Speciális diéta, melyet gyakran használnak különböző endokrin-, bél-, fibromialgás panaszok esetén, de kutatások során elsősorban IBS-re (irritábilis bél szindróma) gyakorolt hatását vizsgálták és erre vonatkozólag hozott reménykeltő, pozitív eredményeket.
Ezek a (teljesség igénye nélkül) a következő élelmiszereket jelenti:
- oligoszacharidok (összetett cukrok): búza, hagymafélék, csicsóka, rizs, kukorica, káposztafélék, hüvelyesek (bab, zöldbab, borsó, csicseriborsó, lencse, szója), articsóka, spárga, brokkoli, cékla, kelbimbó, karfiol, édeskömény, gomba.
- diszacharidok (kettős cukrok): laktóz (tejcukor), ezáltal kerülendő maga a tej és a tejtermékek, mint joghurt, tejföl, túró, sajt, tejsavó fehérjeporok.
- monoszacharidok (egyszerű cukrok): fruktóz (gyümölcscukor), tehát fontos a magas gyümölcscukor tartalmú gyümölcsök alma, sárgabarack, őszibarack, szeder, cseresznye, meggy, datolya, füge, körte, görögdinnye, gyümölcskonzervek kerülése.
- poliolok, cukoralkoholok: xillit, eritrit, élelmiszeripari termékek, paleo édességek, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, mannit(ol), maltit(ol), szorbit(ol), méz
Ha ezeknek a szénhidrátoknak az emésztése gondot okoz, akkor mindenféle kellemetlen emésztési tüneteket tapasztalhatsz, mint például hasfájás, puffadás, hasmenés, székrekedés, melyek a már említett IBS-ben szenvedőknél különösen gyakori jelenségnek számítanak.
A jelenség alapja az, hogy a fent említett szénhidrátok a vékonybélben, nem szívódnak fel megfelelően, ezáltal tovább kerülnek a vastagbélbe, ahol az ott élő baktériumok hatására erjedésnek indulnak.
Ha a panaszaidat valóban a FODMAP-ok okozzák, ez az étrend akár már néhány nap alatt enyhülést hozhat.
Első lépésként ajánlatos pár hétig teljesen elhagynod valamennyi ilyen ételt, mert a kívánt hatást csak akkor érheted el, ha valóban mindet nem pedig csupán néhányat hagysz el közülük.
Az első néhány hét elteltével elkezdheted külön-külön, egyesével visszavenni étrendedbe az elhagyott ételeket, hogy megtudd, közülük melyek okozhatták a tüneteidet, illetve speciális vizsgálatokkal megállapítható, hogy FODMAP-okon belül a fruktózra, ill. a laktózra vagy-e érzékeny.
Ha egy ételről kiderül, hogy komolyan zavarja az emésztésed, akkor azok fogyasztását érdemes korlátoznod, vagy végleg elhagynod.
Láthatod, hogy sok egészséges és gyakran fogyasztott étel is felkerült a listára, így ezt a diétát valóban csak indokolt esetben érdemes bevetned szakember segítségével, hogy ne okozhasson tápanyaghiányt a szervezetedben.