A reumás panaszokra gyógyító hatással lehet a sport

2023-12-02 20:14
2023-12-02 20:20
FittSport
A reumás panaszokra gyógyító hatással lehet a sport

Sajnos tévhitekből, ahogy a mondás is tartja, „Dunát lehetne rekeszteni.”. Az egyik leggyakoribb téves információ éppen a krónikus reumával küszködő embereket érinti, akik meg vannak győződve arról, hogy ezzel az állandóan jelentkező fájdalommal nem szabad mozogni, főként sportolni, kizárólag kímélni, pihentetni szabad. Igaz ugyan, hogy a reumás betegségek gyakran járnak komoly fájdalommal, merevséggel, vagy egyéb mozgáskorlátozottsággal, amelyek miatt hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy mindennemű fizikai aktivitást kerülni kell, hiszen előfordulhat, hogy ha túlságosan ráterhelünk az érintett területre, akkor az súlyosbíthatja a fájdalmainkat. Sokan teszik fel tehát a kérdést, teljes joggal, hogy akkor tulajdonképpen mi az igazság, érdemes-e mozogni reumás panaszokkal, vagy inkább pihentessük magunkat, amennyit csak lehet.

 

A mozgás egy kifejezetten tágan értelmezhető fogalom

 

Mozgásról beszélünk akkor is, amikor az ágyban fekve a másik oldalunkra fordulunk és mozgás az is, amikor az edzőteremben „kínozzuk” magunkat. Természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen problémával milyen mozgásformát, sportolási módot választunk, éppen ezért a reumás betegségre javasolt mozgásoknak is külön szakirodalma van.

Mindenek előtt azonban mindenképpen érdemes figyelni arra, hogy amennyiben az ízületek még gyulladásos állapotban vannak, akkor akármennyire is életünk mindennapos része a rendszeres testmozgás, bizony érdemes „aktívan” pihenni, hiszen éppen a pihenés, az erőltetés mentes életforma járulhat hozzá leginkább a gyulladások gyógyulásához, illetve a fájdalmak enyhüléséhez. Amikor azonban megszűnik a heveny gyulladásos állapot, akkor már nem érdemes tovább várni, sőt, érdemes elkezdeni, még ha nagyon óvatosan és fokozatosan is, a rendszeres testmozgást. Ezzel ugyanis megakadályozhatjuk az ízületek bemerevedését, illetve a mozgástartomány beszűkülését, ami hosszú távon nagyon sokat jelenthet az egészséges életmódunk biztosítása érdekében.

 A reumás betegségek gyakran járnak komoly fájdalommal, merevséggel, vagy egyéb mozgáskorlátozottsággal, de ettől függetlenül a mozgás enyhítheti a tüneteket.

Mozgással a drasztikus végkifejlet ellen

 

A nem gyulladásos, krónikus betegségeknél, mint amilyen a reuma is például, nemcsak elfogadott, de ajánlott is az óvatos, de rendszeres mozgás. Ezt annak ellenére is állítják a szakemberek, hogy gyakran a már említett beszűkült mozgástartomány miatt fájdalommal járhat a mozgások bizonyos fajtája. Amellett, hogy természetesen nem mindegy, milyen mozgásformát választunk, érdemes kicsit tudatosan feszegetni a határokat. Ne lepődjünk meg, hogy a mozgás során egy ördögi spirálba kerülhetünk, hiszen a mozgás során, ha fizikai fájdalmat érzünk, az izomfeszüléshez vezethet, amely tovább csökkentheti az izomzat vérellátását, ami pedig újabb fájdalomérzetet eredményezhet. És nem nehéz kitalálni, hogy a fájdalmas testtájak még kevésbé mozognak, így ez a folyamat további feszüléshez vezethet. A spirál tehát a problémával tovább eszkalálódik, és a kör bezárul. Ezért nagyon fontos, hogy a gyulladásos, reumatikus betegségeknél különös hangsúlyt fektessünk a rendszeres mozgásformák gyakorlására.

Érdemes körültekintően választani mozgásformát reuma esetén

 A reumás betegségek gyakran járnak komoly fájdalommal, merevséggel, ezért fontos, hogy fennállása esetén érdemes körültekintően mozgásformát választanunk.

Fontos, hogy ha a hosszan tartó pihenés, mozgás megvonás vagy éppen az elhúzódó fájdalmak miatt, esetkeg egyéb okokból felszedtünk pár kiló súlyfelesleget, akkor attól szabaduljunk meg, hiszen ez nemcsak esztétikai problémákat vet fel. A plusz kilók komolyan veszélyeztetik a boka és a térd mellett a csípőt is, így a reumás problémák mellé további, újabb sérüléseket és fájdalmakat vehetünk a nyakunkba. Éppen ezért a választott mozgásformánál mindenképpen törekedni kell egyrészt a fokozatosságra, másrészt pedig a mozgásforma milyenségére. Ilyenkor nem ajánlott újabb, a szervezetünk számára korábban ismeretlen mozgásokkal kísérletezni, illetve nem ajánlott olyan sportágakat választani, amelyek sok ugrálással, illetve hirtelen irányváltoztatásokkal járnak együtt. Érdemes tehát mellőzni a szabadtéri futást (ajánlott viszont a futópad használata az ízületek kímélése érdekében), a teniszt, a labdarúgást, de a kosárlabdázást sem érdemes erőltetni, ha reumás fájdalmakkal küszködünk. A kérdés már csak, az, hogy akkor milyen sportágakkal érdemes egészséges mértékű mozgásban tartani a szervezetünket a reumás fájdalmak ellenére.

 

Sportágak, amelyeket nyugodtan űzhetünk reumás panaszok esetén

 A reumás betegségek gyakran járnak komoly fájdalommal, merevséggel, ezért fontos, hogy fennállása esetén érdemes kímélő otthoni mozgásformát választanunk.

Reumás fájdalmak mellett elsősorban a kisebb intenzitású mozgásformák rendszeres űzését ajánlják a szakemberek, amelyek képesek átmozgatni gyakorlatilag az egész testünket, amelyek javítják a szervezet oxigénellátását, de amivel talán kezdeni kellett volna, nem terhelik meg túlságosan az ízületeket. A legnépszerűbb mozgásformák, amelyek ezeknek az igényeknek megfelelnek, az úszás, a Pilates-torna, a jóga különböző válfajai, a kerékpározás, és amire talán kevesen gondolnak, egy kiadós séta is megteheti jótékony hatását, ha reumás panaszokkal kell élnünk a mindennapjainkat.

 





i