A ketogén étrend alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend, amely számos egészségügyi előnyt kínál. Jónéhány tanulmány ír arról, hogy ez a fajta étrend segíthet a fogyásban és az egészség megőrzésében. Alapvetően sok hasonlóságot mutat a low carb jellegű egyéb étrendekkel, például az Atkins diétával. A ketogén diéta magában foglalja a szénhidrátbevitel drasztikus csökkentését, a zsírbevitel növelését, mellyel a szervezetet a ketózis állapotába hozza a vércukor- és inzulinszint, valamint a diasztolés vérnyomás és a triglicerid szint csökkenését eredményezve. Az agy számára szükséges szénhidrátot a ketogén diéta ketonokkal biztosítja, amit a zsírból alakít át a máj. A köznyelv ezt úgy nevezi, hogy a ketogén diéta átállítja a szervezetet arra, hogy az optimális működés fenntartásához elsődleges energiaforrásként ne szénhidrátot, hanem zsírt égessen el.
A ketogén diéta alapja a ketózis, amely egy olyan metabolikus állapotot jelöl, melynek során a szervezet üzemanyagként/energiaforrásként zsírt használ szénhidrátok helyett.
Ez az állapot tudatos diétázás nélkül is előfordul, amikor a szervezet valamilyen oknál fogva korlátozott mennyiségű szénhidráthoz jut, például éhezéses állapotok esetében.
A ketogén diétával ellentétben azonban az ilyen, nem kontrollált állapotokban a ketózist megelőzően a szervezet előbb a működéséhez jelentős energiaforrásokat felemésztő izomszövetet kezdi leépíteni, még mielőtt a zsírraktárakhoz nyúlna.
A koplalást, ételmegvonást tehát óriási hiba volna a ketózis előidézésére használni, hiszen – bár nincs szénhidrátbevitel - a fehérje pótlása nélkül jelentős izomveszteség árán jutunk csak el a zsírszövet üzemanyagként való felhasználásáig.
A ketogén étrend követése a leghatékonyabb módja a ketózis belépésének, ami magában foglalja a szénhidrátfogyasztás napi 20-50 grammra történő korlátozását és a zsírok, például hús, hal, tojás, dió és egészséges olajok fogyasztását. Mivel a fehérje nagy mennyiségben fogyasztva glükózzá alakítható, ami lassíthatja a ketózisba való átmenetét, a ketogén diéta a a túl nagy mennyiségű fehérjebevitelt sem engedi.
A ketózisba lépés tünetei:
Fokozott szomjúság,
Szájszárazság,
Gyakori vizelési inger,
Csökkent éhségérzet,
Csökkent étvágy.
Tévedés volna azt hinni, hogy a ketogén diéta annyiból áll, hogy fakanállal esünk neki a zsírosbödönnek. Ennél azért kifinomultabb a módszer, sőt, többféle ketogén metódust ismerünk.
A módszert eredetileg az epilepsziás betegek rohamainak konzervatív - azaz nem gyógyszeres - terápiájaként alkalmazták:
Az epilepsziás betegek megfigyelésekor kiderült, hogy a kevés szénhidrátot, ellenben több zsírt fogyasztó epilepsziás betegek rohamkészsége, valamint a rohamok intenzitása jelentősen csökkent. (Ennek neurobiológiai és neuroendokrinológiai hátterére ebben a cikkben nem térünk ki részletesen.)
A megfigyelésből később szoros felügyelet mellett dolgozták ki az első kontrollált ketogén étrend alapjait, melynek mondhatni hozzáadott előnye a fogyás.
Az évek során természetesen tovább csiszolták a diéta módszertanát, ebből több különböző diéta típus alakult ki.
A klinikai vizsgálatok leginkább a normál és a magas fehérjetartalmú ketogén étrendet vizsgálták alaposabban, a ciklikus és a célzott típust pedig leginkább testépítők és sportolók használják.
A normál ketogén étrend (SKD):
Nagyon alacsony szénhidráttartalmú, mérsékelt fehérjetartalmú és magas zsírtartalmú étrend.
Jellemzően 70% zsírt, 20% fehérjét és csak 10% szénhidrátot tartalmaz.
Ciklikus ketogén étrend (CKD):
Magasabb szénhidráttartalmú időszakokat foglal magában, például:
5 ketogén napot 2 magas szénhidráttartalmú nap követ, és így tovább.
Célzott ketogén étrend (TKD):
Ez a diéta lehetővé teszi szénhidrátok hozzáadását az edzések között.
Magas fehérjetartalmú ketogén étrend:
Hasonló a normál ketogén étrendhez, de annál több fehérjét tartalmaz.
Az arány általában 60% zsír, 35% fehérje és 5% szénhidrát.
A ketogén diéta akár 75%-kal fokozhatja az inzulinreceptorok érzékenységét, ami a zsírszövet fokozatos elvesztésével, azaz a fogyással együtt a kettes típusú, nem inzulindependens cukorbetegséggel együtt élők számára kétségkívül egészségügyi előnyt jelent.
Tekintve azonban, hogy a szervezet átállítása a szénhidrát elégetéséről zsírégetésre egy cukorbeteg ember esetében a szokásosnál is szorosabb kontrollt kíván, nem ajánlott a ketogén diéta elkezdése orvosi felügyelet nélkül!
Egy a ketogén diéta hosszú távú hatásait vizsgáló tanulmány, ami 349 kettes típusú cukorbetegséggel együtt élő ember részvételével készült, azt az eredményt is beemelte a tapasztalatok közé, hogy a két éven át tartó ketogén diéta során átlagosan 11,9 kilogrammot veszítettek súlyukból a résztvevők.
Ez valóban impozáns, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy:
A cukorbetegek számára előírt speciális, (például napi 160 gramm), a gyors és lassú felszívódású szénhidrátok arányát kontrolláló, a szénhidrát bevitelt öt-hat kisétkezésre elosztó étrend betartásával akár még rendszeres testmozgás nélkül is elérhető ugyanez sőt, ennél jobb eredmény, fele ennyi idő alatt.
Ez utóbbi során a vérben megnövekedett keton mennyisége súlyos tudatzavart, eszméletvesztést, elsősegélynyújtás híján pedig visszafordíthatatlan károsodást és végzetes kimenetelű állapotot idéz elő a cukorbetegeknél.