A futópad és szobabicikli rendszeres használatának előnyeit az állóképességre, a szív- és érrendszerre már biztos nem kell bemutatnunk, hiszen ez a két legkedveltebb kardióeszköz, amikor ezek fejlesztéséről esik szó. Azonban, ha sérülésmegelőzés a téma, akkor már sokkal ritkábban kerülnek perifériára ezek a fitneszgépek. Ha nálad is fő szempontok közé tartozik az ízületek védelme, az ízületkímélő edzés, vagy az ízületi erősítés, akkor mindenképpen érdemes lehet a szobabiciklit vagy a futópadot is felvenni a listádra, mutatjuk miért!
A futópad előnyei az ízületek számára többek között az, hogy a szalag feszességének állításával és az érkező felület rugalmasságával tompíthatod a futás során a lábak talajfogásakor, becsapódásakor jelentkező ízületeket érő ütőerőt. Gondolj csak bele: minden egyes lépésnél az érkező lábadra hárul nem csak a teljes testsúlyod tömege, de bizony ott van még az az erő is, ami a lendületedből adódik. Így ezek együtt bőven megsokszorozzák az érkező lábra ható terhelést. Egy futó lábára ható erőt úgy becsülik, hogy az akár 2-3-szorosa is lehet a testsúlyának az egyes lépések során.
Kicsit számszerűsítsük, hogy érezd a dolog súlyát.
Tételezzük fel, hogy van egy 75 kg-os testtömegű emberünk, aki kb. 10 km/h-val fut. Akkor az egy lábat érő erő nagysága az egyenlő lesz 75*9,81(gravitáció)*2 vagy 3 (a futás közbeni erő sokszorosa, ami átlagban 2-3-szoros érték), így megközelítőleg 1471-2207 Newton terhelést kapunk, ami úgy 150-225 kg-os súlynak felel meg, egy lábra!
Természetesen ezt lecsupaszítottuk, hiszen ez az érték függ a futás sebességétől, a testtömegtől, a futás technikájától és az érkező felülettől is. Viszont ez a becslés segít megérteni, hogy miért fontos az ízületkímélő edzés, a megfelelő technika, lábbeli és futófelület választása a sérülések megelőzése érdekében.
Egy rugalmas felület képes elnyelni a becsapódási erő egy részét, ezzel pedig hozzájárul az ízületek védelméhez.
Sokszor említettük már, hogy minden ízület annyira erős, mint az azt körülvevő leggyengébb izom. Mivel teher alatt nő a pálma, illetve az izom, a futópadon kontrollált edzés keretein belül lehetőségünk van növelni a terhelést. Ennek az egyik módja a sebesség emelése vagy a dőlésszög, azaz az emelkedő fokozása.
Amennyiben az ízületeid nem engedik a nagyobb sebességet, mert mondjuk érzékenyen reagálnak a lábaid a becsapódásra, vagy még rehabilitációs fázisban vagy egy sérülés után, vagy kifejezetten ízületi erősítésre használnád a futópadon töltött időt, akkor az emelkedőt neked találták ki. A dőlésszög emelésével nem csak az állóképességre gyakorolt hatást növelheted, hanem intenzívebben munkára foghatod a far, a vádli és a comb izmait is.
Az emelkedőn gyaloglás kíméletes, ugyanakkor hatékony módszer az ízületek, izmok erősítésére és a rehabilitációra. Ez a mozgásforma számos sérülés után hasznos lehet, különösen azoknál a problémáknál, amelyek az alsó végtagok ízületeit és izmait érintik. Néhány konkrét példa, amikor profitálhatsz a nagyobb dőlésszögből:
Ne menjünk el a szobabicikli érdemei mellett sem, ha ízületbarát edzést keresünk! A szobabiciklin végképp becsapódásoktól mentesen edzheted az alsótest izmait, nem fogja ütődés érni az ízületeket. Különösen előnyös lehet, ha éppen sérülésből lábadozol vagy ízületi fájdalmaktól szenvedsz.
Mivel a porcnak nincs saját vérellátása, nem hálózzák be erek, így csak közvetve jut tápanyaghoz és csak közvetve is vezethetőek el onnan a gyulladási markerek. Ezért egyetlen egy módja van a porc erősítésének, „táplálásának”, mégpedig a mozdulatok milliónyi ismétlése. Ezáltal a környezetében megnövekszik a véráram és lehetősége lesz sokkal több tápanyaghoz jutni. Azonban porcot csak úgy szabad edzeni, hogy a mozgás ne okozzon fájdalmat, ehhez viszont tehermentesíteni kell az ízületet.
1. Súlyos esetben megfelelő verzió egy fellógatott hevederbe vagy gumiszalagba akasztott láb hajlítása és nyújtása fekvésben, teljesen tehermentesítve, de ugyanakkor jó lehet egy igazán könnyű ellenállási fokozaton a szobabicikli hajtása is. A lényeg, hogy ez ne okozzon fájdalmat.
2. Szuper lehet, ha sérülés után próbáljuk ismét aktivizálni a lábat, ugyanis az egészséges láb segíthet a pedálozásban. Ha például nehezen megy még a nyomó szakasz, a másik láb a pedál húzásával segítheti a sérült lábat, de ugyanez igaz a hajlításra is, csak fordítva. Magyarul, a szobabicikli kontrollált edzés keretein belül segíthet a mozgástartomány visszaállításában is.
3. Ha pedig az izomerő fokozása a célunk, akkor is tökéletes választás lesz a szobabicikli. Adjunk kellő erősségű ellenállást, ez meg fogja dolgoztatni mind a hajlítókat mind a feszítőket, ezáltal fokozható a térdet körülvevő izmok ereje és stabilitása.
Ugyanakkor a futópad és szobabicikli nem csak önállóan használhatók sérülés megelőzésre vagy ízületi erősítésre, egymással, de más gyakorlatokkal is remekül kombinálhatóak. Tekinthetünk rájuk, mint főeszközök vagy mint kiegészítő eszközök, például a bemelegítés vagy a levezetés eszközeiként.
Mint láthatod, a futópad és a szobabicikli ideális eszközök a sérülések megelőzéséhez és az ízületek erősítéséhez. Ezeken a kardiógépeken végzett ízületkímélő edzésprogramok segítenek megőrizni az ízületek egészségét, miközben hatékonyan javítják az általános erőnlétet és állóképességet.