A színek pszichológiája az edzőteremben: milyen hatással van a környezet a motivációra?

2024-09-15 21:40
2024-09-16 21:48
FittSport
A színek pszichológiája az edzőteremben: milyen hatással van a környezet a motivációra?

Elgondolkoztál már azon, hogy egyes edzőtermek miért vannak pirosra festve? Vagy tudtad például, hogy az élénk sárga minden szín közül a legfárasztóbb? A kromoterápiát, amit színterápiaként is ismerhetsz, számos gyógyfürdő, egészségügyi központ és modern vállalkozás is alkalmazza, mely alól a fitnesztermek sem kivételek.

A viselkedéspszichológia szerint a színek igenis hatással vannak az ember elméjére és testére is egyaránt. A fény a szemen és a bőrön át jut be a testbe, majd az idegpályákon keresztül haladva eljut egészen a tobozmirigyig, ami viszont hatással van a testre, az elmére és az érzelmekre. Éppen ezért érezheted magad energikusabbnak zöld színű környezetben és fáradtabbnak, ha élénk sárga színnek vagy kitéve. 

A különböző fényekkel megvilágított különböző színek más-más frekvenciát, rezgést sugároznak magukból. Emiatt egyes színek motiválhatnak, mások dühíthetnek, megint mások vérnyomást emelhetnek, de ugyanígy akadnak olyanok is, amelyek megnyugtathatnak. Tehát az edzőterem színei tudat alatt befolyásolhatják az edzéseket is. Mivel az edzőtermi környezet nagyban hathat a motiváció növelésére, így van, ahol a színek pszichológiája szerint alakítottak ki edzőtermi zónákat, vagy hoztak létre komplett tematikus edzőtermeket.

Piros

A piros színnek van a leghosszabb hullámhossza az összes szín közül, ami egy igen erőteljes színt eredményez - nem véletlenül az energia és dinamika szimbóluma. A vörös élénkít, hiszen serkenti a pulzust és vérnyomást ezáltal lendületet adhat az edzésekhez. Így, ha az edzőtermi zóna az erőedzésre épül érdemes lehet a vörös színt becsempészni.

Photo by Ketmar Development Corp - Browse home gym ideas

Azonban, mint mindenben itt is érdemes az egyensúlyra törekedni és koránt sem érdemes túl nagy felületen alkalmazni, mert a túl sok piros már agressziót és izgatottságot okozhat. Az egyensúly megtartása érdekében érdemesebb más színekkel kombinálni, például fehérrel, ezáltal fenntartható a színegyensúly.

Kék

A kék szín hullámhossza 450-480 nm, ami jóval kisebb, mint a pirosé (620-730 nm). Ennek eredményeként a kék szín sokkal légiesebb, könnyebb. Jól jöhet a kék szín használata például nagyobb súlyok emelésénél. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a súlyemelők jobb eredményeket érnek el kékre festett nehéz súlyokkal, mivel tudat alatt ez azt sugallja az elmének, hogy azok a súlyok kevésbé nehezek.

Így tehát, a kéknek olyan edzőtermi zónákban lehet remek helye, ahol a cél az ismétlések, sorozatok számának növelése. Ugyanakkor a kék szín nyugtató hatású, csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációt és növeli a kitartást. Egy kék színnel berendezett edzőtermi környezet megfelelő lehet olyan edzésformákhoz is, ahol a higgadtság és a fókusz különösen fontos, például a jóga vagy a pilates gyakorlásánál.

Zöld

Valószínűleg nem kell bemutatnunk a közismerten nyugtató hatású zöldet. Nem véletlen erről híres, hiszen a természetet szimbolizálja, ami nem csak ellazít, de fel is frissít. Több sikeres tanulmány is bebizonyította, hogy a zöld, természetes környezetnek kitett résztvevők kevésbé fáradékonyak és kevesebb hangulatingadozást is tapasztalnak, összevetve például a fekete-fehér háttérrel rendelkezőkkel. A zöld gyógyító hatással is rendelkezik, ráadásul nem csak az elégedettség érzését növelheti, de használata kitűnő választás lehet olyan edzőtermi zónákban, ahol a relaxációé, stretchingé vagy rehabilitációé a főszerep, tehát ahol a nyugodt és pihentető környezet alapvető fontosságú.

Sárga

A sárga élénksége miatt nagy mennyiségben ugyan fárasztó lehet, de üde színfoltként használva energikus barátságos hangulatot teremt. Elvégre mégiscsak az öröm és optimizmus színe. Az olyan edzőtermi zónákban van helye, ahol az interakciók és a közösségi tevékenységek zajlanak, például dinamikus csoportos órákat vagy funkcionális edzéseket tartanak.

Narancssárga

A lelkesítés színe, ami dinamizmust sugall, ösztönzi a fizikai aktivitást és elősegíti az edzés közbeni összpontosítást. Olyan edzőtermi környezetet teremt, ahol a kitartás és energiaszint növekszik, így kitűnő lehet a nagy intenzitású edzésekhez, például a HIIT zónákhoz.

Kihagyhatatlan fekete

Számos oka van annak, hogy a fekete a legnépszerűbb színe az edzőfelszereléseknek. Klasszikus és időtálló, szinte minden más színhez passzol, és kiválóan elrejti az izzadságot és a szennyeződést. Erővel és energiával társul – ami segíthet abban, hogy a legjobban érezd magad edzés közben.

Pasztell és rózsaszín

A pasztellszínek kellemes, nyugtató hatásúak, melyek közül a világos pasztell rózsaszín az élen jár. Ezért például a világos zöld, rózsaszín remek szín lehet az olyan edzőtermi zónákban a hol a cél a pihenés, az abszolút nyugalom. Tudat alatt segíthetnek az izmok ellazításában, a feszültség csökkentésében, az agresszió visszaszorításában.

A túl sok rózsaszín azonban elnyomhatja az intenzívebb, erősebb fizikai aktivitás iránti vágyat, nem a legjobb a motiváció növelésére. A pirossal vagy narancssárgával ellentétben a rózsaszín nem serkenti az adrenalint vagy a fizikai aktivitást. Emiatt nem a legjobb választás egy olyan környezetben, ahol a sportolóknak energiára és lendületre van szükségük, másrészt a túlzottan rózsaszín környezet a férfiak számára is kevésbé lehet vonzó.

Neon

A pasztellal ellentétben a neon színek ösztönzőleg hatnak. Egy élénk lime zöld vagy narancssárga megjelenése aktivitásra ösztökél, jó megvilágítással még valamilyen futurisztikus hatást is kelthet. Azonban érdemes itt is a színegyensúlyra törekedni, fontos, hogy egyensúlyban legyen más visszafogott színekkel, mert túlzott használatuk stresszt okoz.

 

A színek tudatos használatán túl egyre gyakrabban találkozhatunk olyan tematikus edzőtermekkel, amelyek nem csak a gépekre és eszközökre, hanem a teljes környezetre is nagy hangsúlyt fektetnek. Ez az edzőtermi környezet lehet ipari stílusú, természetközeli vagy épp futurisztikus - bárhogy is, az ilyen vizuális ingerek jelentősen befolyásolják a sportolók hangulatát, teljesítményét.

Míg az ipari stílus, tehát nyers beton, fémek erőt és határozottságot fognak sugallni, addig egy természetet idéző, meleg színekkel és zöld növényekkel kiegészített edzőterem harmóniát és nyugalmat fog árasztani magából, amivel az összhangra és a regenerációra helyezi a fókuszt. Viszont egy jövőt idéző, futurisztikus edzőtermi környezet az innovációt idézi, tehát egyértelműen a határok feszegetésére, átlépésére fog inspirálni.

Összességében elmondhatjuk, hogy az edzőtermekben a tudatosan megválasztott színek hatással lehetnek a motivációra, energiára, erőre, fókuszáltságra. A tematikus edzőtermek megjelenése pedig egy újabb szintre emelheti az edzésélményt, ahol az egész környezet támogathat a legjobb formád elérésében.

 





i