A súlyproblémák nem csupán azokat érintik, akik túlsúllyal küzdenek, de azokat is, akik éppen hogy kilókat szeretnének magukra szedni. Elég sokan vannak olyanok, akik nem képesek hízni, izmosodni. Ennek több oka is lehet, ezek közül az egyik az étvágytalanság, amely sokszor előjöhet. Akinél rendszeressé válik, komoly fogyást érhet el, ami már túlmutat az ésszerűség és az egészség határain. Az étvágytalanság nagy probléma akkor is, ha csak ritkán, de előfordul. Nézzük hát, mit érdemes róla tudni, mik lehetnek az étvágytalanság okai?
Az étvágytalanságnak számos oka lehet. Lehet csak egy egyszerű lelki probléma, de súlyos pszichés problémák, bánat, szorongás akár depresszió is állhat mögötte vagy pedig betegségek, akár egy egyszerű nátha, megfázás, de súlyos, lappangó kórok is. Ilyen esetekben a betegség elmúlta után az étvágy magától visszajön, sőt az étvágy megnövekedése is előfordulhat. Ezért fontos rá figyelni és hosszan tartó étvágytalanság esetén, vagy ha többször is előfordul rövid időn belül, orvoshoz fordulni.
Ha az étvágy romlása vagy a teljes étvágytalanság egyértelmű okra vezethető vissza, mint amilyen a másnaposság vagy egy gyomorrontás, esetleg fáradtság, forró időjárás, akkor nincs ok az aggodalomra, ez teljesen normális.
A nagy nyári hőségben sokkal kevesebb energiánk fogy, mivel a szervezetnek nincs szüksége energiára a fűtéshez. Ilyenkor leginkább szomjasak vagyunk, és az evést hanyagoljuk. Ha a forróság hetekig fennáll és ez idő alatt alig akarunk enni, valamelyest kényszeríteni kell magunkat némi táplálék bevitelére, mert a szervezetünknek, hőmérséklettől, évszaktól függetlenül tápanyagra van szüksége. Nem csupán a sportolás, közben van szükség az elvesztett ásványi anyagok és egyéb anyagok pótlására. A szervezet ezeket folyamatosan használja, ráadásul a forróságban az izzadás következtében sók távoznak többek között, amiket szintén fontos pótolni.
Miért kell odafigyelni és időben felkutatni a probléma okát?
Ha étvágytalanok vagyunk, akkor néhány nap múlva nagyon fontos elkezdeni megkeresni az okokat. Ez a néhány nap nem 4-5 nap, inkább csak 2-3 nap, hiszen ez idő alatt is számos anyag kifogyhat a szervezetünkből, ráadásul ez már nem a normális kategória és minél előbb fedezzük fel az okát képező bajt, annál hamarabb kaphatunk segítséget.
Az étvágyat az agyban lévő éhségközpont szabályozza. Ha valami miatt az agy nem képes ellátni úgy a funkcióját, ahogy kellene, az éhségközpontunk hibás üzenetet küld és emiatt a jóllakott ember is érezheti magát farkas éhesnek, ahogy az éhező szervezet tulajdonosa is érzetheti úgy, hogy egyáltalán nincs szüksége ételre. Az agy éhségközpontjának nem megfelelő működése betegségekre, vagy bizonyos ásványi anyagok hiányára is visszavezethető. Például, ha cinkben szenvedünk hiányt, romlik a szag és ízfelismerő képességünk, ezáltal kevésbé leszünk éhesek, étvágyunk csökkent. Ilyen formán egyértelmű hogy az étvágytalanság akár cinkhiányra is utalhat. A cinkhiány pedig más károkat is okozhat szervezetünkben, ezért ha az étvágytalanságunkkal időben orvoshoz fordulunk, az egyéb hiánybetegségeket is elkerülhetjük.
Ha már felismertük, hogy az étvágytalanság okai nem a másnaposság, meleg esetleg valamilyen betegség, “kezelhetjük magunkat” apró trükkökkel: