek: nemcsak a mentális fókuszt gyengítik, hanem az edzés hatékonyságát is csökkenthetik. A digitális detox – vagyis a technológiai eszközök tudatos félretétele – segíthet abban, hogy visszatalálj a koncentrált, tudatos mozgáshoz, növelve ezáltal a teljesítményt és a mozgás élményét, ráadásul még segíthet is leszoktatni a közösségi média okozta dopaminfüggőségről.
A sportolás, a jelenlét az edzésben kikapcsol… ha hagyod és valóban jelen is tudsz lenni.
Az állandó digitális adatáramlat egyszerűen túlstimulálja az agyat. Azt érezhetjük, folyton zsong a fejünk, és már magunk sem tudjuk, mitől. Olyan ez, mint amikor a böngészőben egyszerre van nyitva 30 ablak, és ki tudja, honnan, még a zene is szól…
Arról már nem is beszélve, hogy ez a folytonos infóözön függőséget is okoz: amolyan konkrét cél nélkül nyúlunk gyakran a telefonunkért, vagy egy nettó 30 másodpercet igénybe vevő dolog miatt mégis fél órát pötyögünk rajta, mert megnézünk még ezt is, azt is. A sok információ különböző érzéseket és gondolati síkokat indít el, aminek következtében tudat alatt akár szorongóvá is válhatunk. Márpedig, aki szorong, az nem képes, vagy sokkal nehezebben tesz a céljaiért - legyen az a napi testedzés elvégzése, vagy akár bármi más. Így máris ördögi körben találhatjuk magunkat.
És akkor még nem is említettük a pocsékba ment időt, amit a belefeledkezett görgetés vesz el az edzéstől vagy egyéb célok megvalósításától.
Ez az állandó digitális jelenlét az agy dopaminrendszerét veszi célba. A dopamin nem más, mint egy jutalmazó vegyület, ami akkor szabadul fel, amikor valami kellemeset tapasztalunk. Az online világban ez lehet egy lájk, egy videó, új bejegyzés, bármi. A sok kicsi dopaminlöket új szintre emeli az agy alap dopaminszintjét, az emelkedett szint lesz az új normális, így alakul ki az online függőség és az állandó dopaminvadászat.
Az edzések során természetes úton termelődő dopamin helyettesítheti a közösségi médiából származó „gyors örömöket”, miközben hosszú távon fenntartható mentális és fizikai egészséget biztosít. Ehhez elég olyan mozgásformát választani, mely örömöt, illetve úgynevezett flow érzést ad: tánc, jóga, úszás, futás, tenisz, boksz stb.
Az edzés után érkező dopaminlöket - ellentétben a digitális térből érkezővel - motiválni fog, hogy újra edzünk, nem pedig a szinte megbénító szorongásérzethez vezet. A sport tehát nemcsak egészséges alternatíva, hanem hatékony ellenszere is lehet a dopaminfüggőségnek.
Azonban, ha nem tudsz jelen lenni fejben és teljesítményben az edzéseken, nem fog tudni megérkezni sem a flow-élmény, sem a teljes kikapcsolódás. Emiatt pedig könnyen lehet, hogy az edzést kísérő dopaminlöket is elmarad.
A digitális eszközök használata megosztja a figyelmet, így kevesebb energiát tudunk fordítani az adott pillanatban végzett tevékenységre.
Ha mindig odakapod a fejed egy-egy értesítésre, vagy csak ellenőrzöd, hogy éppen érkezett-e valami, akkor nem lesz az elmének lehetősége lecsendesednie, az itt és mostban maradnia és a fókusz el fog vándorolni. Ez nem, hogy nem támogat a kikapcsolódásban, de ráadásul balesetveszélyes is lehet és a hatékonyság is romlik. Sokkal nehezebben lehet fenntartani az edzés folytonosságát, a megfelelő pulzusszámot vagy az optimális terhelést. Ráadásul lehet, hogy olyan negatív érzelmek érnek, amelyek szorongást, stresszt váltanak ki, így még lejjebb csúszhat a teljesítmény.
A digitális detox, vagyis a technológiai eszközök szándékos hanyagolása, félretétele edzés közben, illetve a tudatos jelenlét az edzésben kulcsfontosságú.
Ehhez pedig egyáltalán nem kell sokat tenned, mindössze annyi a feladatod, hogy
Hamar észre fogod venni, hogy mennyire jó hatással lesz a digitális detox a testtudatosságra. Felfedezheted, hogy milyen, amikor érzésből teszel dolgokat, figyelmessé válsz a tested jelzéseire, jeleire. Könnyebben érzékeled, ha egy gyakorlat túlterheli az ízületeidet, vagy ha valamelyik mozdulat nem megfelelő. Egyszerűbben fogod tudatosítani a testtartásodat, a mozgásaid irányát és sebességét, képessé válsz figyelni az izmaid feszülésére, lazulására, és a helyes légzésre - hiszen az agyad teljes egészében képessé válik az adott feladatra koncentrálni.
Mivel nő a koncentráció, így tökéletesen képes leszel belemerülni az adott tevékenységbe, a mozgás élménnyé válik, összehangolódnak a mentális és fizikai folyamatok. Ezáltal lesz az edzés igazán stresszcsökkentő és így tudod megérezni milyen is, amikor edzés közben magával ragad az úgynevezett flow.
Ha mindez nem lenne elég, digitális detoxszal sokkal könnyebbé válik az új gyakorlatok elsajátítása, hiszen semmi nem vonja el a figyelmedet, az agy hatékonyabban tudja feldolgozni a mozgásokhoz kapcsolódó új információkat.
Természetesen nem szabad megfeledkeznünk, vagy említés nélkül hagynunk a valódi, emberi, társas kapcsolatokat és kapcsolódásokat sem. Abban az esetben, ha ki tudsz jönni az online térből, új ismeretségekre is szert tehetsz, lehetőséged lesz hasonló érdeklődésű sporttársakkal megismerkedned, akikből remek edzőtárs/társak válhatnak. Megoszthatjátok egymással tapasztalataitokat, motiválhatjátok egymást, kialakulhat egy remek, egymást bátorító közösség. A társas kapcsolatok feltöltenek, oldhatják akár a szorongást, nem beszélve arról, hogy te magad is kellemes társaság lehetsz, ha oda figyelsz a környezetedre és nem az okosórád vagy telefonod piszkálgatod kétpercenként.
Próbáld ki, milyen érzés, ha az edzés teljes időtartama alatt csak a testedre és a céljaidra összpontosítasz! Meglátod, az eredmények garantáltan magukért beszélnek majd, semmi veszíteni valód nincs!