A koordinációs edzések fontosságáról közérthetően

2023-06-30 16:40
2023-06-30 17:07
FittSport
A koordinációs edzések fontosságáról közérthetően

A mindennapokban természetesnek vesszük, hogy az izmaink mozgatják a testünket. Pedig ha jobban belegondolunk abba, hogy milyen fantasztikus „szervezés”, vagyis pontosabban fogalmazva koordináció szükséges ehhez a tevékenységhez, akkor könnyen beláthatjuk, hogy ennek a képességünknek a karbantartására, illetve fejlesztésére nélkülözhetetlen szükségünk van. A koordinációt talán úgy lehet a legegyszerűbben meghatározni, hogy egy olyan készség, amely lehetővé teszi az idegrendszer és az izmok összehangolt munkáját, ami pedig képessé tesz minket arra, hogy minden esetben precízen irányítsuk a testünket és végrehajthassuk a kívánt mozgásokat.

Koordináció és sportteljesítmények

A sportban, a legkülönfélébb sportágak esetén a koordinációnak kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a sportolók a kívánt teljesítményeket el tudják érni. A labdarúgók esetében például a szem és láb, a kézilabdázók esetében a szem és kéz, illetve szintén a láb megfelelő koordinációja nélkül csak csetlő-botló emberek szaladgálnának a pályákon, persze csak akkor, ha a „sima” futáshoz szükséges koordinációval rendelkeznek. Ezekből a példákból is egyértelműen kitűnik, hogy sportolók esetén nem csupán a szintentartásnak, de a koordináció fejlesztésének is nagyon komoly szerepe van abban, hogy folyamatosan egyre jobb és jobb teljesítményre legyenek képesek.

A koordinációs edzések egyaránt nagyban hozzájárulhatnak az amatőr és profi sportolók teljesítményében, illetve a komolyabb sérülések megelőzésében.

A koordinációnak a sérülések megelőzésében játszott szerepe

Nemcsak a sportolók esetében, de a hétköznapi közlekedésnél is a nem megfelelő koordináció, illetve az ezzel kéz a kézben együtt járó egyensúlyhiány alaposan megnövelheti a balesetek kockázatát, egy-egy esés, vagy éppen csak egy botlás következtében. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az erősebb koordinációval rendelkező emberek lényegesen jobban képesek reagálni váratlan helyzetekre, és stabilabban tudják tartani a testüket. Valószínűleg nem szükséges külön hangsúlyozni, hogy elsősorban az idősebb emberek számára, illetve a sportolóknál vagy akik speciális munkát végeznek, emiatt nagyobb kockázatnak, sérülésveszélynek vannak kitéve, milyen fontossággal is bír éppen ezért a megfelelő koordinációs képességek állandó karbantartása, valamint fejlesztése.

A koordináció hatása a mentális teljesítményre

A koordináció fejlesztése nemcsak a testi, de a mentális teljesítményre is pozitív hatással van. Az agy és az izmok közötti kommunikáció javítása segít a kognitív folyamatokban, például a koncentrációban, a memória frissen tartásában és a problémamegoldó képességek fejlesztésében egyaránt. Éppen ezért a gyermekek számára is nélkülözhetetlen – még ha nem is sportolnak – a mozgás koordináció fontosságának előtérbe helyezése és rendszeres gyakorlás.

A koordinációs edzések segítségével nem csupán sportteljesítményünket növelhetjük, de hatékonyan védekezhetünk a testmozgás során szerzett sérülésekkel szemben.

A koordináció fejlesztéséről

Sokszor halljuk szakemberektől, hogy a koordináció fejlesztését nem lehet elég korán kezdeni. Az - elég korán - ebben az esetben azt jelenti, hogy általában 6-10 éves kor között, vagyis az alsó tagozatos gyermekeknél érdemes a legnagyobb hangsúlyt fektetni a koordinációs feladatok gyakorlására, hiszen azok a mozgásformák, amelyeket ebben a korban nem tanulnak meg a gyermekek és nem válik mozdulataikban automatizmussá, azokat bizony a későbbiekben már nehéz bepótolni. A koordinációnak természetesen vannak olyan fajtái, mint például az ún. gyorsasági koordináció, amely elsősorban öröklött adottságokból tevődik össze, és így lényegesen kisebb az edzések során fejleszthető képességek aránya.

A koordináció fejlesztésének módszerei

Játékos gyakorlatok

Természetesen elsősorban a legkisebb korosztályoknál érdemes játékos gyakorlatok segítségével fejleszteni a koordinációs készségeket. Ilyenek például az egyensúlyozó feladatok, a különböző labdajátékok, a célba dobás, vagy éppen a különböző táncmozdulatok rendszeres gyakorlása. Ezek a játékok nagyban segítik a test, az izomzatok, illetve az agy működésének összehangolását.

A koordinációs edzések egészen fiatal korban elkezdhetők. Eleinte érdemes játékos koordinációt fejlesztő gyakorlatokkal lekötni a gyerkőcök figyelmét.

Egyensúly és proprioceptív edzések

Az ilyen jellegű tréningek egyszerre fejlesztik a testtudatot és a helyzetértékelést. Ilyen gyakorlatok például az egyensúlyozó deszkákkal, a különböző méretű labdákkal és az instabil felületeken végzett feladatok, illetve a speciális egyensúlyozó edzések. E gyakorlatok szintén segítik az izmok és az idegrendszer összehangolását.

Kinesztetikus tréningek

Ezek a módszerek elsősorban a koncentrációs képességek fejlesztésére, a figyelem összpontosítására és a különböző mozdulatsorok megfelelő koordinálására helyezik a fő hangsúlyt. Ilyen feladatokat gyakorolhatunk például a jóga, a tai-chi, vagy éppen a tánctanulás során.

Ütő-, labda-, vagy kötéljátékok

A tenisz, a tollaslabda, vagy éppen az asztalitenisz és a kötélugrás sok más képesség fejlesztése mellett kiválóan alkalmas arra is, hogy hozzájáruljanak a koordinációs képességek, azon belül is a szem-kéz koordináció, valamint a reakcióidő fejlesztéséhez.

 





i