Mint minden használati tárgy, a fitneszeszközök is akkor fogják tudni megőrizni sokáig épségüket, élettartalmukat, ha rendszeresen gondjukat viseljük. Az edzőgépek karbantartása nem kell, hogy ördöngösség legyen, igaz kevés szó esik róla, mi megpróbáljuk ezt most orvosolni.
Hogy mit is értünk ez alatt?
Vegyük az egyik legnépszerűbb otthoni kardiógépet, a futópadot alapul.
Bármennyire is abszurdnak hangzik, bizony a portalanítás igen is nagy jelentőséggel bír. Az elektromos eszközök, mint amilyen akár az ellipszistréner, futópad, szobabicikli, igazi pormágnesek. Ez nem csak esztétikai probléma, de bizony edzés közben Te is könnyedén letüdőzheted a felvert port, másrészt az alkatrészek kopásállóságának sem tesz jót.
Ezért hetente legalább egyszer érdemes körbeporszívózni kedvenc gépeidet, hogy minél kevesebb por jusson a motortérbe, a görgőkhöz, futópad esetén a futószalag alá. Utóbbi alatt használattól függően 2-3 havonta érdemes a karra vagy felmosónyélre feltekert papírtörlővel is áttörölgetni a futólapot - ehhez a művelethez jobb, ha áramtalanítod a gépet. 4-6 havonta porszívózd ki a motorteret is. Ugyanennyi időközönként az ellipszistréner esetében is érdemes a műanyag burkolatot csavarhúzóval leszedni és átporszívózni, áttörölgetni a belsejét.
Nehezen hozzáférhető helyeknél jó szolgálatot tehet a sűrített levegős spray használata.
Azt mondanunk sem kell, hogy használat után is érdemes áttörölnöd a géped, főleg, ha kifejezetten izzasztóra sikerült az edzés!
Akkor mennek simán a dolgok, ha olajozottan működnek. ;) Bizony a kardiógépeknél sincs ez másként! Futópad esetében vannak típusok, melyek önmagukat olajozzák, de van, hogy neked szükséges erre odafigyelned. Utóbbi esetben a futópad használata közben érdemes résen lenni, hogy mennyire hevül fel a szalag, nyikorog-e használat közben. Ha erősen melegszik és a hangja sem biztató, akkor nagy valószínűséggel szüksége lesz egy kis olajozásra.
Jóval ritkábban ugyan, de az ellipszistréner, szobabicikli mozgó alkatrészei is megkívánják a kenést - erre érdemes figyelned.
Kábeles, csigás erőgépeknél első körben a kábel élettartalmát kell szem előtt tartani. Időnként ellenőrizd le, hogy nem sérült-e a kábel, nem tört-e meg rajta valahol a műanyag burkolat, vagy ha már igen, akkor azalatt nincs-e megsérülve a sodrony.
Nyilván, ha valami rendellenességet tapasztalsz és nem tudod megfejteni annak az okát, érdemes szervizszolgáltatást igénybe venned. Futópadok esetében ilyen lehet a szénkefe kopása, a szíj cseréje, esetleges elektronikus meghibásodások, erőgépeknél a csigák és sodronyok állapota.
Mivel az otthoni repertoár részeit nem csak edzőgépek képezhetik, így ezek mellett sem siklunk el.
Sok eszköz élettartalmát meghosszabbíthatja már a helyes tárolás is. Ilyenek például a gumiszalagok: ha levegőn hagyod, hamarabb oxidálódhatnak, tűző napon pedig végképp sokat romolhat az élettartalmuk. Ezért a gumiköteleket, gumiszalagokat tárold inkább közvetlen napfénytől védett, elzárt helyen.
A fitneszmatracokat azonban érdemes szellőztetni, használat után akár fertőtlenítő spray-vel átfújni, áttörölni, hogy a baktériumok ne tudjanak rajta megtelepedni - ezáltal ne legyen a későbbiekben kellemetlen szaga. Vannak falra akasztható verziók: ez azért előnyös mert nem törik meg a matrac, de persze a henger alakúra feltekert matracok is jól bírják (anyagtól függően). Csak arra figyelj, hogy sose tekerd fel nedvesen, mindig szárítsd ki alaposan.
Hasonló igaz a láb- és bokasúlyokra is. Nedvesen sose süllyeszd őket a szekrény mélyére! Ha muszáj és nagyon piszkos, szappanos vízzel és kefével át tudod mosni, de nyilván sose áztasd, mert a súly berozsdál és tönkre teszi az anyagot.
A fitballok általában nagyon jó, strapabíró anyagból készülnek, tárolásuknál arra figyelj, hogy ne nyomódjon, hogy ne deformálódjon el.
A TRX-ek, különböző edzőhevederek moshatóak kézzel, vagy mosógépben, utóbbi esetében tedd bele legalább egy párnahuzatba, hogy ne gabalyodjon össze.
Az edzőgépek karbantartása és tisztítása rendkívül fontos tehát a hosszú élettartam és a biztonságos használat szempontjából. A rendszeres tisztítás és karbantartás nem csak esztétikai szempontból lehet releváns, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy az edzések hatékonyak és biztonságosak legyenek. Szükség esetén azonban érdemes szakemberrel ellenőriztetni az edzőgépeket, hogy biztos lehess azok megfelelő működésében és a kellő biztonságosságukban.