A hangterápia hatása a szervezetre

2024-03-27 22:06
2024-03-27 22:10
FittSport
A hangterápia hatása a szervezetre

A rohanó hétköznapok, a munka, család és egyéb kötelezettségek mellett alig jut időnk magunkra. Pedig kiemelten fontos lenne saját egészségünkkel és jóllétünkkel is rendszeresen foglalkozni. A rendszeres edzés, megfelelő táplálkozás mellett a relaxáció és ellazulás is jót tesz közérzetünknek. A hangterápia is lehet egy ilyen eszköz, amely sok mindenben segíthet testünknek és lelkünknek egyaránt. Ez az ősi gyógymód ismét nagyon népszerű: akár önmagában, akár mozgással, jógával kiegészítve is rendkívül hatásos például stresszes életmód esetén. Nézzük mi is az a hangterápia és mire jó?

A hangterápia története

Ha az egészségünkről van szó, teljesen érthető, hogy szeretnénk pontosan tudni, hogyan hathat egy alkalmazott eszköz vagy eljárás. Ezért nem árt tisztában lennünk a rezgésterápia és hangterápia rövid történetével, lényegével. A hangok harmonizáló, egészséget támogató hatását évezredek óta ismerik és alkalmazzák az emberek, de a hangérzetek és a hangok élettani hatásának mai értelemben vett tudományos vizsgálata csak a 19. században kezdődött el. A 20. század fizikai, zenepszichológiai, művészetpszichológiai, hangpszichológiai kutatásainak, neves agykutatók munkájának köszönhetően mára a hangterápiára, rezgésterápiára, zeneterápiára nem úgy tekintünk, mint valami hókuszpókuszra, vagy mágusok, varázslók, sámánok csodatevő eljárására, sokkal inkább úgy szemléljük, mint a jelenkor által újra életre hívott alternatív gyógymódot, mely visszatért a hétköznapokba és a klasszikus terápiákat kiegészítő eljárások közé soroljuk.

A hangterápia is lehet egy olyasfajta eszköz, amely sok mindenben segíthet testünknek és lelkünknek egyaránt. Ez az ősi gyógymód ismét nagyon népszerű.

Mi áll a hangterápia, rezgésterápia reneszánszának hátterében?

Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy folyamatosan gyorsuló, mindig többet, gyorsabbat követelő társadalmunk szinte a markában tart bennünket, azaz nehéz kiszállni a mókuskerékből és megállni egy pillanatra. Technikai eszközökkel telezsúfolt életterünkben, a mindennapok stresszes helyzetei és a növekvő kiszolgáltatottság érzése mellett az emberek életében a pihenés, a nyugalom és a lazítás szinte már luxusnak számít. Kevés időnk marad saját belső egyensúlyunk felfedezésére és annak megőrzésére. Nem könnyű életünknek új irányt mutatni, főleg nem az „itt és most”-ban létezni.

Kevés időnk marad saját belső egyensúlyunk felfedezésére és annak megőrzésére. Nem könnyű életünknek új irányt mutatni, főleg nem az „itt és most”-ban létezni.

Ennek eredményeként egyre több ember panaszkodik betegségre, krónikus fáradtságra, kiégésre; a depresszió lassan már népbetegségnek számít; drasztikusan nő a gyógyszerfogyasztás. A modern gyógyászat pedig nem mindig szemléli holisztikusan az emberi testet, lelket. Nem csoda tehát, ha a huszonegyedik század embere keresi azt a gondolatvilágot, azokat az energiákat, rezgéseket, amelyek képesek táplálni és újjáéleszteni az életerőt, helyreállítani a megzavart energiaegyensúlyt. Természetesen a rendszeres testmozgás is sokat segíthet ezeken az állapotokon, de nem árt, ha keresünk egyéb, kiegészítő gyógymódokat is, amelyekkel nemcsak kezelhetjük, de jó esetben meg is előzhetjük, hogy nagyobb bajunk legyen.

Ehhez persze kellő tudatosság és tájékozottság is kell, érdemes alaposan körbejárni, hogy milyen terápiák, gyógymódok valók nekünk. A hangterápia sok mindenben segíthet, ha megfelelően használják és szakértő kezekbe kerülünk egy-egy terápiás találkozás során.

Mi is történik velünk a hangterápia során? Mire jó a hangterápia?

A hangterápia során a terapeuta kelti a gyógyító hangokat, amelyek, mint „hangszőnyeg” hatnak a páciensre. Az agyhullámokra és a tudatállapotokra gyakorolt hatásával magyarázható, hogy a kezelés alatt nem alszunk el, nem kerülünk hipnózishoz hasonlító állapotba, sokkal inkább alfa állapotot érünk el (meditatív, elalvás előtti állapot). Ebben az állapotban mély ellazulást, relaxációt érhetünk el, ami mindenki számára nagyon kellemes érzés. A hallás által közvetített hanghatás mellett a vibráció fizikálisan is hat a testre, konkrétan a sejtjeinkre is. Érezzük, ahogy a hanghullámok átjárják a testünket, ahogy a fizikai, érzelmi blokkok, feszültségek sorra feloldódnak.

A hangterápia során hangszőnyegként hatnak a páciensre. Az éber tudatállapotokra gyakorolt hatásával magyarázható, hogy a kezelés alatt nem alszunk el.

A hangmasszázs, hangterápia nem helyettesíti az orvosi gyógykezelést, de a hangtálak által keltett rezgés számos jótékony hatással segítheti a szervezet öngyógyító folyamatait. Oldja a stresszes állapotot, javul és elmélyül a légzésünk, erősödik az immunrendszerünk, beindulnak bizonyos gyógyító folyamatok. A rezgések oldják a különféle blokkokat, így megszűnhet a nyak, váll, hát és deréktáji izomfájdalmak okozta diszkomfort, elmúlhat a rendszeres fejfájás. Segítenek az emésztés szabályozásában, rendbe teszik a keringést. Pszichés szinten jó hatással lehet a hangterápia a tanulási nehézségek leküzdésében, javíthatja a koncentrációt és a motivációt.

Tehát ha úgy érezzük, hogy sok stressz ér bennünket, átsuhannak rajtunk a hétköznapok, érdemes a hangterápiát kipróbálni, első körben akár egy jógaóra keretei között, ahol terápiás „hangfürdővel” zárul a meditáció. Ha pedig kedvet kapunk hozzá, akkor önálló terápiaként is rendszeresíthetjük a hétköznapokban!

 





i