Egy otthoni futópaddal sokkal kényelmesebb lehet az edzés, mivel megspórolhatjuk magunknak az edzőterembe vezető utat és hosszú távon akár a kondibérlet árát is. Akkor is futhatunk, ha éppen zuhog az eső, vagy télen már túlságosan hideg van. Azonban ez elsőre nyílvánvalóan egy nagyobb beruházás (amely hosszútávon persze megtérül), így érdemes alaposan megismerni a választékot és jól átgondolni, hogy melyik terméket vegyük meg végül. Ebben a cikkben megosztunk néhány fontos szempontot, amelyek alapján érdemes a számunkra leginkább megfelelő futópadot kiválasztani, és persze bemutatunk néhány méltán közkedvelt futópad márkát is!
A számunkra legmegfelelőbb futópad kiválasztása nem könnyű feladat és számos szempontot kell figyelembe vennünk, hogy olyan döntést hozhassunk, amit később sem bánunk meg. Íme néhány szempont, amely segíthet a választásban.
Elsőre talán furcsán hangzik ez a kérdés, de igenis van relevanciája. Ugyanis ez az egyik legfontosabb dolog, amit mindenképpen végig kell gondolnunk. Nem mindegy ugyanis, hogy könnyed sétálás a célunk vagy maratonra, esetleg rövidtávfutásra készülünk. Mindegyik edzéshez más és más szempontokat kell előtérbe helyezni. Általános szabályként elmondhatjuk, hogy minél megerőltetőbb és komolyabb edzéstervünk van, annál erősebb motorra lesz szükségünk a futópadon. Egy könnyedebb sétához elég lehet az alacsonyabb árkategóriás készülék is, azonban a több kilométernyi intenzív futáshoz már szükség lehet egy erősebb motort használó gépre.
A maximális sebességet is érdemes megvizsgálni. A legtöbb esetben egy 16 km/h-ás sebesség is elegendő lehet, azonban szerencsére sok készülékben már a 20 km/h feletti sebességek is elérhetőek. Ez akkor lehet fontos, ha változatos cardio edzést végzünk vagy rövidebb távra edzünk.
A választék feltérképezése előtt érdemes megtervezni, hogy hol szeretnénk tartani a futópadot és ott mekkora hely áll rendelkezésünkre a tároláshoz. Így nem kell utólag beszuszakolni sehova, tehát jól gondoljuk át, hogy hova tesszük.
Elérhető néhány összecsukható modell is, ami akkor lehet kitűnő választás, ha kevés a helyünk vagy nem szeretnénk folyamatosan szem előtt tartani a futópadot. Ezeket eltehetjük a kamrába vagy akár egy ajtó mögé. Azzal azonban érdemes számolni, hogy ezek kevésbé masszív gépek, mint a nem összecsukható társaik.
A másik fontos mérőszám a futófelület. Ez azt mutatja meg, hogy mekkora lesz a tényleges helyünk a mozgásra. A futáshoz általában hosszabb szíj szükséges, mint a sétához, hiszen nagyobb távolságot tesznek meg a lábaink egymáshoz képest. Azt is vegyük számításba, hogy ha magasabbak vagyunk, akkor a lábaink is hosszabbak és nagyobb helyre lesz szükség.
A modern futópadok többsége nem csupán az edzés élményét nyújtja, hanem számos (modelltől függő) extrát is felvonultat. Ilyenek például a beépített hangszórók, amikre telefont, USB eszközt csatlakoztatva kedvenc zeneszámainkat hallgathatjuk. A felső kategóriás legjobb futópad márkáknál még beépített hűtő ventilátorok is vannak, hogy enyhítsék a hőséget edzés közben. A tablet és pohártartó pedig szinte minden eszközön megtalálható már.
Az előbbiekben felsorolt szempontok alapján jöjjön néhány népszerű futópad márka.
A Toorx futópad-család termékpalettája például széles kínálattal rendelkezik, szinte minden igénynek megfelelően. A kis tömegű, összecsukható padoktól egészen a nagyteljesítményű, nagy futófelülettel rendelkező többfunkciós padokig, valamint a walking pad-ekig sorolható a választék. Otthonra például tökéletesen alkalmas egy egyszerűbb összecsukható futópad is, amely ár/érték arányban is kedvező. A Toorx prémium kategóriás futópadjai tökéletesen alkalmasak nagyobb testsúly esetén is, hiszen 130 kg-ig terhelhetők. Árban persze ezek a padok már jóval drágábbak, mint „egyszerűbb” testvéreik, de aki szeretne profi fitnesz környezetben edzeni, vagy konkrétan edzőterembe keres gépet, annak jó választás lehet befektetni egy magasabb árkategóriájú darabba.
Ha viszont kifejezetten magas termethez akarunk futópadot választani, akkor inkább az Everfit márka futópadjait ajánljuk, hiszen itt található meg az a futófelület hosszúság, amely egy nagyjából 180 cm, vagy afeletti magasságnak ideális lehet. Ugyanakkor ennél a márkánál is megtalálhatjuk az egyszerűbb darabokat és persze a profi futópadokat is.
A Robust futópadok viszonylag szolidabb árkategóriát képviselnek, minőségüket tekintve kiválóak és közöttük is található nagy teherbírású, azaz 135 kg-os terhelést elbíró gép.
A Tunturi futópadokról elmondhatjuk, hogy már-már a luxus kategóriába tartoznak, mert még a viszonylag egyszerűbb daraboknak is komolyabb az ára, cserébe kényelmet, letisztult dizájnt és remek funkcionalitást kapunk! Nem beszélve az ún T-flex ízületkímélő rendszerről, amely még biztonságosabbá teszi a mozgást.