Az áfonya egészségre gyakorolt jótékony hatása

2015-02-13 16:41
2022-06-20 06:12
FittSport
Az áfonya egészségre gyakorolt jótékony hatása

Sajnálatos módon, az áfonyának igen kevés figyelmet szentelünk, holott az aprócska gyümölcs igen sok pozitív hatást képes gyakorolni a szervezetünkre. Az áfonya tehát egy olyan gyümölcs, amelyet napi rendszerességgel érdemes lenne fogyasztanunk, az egészségünk érdekében.

Lássuk, mit érdemes tudni az ízletes aprócska gyümölcsről

Az áfonya telis tele van A-vitaminnal, C-vitaminnal és E-vitaminnal, valamint bővelkedik ásványi anyagokban, antioxidánsokban, rostban, niacinban és cinkben is. Kiváló forrása emellett a magnéziumnak, a káliumnak, a mangánnak és a réznek is, valamint tartalmaz  antocianinokat és hidroxi-savakat is.

A bőséges vitamintartalmának köszönhetően, főként a megfázásos, influenzás időszakokban ajánlott a fogyasztása, de természetesen mindennapi immunerősítő „szerként” is érdemes belőle enni. Az immunrendszert erősítő összetétele ugyanis, remekül felkészíti a szervezetet a betegségek leküzdésére. Az áfonya remekül beépíthető akár a fogyókúrás étrendbe is, hiszen rendkívül alacsony kalóriatartalommal bír.

Reggelire, tízóraira, ebéd után, uzsonnára, sőt akár még vacsorára is fogyasztható, vagy akár nassolás helyett is lehet belőle eszegetni, amikor csak megkívánjuk. Fogyasztható magában, gyümölcssalátában, vagy akár koktélt és turmixot is készíthetsz a felhasználásával. Az áfonyában lévő antioxidánsokról is érdemes szót ejteni, főként most, amikor odakint tombol az influenzajárvány.

Az antioxidánsok ugyanis, remekül felveszik a harcot a szabadgyökökkel szemben, vagyis hatékonyan segít leküzdeni a vírusokat is. A C-vitaminnak köszönhetően pedig, a bakteriális fertőzésekkel szemben is oltalmat nyújt a rendszeres áfonyafogyasztók számára. Sőt, az áfonya áldásos hatása nem merül ki ennyiben, ugyanis még a rákos sejtek szaporodását is meg tudja gátolni.

Főként a máj, a prosztata, a száj, a petefészek, a gyomor, a tüdő és a melleket érintő rákos megbetegedések megelőzésében van nagy szerepe az ízletes gyümölcsnek. Jótékony rákellenes hatását szintén a magas C-vitamintartalomnak, az ásványi anyag tartalmának és az antioxidánsoknak köszönheti a gyümölcs.

Tudtad-e azt, hogy az áfonya még az úszógumit is képes csökkenteni?

Bizonyára nem, pedig ez így van, ugyanis a gyümölcs kiemelkedően magas mangántartalommal bír. A mangán pedig, elősegíti a szénhidrátok és a zsírok lebontását, vagyis, ha rendszeresen fogyasztasz áfonyát, biztos lehetsz abban, hogy a nem kívánatos zsírpárnák eltűnnek a testedről! Te milyen rendszerességgel fogyasztasz áfonyát?





i