Ázsia egyik legfontosabb alapanyaga a kókuszzsír, mely mostanában kezdett igazán elterjedni a világban. Leginkább a fogyókúra mániának köszönhető, hogy egyre több helyen kapni és egyre többen ismerik. Alapvetően nem a fogyókúrára gyakorolt pozitív hatása a legfontosabb, hanem az egészségmegőrzésben vállalt szerepe.
A kókusz gyümölcséből vonják ki, létezik a finomított változat (egyelőre ezt kapni a legtöbb helyen), mely úgy néz, ki mint a sertészsír, de 24 fok fölött elkezd olvadni.
Ezt szárított kókuszból, magas hőfokon vonják ki. A finomítatlannak erőteljes kókuszillata van, friss kókuszból, alacsony hőfokon készül. A legistenibb illata az extra szűz kókuszzsírnak van, mivel ezt a friss kókuszból préseléssel nyerik.
Szanszkrít szövegekben található említések alapján állíthatjuk, hogy már 4000 évvel ezelőtt is ismerték. A kókuszzsír a konyhában egy kiváló anyag, több, mint 85%-a telített zsírsav, hőkezelés hatására nem alakul ki benne transz-zsír, így nincs rossz hatással a szív és érrendszerre.
Nyilván nem elég a kókuszsír az egészség megőrzéséhez, nem árt mozogni is mellé.
Sőt, a benne lévő laurinsav miatt kimondottan ezek támogatására alkalmas. Könnyebben ég el, nehezebben raktározódik a szervezetben, mint más zsiradékok és azoknál sokkal kevesebb kalóriát tartalmaz. Hűtés nélkül is sokáig tárolható, nem avasodik vagy romlik meg és sütés után többször felhasználható. Az ügyesebbek süteményekben krémekhez is felhasználhatják.
A testápolás természetes alapanyagaként is ismert. A sminklemosók helyett is használható, testápolóként, arcápolóként is kiváló, ajakápoló és hajápoló szereket helyettesíthetünk vele. Nem tartalmaz tartósítót vagy színezéket, 100%-ban természetes anyag.
Készíthetünk belőle fogkrémet vagy dezodort is. A fogkrémhez kell bele egy kis szódabikarbóna, menta és már meg is van. Ha dezodorként használnánk, szintén a szódabikarbónával vagy teafaolajjal keverjük el. Tökéletes szagtalanító. Mindezek mellett bútorápolásra és a bőrből készült holmik tisztítására, puhítására is kiválóan alkalmas.